Uprawa współrzędna szpinaku

10 miesięcy temu
Zdjęcie: Uprawa współrzędna szpinaku


Szpinak warzywny (Spinacia oleracea) jest bardzo cenionym warzywem, a to ze względu na bogactwo składników pokarmowych (żelazo, wapń, błonnik, witaminy, sole mineralne, karotenoidy). Przy czym jest to warzywo tanie i proste w uprawie oraz dostępne przez cały rok. Można szpinak uprawiać bowiem w doniczkach na parapecie, pod osłonami, gdzie wytrzymuje całą zimę.

Uprawa współrzędna szpinaku, źródło: depositphotos.com

Co to jest uprawa współrzędna

Uprawa współrzędna warzyw (i nie tylko warzyw) to taki ich dobór do siana i sadzenia na jednej grządce, za pomocą którego wzajemnie pozytywnie na siebie oddziałują. Przy okazji nie przeszkadzają sobie na wzajem bo na przykład są różnej wysokości i pobierają składniki pokarmowe z różnych głębokości. Mało tego, bardzo często chronią siebie wzajemnie przed patogenami chorobotwórczymi i odstraszając szkodniki. W połączeniu z zastosowaniem płodozmianu warzyw oraz wiedzy czym jest allelopatia roślin daje to doskonałe rezultaty i pozwala uprawiać ogród ekologiczny, czyli wolny od środków ochrony roślin.

Płodozmian warzyw

Uprawa współrzędna szpinaku – Obok czego sadzić szpinak

Szpinak należy do tych warzyw, którym nie przeszkadza towarzystwo żadnych innych, natomiast nie zawsze to on jest odpowiednim sąsiadem. Gdy wybieramy miejsce dla szpinaku, to najlepiej rośnie mu się w towarzystwie cukinii, fasoli, pora, selera, marchwi, kapusty, truskawek, pomidorów, ogórków i rzodkiewki. Sam szpinak, niezależnie od tego czy jest to szpinak warzywny, szpinak malabarski, szpinak Matador, szpinak nowozelandzki, szpinak wodny czy szpinak chiński również nie oddziałuje negatywne na wymienione warzywa.

Uprawa współrzędna szpinaku, źródło: depositphotos.com

Obok czego nie sadzić szpinaku

Szpinak, niezależnie od gatunku czy odmiany jest warzywem, któremu nie przeszkadza żadna inna roślina. Ale już sam szpinak nie jest dobrym towarzystwem dla buraków oraz ziemniaków, a to dlatego, iż jest dla nich konkurencją jeżeli chodzi o składniki pokarmowe pobierane z podłoża.

Fot. główna: depositphotos.com

Idź do oryginalnego materiału