Porzeczka (Ribes) jest krzewem owocowym należącym do rodziny agrestowatych. Kiedyś w Polsce niezwykle popularne owoce. Nic dziwnego, są bardzo intensywne w smaku, a do tego pełne cennych składników pokarmowych. A przy tym idealny materiał dla przetwórstwa. Można je długo przechowywać w postaci mrożonej albo przetworzonej na dżemy, soki czy kompoty. Teraz porzeczki znów wracają do łask. Warto więc wiedzieć jak wygląda uprawa współrzędna porzeczek, czyli obok czego porzeczki mogą rosnąć a obok jakich roślin porzeczki rosnąć nie mogą.
Uprawa współrzędna porzeczek, źródło: depositphotos.com
Co to jest uprawa współrzędna
Uprawa współrzędna roślin, choć często traktowana jako współczesna forma uprawy, to tak naprawdę stosowana jest od wieków, tyle, iż nie była tak nazwana. A jest to sienie lub sadzenie różnych gatunków roślin obok siebie na jednej grządce. Ale nie przypadkowych roślin, tylko takich, które pozytywnie na siebie oddziałują, a także chronią się nawzajem przed szkodnikami czy patogenami chorobotwórczymi. Uprawa współrzędna doskonale sprawdza się przede wszystkim w uprawie warzyw, ale dobrze jest stosować ją również w odniesieniu do ziół, drzew i krzewów owocowych czy roślin ozdobnych. Z uprawą współrzędną warzyw ściśle powiązane są zjawiska płodozmianu warzyw czy allelopatii roślin.
Płodozmian warzyw
Uprawa współrzędna porzeczek – Co sadzić obok porzeczki
Jeśli chcemy by plony zarówno warzyw jak i owoców były na najwyższym poziomie zarówno w kwestii ilości jak i jakości owoców to trzeba w ich uprawie stosować się do sprawdzonych zasad. Jedną z nich jest odpowiednie towarzystwo dla porzeczki. Najlepszymi dobrymi sąsiadami dla uprawy porzeczki są krzewy agrestu oraz drzewka wiśni. By zapobiec pojawieniu się szkodników porzeczki dobrze jest wkoło krzewu zasadzić warzywa cebulowe, które odstraszą choćby najgroźniejszego z nich czyli wielkopąkowca porzeczkowego.
Uprawa współrzędna porzeczek, źródło: depositphotos.com
Czego nie sadzić obok porzeczki
Równie ważne, o ile nie ważniejsze jest unikanie sadzenia takich roślin obok porzeczki, które mają na nią negatywny wpływ. I tak jest chociażby z iglakami, zarówno drzewami jak i krzewami iglastymi, które są często siedliskiem patogenów grzybowych wywołującą rdzę liści na porzeczkach.
Porzeczka nie przepada również za towarzystwem róży, czeremchy, maliny oraz śliwy.
Fot. główna: depositphotos.com