Uprawa współrzędna poziomek

11 miesięcy temu
Zdjęcie: Uprawa współrzędna poziomek


Poziomka (Fragaria), które należą do rodziny różowatych występują w Polsce w naturze w 3 gatunkach, porastając brzegi lasów, słoneczne polany i niezbyt gęste lasy. Coraz chętniej poziomki są również uprawiane w ogrodach w gruncie, ale też w doniczkach. Nic dziwnego, są bowiem bardzo smaczne. Ale tak jak inne rośliny maja swoje wymagania co do sąsiadów z którymi rosną. Z jednymi bowiem czują się dobrze, a inne maja na poziomki wpływ negatywny. Dlatego właśnie ważna jest uprawa współrzędna poziomek, z którą wiąże się odpowiedni dobór roślin.

Co to jest uprawa współrzędna

By cieszyć się zdrowymi, obfitymi plonami, a jednocześnie nie stosować w ogrodzie chemicznych środków ochrony roślin należy prowadzić uprawę zgodnie ze starymi, sprawdzonymi zasadami. Do tych zasad należy uprawa współrzędna. Polega ona na tym, iż obok siebie, na jednej grządce sadzi się rośliny, które wzajemnie mają na siebie pozytywny wpływ. Np. zapobiegają atakowi chorób, odstraszają szkodniki albo np. jak nasturcja biorą szkodniki (nicienie) na siebie. By te zależności zrozumieć warto dowiedzieć się czym jest allelopatia roślin.

Uprawa współrzędna poziomek, źródło: depositphotos.com

Oczywiście zastosowanie tylko zasad uprawy współrzędnej może nie przynieść spektakularnych rezultatów, dlatego należy łączyć dobre rozwiązania dla ogrodu. Uprawę współrzędną należy więc połączyć z płodozmianem, czyli zasadą, iż przez kolejnych kilka lat nie sadzimy tych samych roślin w jednym miejscu.

Płodozmian warzyw

Uprawa współrzędna poziomek – Obok czego sadzić poziomki

By poziomki rosły zdrowo to przede wszystkim wśród krzaczków powinno się sadzić warzywa cebulowe. Mają one bowiem zbawienny wpływ na poziomki i to na kilku płaszczyznach. Co ważne dla podniebienia – poprawiają smak poziomek. A co ważne dla samych poziomek, to czosnek, cebula, szczypiorek czy por odstraszają szkodniki, a także patogeny grzybowe, np. szarej pleśni.

Jeśli gleba na której rosną poziomki jest średniej żyzności, warto obok poziomek zasiać rośliny strączkowe. Czy to fasola czy groch mają zdolność wiązania azotu z powietrza i pozostawiania go w glebie. Oczywiście nie można ich tak siać, żeby poziomkom zasłoniły słońce. I tej samej zasady należy się trzymać siejąc obok poziomek buraki, pietruszkę naciową, rzodkiewkę czy marchew. Liście nie mogą zasłonić słońca poziomkom, pamiętajcie.

Poziomki można również chronić przed chorobami i szkodnikami sadząc w pobliżu, albo naokoło grządki z poziomkami zioła: kminek, kolendrę, cząber ogrodowy, miętę pieprzową czy szałwię lekarską. Mało tego, zioła, podobnie jak warzywa cebulowe mają pozytywny wpływ na smak poziomek oraz przyciągają owady zapylające, np. pszczoły. W walce z nicieniami pomoże nasturcja. Również aksamitki odstraszają szkodniki, ozdabiając jednocześnie ogród.

Uprawa współrzędna poziomek, źródło: depositphotos.com

Tego problemu nie będzie, gdy wśród poziomek posadzicie inne warzywa, których towarzystwo jest poziomkom miłe, jak choćby sałatę, roszponkę czy szpinak.

Obok czego nie sadzić poziomek

Są i takie warzywa, które wydzielają adekwatne tylko sobie substancje, które negatywnie wpływają na poziomki. Choć z pozoru bardzo do siebie podobne, to jednak poziomek nie można uprawiać obok truskawek. Ale również obok malin i jeżyn. One nie tylko mają na siebie negatywny wpływ, ale padają ofiarą tych samych szkodników i chorób, więc w razie ataku stracimy jednocześnie plon wielu różnych owoców.

Fot. główna: depositphotos.com

Idź do oryginalnego materiału