Pasternak zwyczajny (Pastinaca sativa) to warzywo należące do rodziny selerowatych. Kiedyś było u nas bardzo popularne, później zapominane, w tej chwili wraca do łask. Nic dziwnego, jest warzywem niezwykle wartościowym. Zawiera sporo witaminy C, białko, pektyny, skrobię i wiele innych składników pokarmowych. Wyglądem przypomina pietruszkę.
Co to jest uprawa współrzędna
Uprawa współrzędna warzyw to taki sposób ich siania i sadzenia, aby obok siebie, na jednej grządce znalazły się warzywa, zioła, kwiaty i owoce, które pozytywnie na siebie oddziałują. Chronią się przed chorobami, odstraszają szkodniki. W uprawie współrzędnej wykorzystuje się zjawisko zwane allelopatią roślin. Dobre sąsiedztwo warzyw ma ogromny wpływa na jakość oraz wysokość plonów. Dlatego dobrze jest rozumieć to zjawisko i dowiedzieć się jakie warzywa sadzić obok siebie.
Uprawa współrzędna pasternaka – co sadzić obok pasternaka, źródło: depositphotos.com
Uprawa współrzędna pasternaku – co sadzić obok pasternaka
Szkodnikiem, który najczęściej atakuje pasternak jest połyśnica marchwianka, szkodnik, który potrafi wyrządzić naprawdę sporo szkody w uprawie pasternak. Dlatego na jednej grządce z pasternakiem powinno się sadzić warzywa cebulowe, zwłaszcza cebulę, cebulę siedmiolatkę i szczypiorek. Warzywa te skutecznie odstraszają połyśnicę marchwiankę.
Inne warzywa, które posadzone obok mają dobry wpływ na pasternak to por, seler, szpinak, brokuły, rzodkiewka i ziemniaki.
Uprawa współrzędna pasternaku – co sadzić obok pasternaku, autor: DenesFeri, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Uprawa współrzędna pasternaka – czego nie sadzić obok pasternaku
Nie ma takich warzyw, które miałyby na uprawę pasternaku negatywny wpływ. Również pasternak nie ma negatywnego wpływu na inne warzywa. jeżeli na coś należy zwrócić uwagę to na płodozmian warzyw, który to stosowany wraz z zasadami uprawy współrzędnej dadzą naprawdę dużo lepsze, wyższe i zdrowsze palony.
Płodozmian warzyw
Fot. główna: depositphotos.com