Uprawa współrzędna pora

11 miesięcy temu
Zdjęcie: Uprawa współrzędna pora – por obok pietruszki


Por (Allium ampeloprasum) to niezwykle u nas popularne warzywo z rodziny amarylkowatych, które trafiło do nas już w średniowieczu. I choć jest dość wymagający w uprawie, to pora nie może zabraknąć w naszym warzywniku.

Uprawa współrzędna pora – co sadzić obok pora, źródło: depositphotos.com

Co to jest uprawa współrzędna

Uprawa współrzędna warzyw polega na sadzeniu lub sianiu na jednej grządce tych warzyw, które mają na siebie dobroczynny wpływ. jeżeli które z warzyw ma duże zapotrzebowanie na azot, to zamiast stosować nawozy sztuczne lepiej jest posadzić w jego towarzystwie takie warzywo, które wiąże azot z powietrza i pozostawia je w glebie (np. warzywa strączkowe). By dobrze zrozumieć na czym uprawa współrzędna roślin polega, dobrze jest zapoznać się ze zjawiskiem, które nowi nazwę allelopatia roślin.

Jeśli do tego zastosujemy płodozmian warzyw, to będzie szansa na to, żeby zrezygnować z oprysków chemicznych i prowadzić ekologiczny warzywnik, co wyjdzie na zdrowie i nam i środowisku.

Płodozmian warzyw

Uprawa współrzędna pora – co sadzić obok pora

Por sadzony jest w zasadzie zawsze obok selera. Nie, żeby miały jakiś szczególny na siebie wpływ, ale mają bardzo podobne wymagania pokarmowe i wzajemnie sobie nie przeszkadzają.

Jednak towarzystwem najbardziej pożądanym dla pora jest pietruszka, która swoim zapachem odstrasza groźnego dla pora szkodnika miniarkę porówkę.

Por dobrze czuje się również w towarzystwie buraków, cebuli, ogórków, pomidorów, sałaty, szpinaku, marchwi, brokułów.

Uprawa współrzędna pora, autor: Shaun Ferguson, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Uprawa współrzędna pora – czego nie sadzić obok pora

Jeśli chodzi o to czego nie sadzić obok pora, to jest jedna zasada, iż warzyw cebulowych, w tym właśnie pora nie sadzi się razem z warzywami strączkowymi jak fasola, groch czy bób.

Fot. główna: Uprawa współrzędna pora – por obok pietruszki, autor: Lin linao, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału