Uprawa współrzędna malin

9 miesięcy temu
Zdjęcie: Uprawa współrzędna malin


Malina adekwatna (Rubus idaeus) jest u nas powszechnie uprawiana jako krzew owocowy. Jej owoce są niezwykle smaczne, idealne do bezpośredniego spożycia ale również są doskonałym produktem dla przetwórstwa. Dostępnych jest mnóstwo odmian malin, z których jedne owocują na pędach dwuletnich a inne na pędach jednorocznych. Uprawa współrzędna malin to jedna z kluczowych zasad w uprawie tych owoców, zapewnia ona bowiem prawidłowy rozwój krzewów oraz zdrowe i obfite plony.

Co to jest uprawa współrzędna

Uprawa współrzędna to zasady na których należy się opierać sadząc rośliny w ogrodzie. I nieważne czy są to warzywa, drzewa i krzewy owocowe czy rośliny ozdobne. Zawsze one w jakiś sposób na siebie oddziałują, albo pozytywnie albo negatywnie (allelopatia roślin). I wiedzę na temat tych oddziaływań należy stosować w ogrodzie zapewniając roślinom dobre sąsiedztwo a unikać złego sąsiedztwa roślin.

Uprawa współrzędna malin, źródło: depositphotos.com

Uprawa współrzędna malin – co sadzić obok malin

Ze względu na to, iż maliny potrzebują sporo miejsca a do tego mnóstwo słońca, najlepiej rosną same. Jednak ich prawidłowy rozwój można wspomóc siejąc wśród nich niezapominajki, które odstraszają kistnika malinowca, natomiast tworzenie obwódek ze szczawiu lub kukurydzy wokół grządki z malinami sprawi, iż warzywa te stłumią odrosty malin, które lubią się wymykać spod kontroli i krzewy te często nadmiernie się rozrastają. Na zwiększenie owocowania malin wpływ ma krwawnik, więc warto go zasiać pomiędzy krzewami.

Wśród malin można również zasiać zioła, które odstraszą szkodniki (bazylia, rumianek, melisa, majeranek), może to być również nagietek, który ratuje przed nicieniami oraz warzywa cebulowe jak: cebula i czosnek, odstraszające szkodniki.

Uprawa współrzędna malin, źródło: depositphotos.com

Maliny mają spore wymagania pokarmowe, dlatego warto wkoło uprawy malin sadzić niskie warzywa strączkowe jak fasolka szparagowa czy groszek cukrowy. Mają one zdolność przyswajania azotu z powietrza i pozostawiania go w glebie.

Maliny powinno się sadzić daleko od drzew, żeby ich odrosty nie zaszkodziły korzeniom. Jednak uważa się, iż jabłonie chronią maliny przed szarą pleśnią, natomiast wiśnie należą do najmniej tolerowanych przez maliny sąsiadów.

Po czym sadzić maliny

Maliny należy przesadzać w nowe miejsce do 3 do 5 lat. Najlepiej będą rosły tam, gdzie w poprzednim sezonie rosły: rośliny strączkowe, zboża, gryka, rzepak albo marchew.

Przedplon, plon główny i poplon
Będąc właścicielem warzywnika, warto zwrócić uwagę na to, aby teren przeznaczony na uprawę warzyw był jak najlepiej wykorzystany...
Czytaj więcej...

Czego nie sadzić obok malin

Malin nie sadzi się przede wszystkim obok jeżyn. Te krzewy owocowe mają takie same wymagania glebowe, konkurują więc o pokarm. Do tego narażone są na atak tych samym chorób i szkodników, więc można za jednym zamachem stracić plony i malin i jeżyn.

Nieodpowiednim sąsiadem dla malin są również truskawki (mogą porazić maliny szarą pleśnią), kapusta oraz ziemniaki.

Fot. główna: depositphotos.com

Idź do oryginalnego materiału