Ziemniaki vel kartofle (Solanum tuberosum) to najpopularniejsze u nas warzywa, które uprawiane są praktycznie w każdym warzywniku. Mają tak wszechstronne zastosowanie w kuchni, iż mogą być składnikiem w zasadzie nieskończonej liczny potraw. Ale i występując solo będą potrawą niezwykle smaczną i pożywną. Wystarczy je choćby upiec i posypać solą. Niebo w gębie. A mając do tego maślankę czy choćby zwykłe mleko? To już danie iście królewskie. Dlatego każdy ogrodnik sadząc ziemniaki stosuje wszelkie możliwe zasady, by uzyskać jak najwyższe, a przy tym zdrowe plony. Jedną z nich jest uprawa współrzędna ziemniaków.
Uprawa współrzędna ziemniaków – Uprawa współrzędna kartofli, źródło: depositphotos.com
Co to jest uprawa współrzędna
Uprawa współrzędna warzyw to nic innego jak sadzenie obok siebie na jednej grządce tak dobranych roślin, żeby z natury pozytywnie na siebie oddziaływały. Jest to wykorzystanie wykorzystanie adekwatności roślin by wzajemnie na siebie pozytywnie oddziaływały. Wśród innych stosowanym zasad uprawy jest również płodozmian warzyw oraz allelopatia roślin.
Płodozmian warzyw
Ale oprócz istnienie dobrego sąsiedztwa warzyw jest również złe sąsiedztwo warzyw, czyli takie sąsiedztwo, które roślinom szkodzi, gdzie np. jeden gatunek przyciąga szkodniki, które atakują sąsiadów.
Uprawa współrzędna ziemniaków – obok czego sadzić ziemniaki
Ziemniaki należą do tych warzyw, które często same chorują lub też są atakowane przez szkodniki, ale też są źródłem chorób dla innych warzyw. Sztandarowym przykładem szkodnika, który potrafi unicestwić uprawę ziemniaka jest stonka ziemniaczana. Dlatego ziemniaki powinny być sadzone obok chrzanu, który ją odstrasza.
Kartofle można sadzić również obok czerwonej kapusty czerwonej i białej kapusty głowiastej. Natomiast brukselka jest idealnym przedplonem dla ziemniaków wczesnych. Ziemniaki można również sadzić obok: kalarepy, kalafiora, jarmużu, fasoli, szpinaku, kukurydzy oraz nasturcji.
Uprawa współrzędna ziemniaków – Uprawa współrzędna kartofli, źródło: depositphotos.com
Uprawa współrzędna kartofli – obok czego nie sadzić kartofli
Wielu ogrodników ma opory przed sadzeniem w warzywniku kartofli, a to dlatego, iż warzywo to jest częstą przyczyną chorób u innych warzyw. Pierwsze co przychodzi na myśl każdemu to zaraza ziemniaczana na pomidorach. Tak, choroba ta potrafi w ciągu kilku dni „zabić” wszystkie rosnące na krzakach pomidory. Dlatego ziemniaki nie mogą być sadzone w pobliżu pomidorów, a samych pomidorów nie powinno się sadzić przez co najmniej 3 lata w miejscu, w którym rosły ziemniaki.
Jeśli więc uprawiamy ziemniaki, to jak najdalej od pomidorów, dla których to sąsiedztwo może się źle skończyć, ale również z daleka od warzyw, które już przez same ziemniaki są źle tolerowane. A są to: buraki, dynia, bakłażan, seler, słonecznik, maliny, marchew, cukinia, kabaczek, arbuz i melon, papryka, pietruszka oraz orzech włoski.
Fot. główna: depositphotos.com