Urządzamy działkę rekreacyjną. Od projektu, po zagospodarowanie terenu

2 tygodni temu
Zdjęcie: działka rekreacyjna


Projekt i planowanie przestrzeni działki rekreacyjnej

Pierwszym krokiem w stworzeniu działki rekreacyjnej odpowiadającej naszym indywidualnym wymaganiom jest projekt. To właśnie teraz musimy określić, jaką funkcję ma pełnić działka i w jaki sposób będziemy chcieli z niej korzystać – czy przestrzeń ma służyć przede wszystkim do wypoczynku, czy może chcemy ją również wykorzystać w celach rekreacyjnych lub jako miejsce do uprawy roślin. jeżeli na naszej działce ma stanąć domek, to musimy dobrze rozplanować jego umiejscowienie, a także dobrać rozmiar (uwzględniając liczbę osób, które będą z niego korzystać) i zdecydować, czy ma być centralnym punktem w aranżacji. Pamiętajmy, iż współczesne projekty domów letniskowych oferują nam wiele możliwości – od niewielkich i przytulnych konstrukcji drewnianych, po bardziej przestronne budynki z tarasem, wędzarnią czy miejscem na grilla.

Kiedy już zdecydujemy się na konkretny projekt domku, następnym krokiem jest zagospodarowanie przestrzeni wokół niego. Ważne jest, aby nasza działka była nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna. W tym celu musimy podzielić teren na różne strefy – najczęściej są to: strefa wypoczynkowa, strefa rekreacyjna, strefa użytkowa.

Strefa wypoczynkowa, rekreacyjna i użytkowa

W strefie wypoczynkowej prócz domku letniskowego możemy rozważyć stworzenie przytulnego tarasu lub altany. Przy czym największą popularnością cieszą się zwłaszcza altanki zrobione z drewna. Dlaczego? Są uniwersalne, a odpowiednio zaimpregnowane – odporne na czynniki atmosferyczne. Co więcej, aranżując strefę wypoczynkową, wybierajmy meble ogrodowe, które będą nie tylko estetyczne i wygodne, ale także i trwałe. Przy urządzaniu tej przestrzeni zwróćmy uwagę na stworzenie miejsc zacienionych – tutaj może sprawdzić się klasyczny parasol ogrodowy, nowoczesna pergola, a choćby odpowiednio posadzone drzewa.

Jeśli zależy nam na aktywnym wypoczynku na działce, to nie możemy zapomnieć o strefie rekreacyjnej. Możemy na przykład stworzyć plac zabaw dla dzieci, boisko do gry np. w piłkę nożną, koszykówkę, badmintona, a także ustawić basen lub ogrodowe jacuzzi. Zaleca się jednak, aby pod basenem wyłożyć podkład np. z desek kompozytowych, by uniknąć nieestetycznych zagnieceń na trawie. W tej części działki każdy – niezależnie od wieku – powinien znaleźć coś dla siebie.

Strefa użytkowa z kolei wymaga od nas nie tylko odpowiedniego zaplanowania przestrzeni, ale również i podłoża – jeżeli planujemy zasadzić kwiaty ogrodowe czy stworzyć mały ogród warzywny. Rośliny potrzebują odpowiedniej ilości światła do wzrostu i kwitnienia, dlatego najlepiej wybrać miejsce dobrze nasłonecznione, które będzie miało dostęp do słońca przez co najmniej 6-8 godzin dziennie. Unikajmy terenów, gdzie gleba jest zbyt mokra, a rośliny będą narażone na silne przeciągi.

Przygotowanie gleby pod uprawę roślin ogrodowych

Chcąc stworzyć grządkę, na początku oczyśćmy podłoże z chwastów, kamieni i innych przeszkód. jeżeli gleba na działce jest ciężka i gliniasta, to zmieszajmy ją z piaskiem lub z kompostem – wówczas będzie bardziej przepuszczalna. Z kolei zbyt piaszczysta gleba może wymagać od nas dodania kompostu lub obornika, aby poprawić jej zdolność do zatrzymywania wody. Nie zapominajmy o tym, iż większość roślin najlepiej rośnie w glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 6-7). jeżeli gleba na działce jest zbyt kwaśna, możemy zastosować wapno ogrodowe, a w przypadku gleby zbyt zasadowej – torf kwaśny lub nawozy zakwaszające.

W kwestii wyboru roślin – możemy postawić na gatunki, które będą kwitły w różnych porach roku, aby nasza działka rekreacyjna cieszyła oko przez cały czas, a nie tylko w sezonie. jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu w pielęgnację ogrodu, warto zdecydować się na rośliny mało wymagające. Na liście znajdą się m.in.: aksamitki, nasturcje, nagietki, bratki, piwonie, bergenie, irysy, azalie, jeżówki.

Ścieżki i nawierzchnie na działce rekreacyjnej

Kolejnym aspektem jest rozplanowanie ścieżek i nawierzchni prowadzących na przykład od domku letniskowego do ogrodu, altany czy miejsca na grilla. Ścieżki ułatwią nam poruszanie się po terenie, przy czym szczególnie istotny jest wybór materiału na nawierzchnię – do wyboru mamy m.in. kostkę brukową, kamienie, deski drewniane,. Ważne, aby materiał był trwały i odporny na warunki atmosferyczne.

  • Kamień naturalny – to popularny wybór na ścieżki (np. granit czy piaskowiec). Jest trwały, estetyczny, naturalny i dobrze sprawdza się w każdym ogrodzie.
  • Kostka brukowa – jest odporna na warunki atmosferyczne i dostępna w wielu kolorach oraz kształtach. Sprawdza się zwłaszcza w nowoczesnych ogrodach.
  • Drewno – dobrze komponuje się z zielenią i jest uniwersalne. Warto jednak pamiętać, iż wymaga odpowiedniej impregnacji, aby było odporne na działanie wilgoci.
  • Kruszywo i żwir – to rozwiązania ekonomiczne; żwir dobrze przepuszcza wodę, co sprawia, iż ścieżki są suche choćby po deszczu.

Doprowadzenie wody i energii

Chcąc stworzyć jak najbardziej funkcjonalną przestrzeń działki rekreacyjnej, nie zapominajmy o dostępie do wody i energii elektrycznej. Komfortowym rozwiązaniem jest podłączenie działki do lokalnej sieci wodociągowej oraz sieci energetycznej. jeżeli jest to niemożliwe lub zbyt kosztowne, alternatywne rozwiązania to wykonanie studni głębinowej oraz wykorzystanie agregatu prądotwórczego.

Oświetlenie działki rekreacyjnej

Ważnym elementem jest również oświetlenie, które na naszej działce rekreacyjnej może przybierać różne formy. Które miejsca należy doświetlić? Zwłaszcza okolice domku letniskowego i strefę wypoczynkową (taras, altankę lub miejsce na grilla – możemy tutaj zastosować lampy wiszące, girlandy świetlne, lampiony), strefę użytkową (dobrym pomysłem jest zastosowanie reflektorów kierunkowych, które podświetlą atrakcyjne rośliny), ścieżki (oświetlenie punktowe lub lampy z czujnikiem ruchu), fontanny i oczka wodne. Możemy zdecydować się również na lampy solarne, które nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej.

Idź do oryginalnego materiału