Uprawa współrzędna papryki

11 miesięcy temu
Zdjęcie: Uprawa współrzędna papryki – co uprawiać obok papryki


Papryka vel pieprzowiec (Capsicum) to bardzo u nas popularne i chętnie uprawiane mimo dużych wymagań warzywo należące do rodziny psiankowatych. By papryka pięknie i zdrowo rosła dobrze jest uprawiać ją stosując kilka zasad jak choćby uprawa współrzędna papryki czy płodozmian warzyw.

Co to jest uprawa współrzędna warzyw

Uprawa współrzędna warzyw, ale nie tylko warzyw bo zasada ta ma zastosowanie również w stosunku do kwiatów, drzew i krzewów, również owocowych, a także ziół to sadzenie obok siebie tych roślin, które mają pozytywny, wzajemny wpływ. I to dobre sąsiedztwo warzyw musi być naprawdę bliskie. Rośliny te powinny rosnąć na przemian na jednej grządce.

Uprawa współrzędna papryki – co uprawiać obok papryki, źródło: depositphotos.com

A dlaczego? Rośliby bowiem oddziałują na siebie chemicznie (proces ten nazywa się allelopatią), fizycznie (mają różne tempo wzrostu, różny system korzeniowy, okres wegetacji), a także mają inne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. I właśnie te wszystkie czynniki należy brać pod uwagę, sadząc choćby warzywa.

Warto uprawę współrzędną roślin połączyć z zasadami płodozmianu. Płodozmian warzyw polega na tym, żeby dane grupy warzyw nie sadzić w tym samym miejscu rok po roku. Na miejsce pierwotne nie powinny trafić wcześniej niż po 4 latach.

Płodozmian warzyw

Uprawa współrzędna papryki – Co sadzić obok papryki

Papryka sadzona jest bardzo często w parze z pomidorami. I jest to dobre połączenie. Obydwa warzywa są ciepłolubne i mogą rosnąć w pełnym słońcu. Świetnie razem im się powodzi w uprawie pod osłonami. Pamiętać tu jednak należy o płodozmianie, ze względu na choroby i szkodniki, które atakują zarówno pomidory jak i paprykę. A jeśli uprawa jest prowadzona w tunelu foliowym lub szklarni, to konieczna jest coroczna dezynfekcja i porządne nawożenie.

Dużą moc w odstraszaniu szkodników (mszyce, przędziorki, nicienie) i zapobieganiu chorobom grzybowym ma czosnek oraz cebula. Nie może więc ich zabraknąć w otoczeniu papryki. Oprócz tego cebula i szczypiorek pozytywnie wpływają na smak papryki.

Zwarzywszy na to, iż warzywa liściowe jak np. roszponka, szpinak czy sałata mają dość płytki system korzeniowy, można je z powodzeniem uprawiać między paprykami.

Poza tym papryce nie przeszkadza sąsiedztwo buraków i marchwi, które spulchniają glebę, grochu, który pobierając azot z powietrza pozostawiają go w glebie.

Uprawa współrzędna papryki – co uprawiać obok papryki, źródło: depositphotos.com

Są też zioła, które powinno się sadzić w pobliżu. A mianowicie koper, który przyciąga zapylacze, a odstrasza mszyce. Takie same adekwatności mają również bazylia, kocimiętka czy tymianek. Zioła powinny być sąsiadami papryki zarówno w gruncie jak i pod osłonami.

Czego nie sadzić obok papryki

Są jednak i takie rośliny, których sąsiedztwo wpływa źle na uprawę papryki, więc nie powinny one sąsiadować. Złe sąsiedztwo dla papryki stanowić będą warzywa kapustne (kapusta biała i kapusta czerwona, jarmuż, brokuł i kalafior), koper włoski, ziemniaki (atakują je te same choroby). Ale złym sąsiedztwem może być również drzewko owocowe moreli, bo i ono jest atakowane przez te same patogeny chorobotwórcze. Na ostre odmiany papryki niekorzystnie wpływa zbyt bliska uprawa fasoli.

Fot. główna: depositphotos.com

Idź do oryginalnego materiału