

Nie ma przeciwskazań dla użytkowania ogródków działkowych zalanych w czasie ubiegłorocznej powodzi w Nysie. W marcu pobrano próbki gleby z 12 różnych lokalizacji na dwóch głębokościach. Badanie pod kierownictwem Jacka Antonkiewicza, profesora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, przeprowadzono w ogrodach im. Bogdana Andrzejewskiego i im. Adama Mickiewicza. Celem analizy było określenie zawartości metali ciężkich oraz zanieczyszczeń biologicznych.
– Wyniki badań potwierdziły fakt skażenia gleby. Jednak nie występuje ono w tak wielkim stopniu, żeby zagrażało plonom zebranym z tych działek. Główne zagrożenie dotyczy występowania lekko przekroczonych norm metali ciężkich. W niektórych próbkach wystąpiły bakterie kałowe. Zaleca się wapnowanie, tam, gdzie nie zostało ono jeszcze przeprowadzone, tak zwane przewietrzenie gleby, czyli po prostu przekopanie działki a także zachowanie higieny, czyli częste mycie rąk – mówi Janusz Tobiś, prezes Okręgu Opolskiego Polskiego Związku Działkowców.
Zebrane na działkach owoce i warzywa należy dokładnie umyć. Ze względu na podwyższone poziomy cynku i miedzi, nie zaleca się podawania ich niemowlętom ani dzieciom.
Ze szczegółowymi wynikami badań gleby w nyskich ogródkach działkowych można zapoznać się na stronie opolskiego okręgu związku działkowców (www.ozoopole.pzd.pl).
Janusz Tobiś:
Autor: Anna Kurc