Kabaczek vel cukinia (Cucurbita pepo convar. giromontiina) jest odmianą dyni zwyczajnej i jest u nas popularnym warzywem, które należy do rodziny dyniowatych. Cukinia jest bardzo wdzięcznym warzywem w kuchni, idealnym również na grilla, stąd niesłabnąca jej popularność. Warto więc wiedzieć jak ją uprawiać by rosła zdrowo i dorodnie.
By wyeliminować chemię z ogrodu warto postawić na tradycyjne metody uprawy warzyw i połączyć ze sobą znane od wieków sposoby jak płodozmian warzyw, permakultura oraz uprawa współrzędna cukinii.
Płodozmian warzyw
Co to jest uprawa współrzędna
Uprawa współrzędna to sposób uprawy wykorzystujący m.in. zjawisko zwane allelopatią roślin. Wiadomo bowiem, że rośliny wydzielają substancje chemiczne oddziałujące na siebie wzajemnie, ale również na patogeny chorobotwórcze i szkodniki. To oddziaływanie może być pozytywne (allelopatia dodatnia) lub negatywne (allelopatia ujemna).
Uprawa współrzędna cukinii – co sadzić obok cukinii, źródło: depositphotos.com
Uprawa współrzędna warzyw wykorzystuje zatem zjawisko allelopatii, ale również to, iż jedne warzywa mogą dawać cień drugim, są takie, które spulchniają ziemię, a innym jest to niezbędne do prawidłowego rozwoju, albo dzięki stosowaniu uprawy współrzędnej można maksymalnie wykorzystać niewielki skrawek ziemi i bardzo ciasno posadzić obok siebie warzywa czerpiące składniki pokarmowe z różnej głębokości nie wadząc sobie wzajemnie.
Uprawa współrzędna cukinii – co sadzić obok cukinii
Wśród dyniowatych, a więc także wśród cukinii vel kabaczków powinno się sadzić wszelkie gatunki i odmiany cebuli, a także czosnek. Warzywa cebulowe skutecznie bowiem odstraszają różne szkodniki, a także zapobiegają rozwojowi patogenów chorobotwórczych. Mają też pozytywny wspływ na rozwój cukinii.
Wśród cukinii warto jest zasadzić również fasolę albo groch, warzywa te bowiem wiążą azot z powietrza i pozostawiają do w ziemi w łatwo przyswajalnej dla innych warzyw formie. Z takiego azotu z chęcią skorzysta kabaczek.
Uprawa współrzędna cukinii – co sadzić obok cukinii, źródło: depositphotos.com
Cukinia vel kabaczek zajmuje sporo miejsca, a jej duże liście dość skutecznie zasłaniają podłoże. Dlatego w uprawie cukinii warto stosować przedplon, bo zanim cukinia się rozrośnie, możemy z powodzeniem zebrać plony innych warzyw. A przedplonem dla cukinii może być rzodkiewka, szczypiorek, koper, sałata czy szpinak.
Ukwiecony warzywnik? Koniecznie! Ale tylko wybranymi kwiatami, które świetnie sprawdzają się w walce ze szkodnikami warzyw jak nicienie, ślimaki czy mszyce. W ogrodzie warzywnym nie może więc zabraknąć nasturcji, nagietka lekarskiego czy aksamitek.
Czego nie sadzić obok cukinii
Złym sąsiadem dla cukinii są warzywa, które należą do tej samej co cukinia rodziny, czyli rodziny dyniowatych. A to dlatego, iż atakują je te same choroby i szkodniki. A zatem nie zaleca się sadzenia kabaczka obok ogórków, dyni, arbuzów czy patisonów. Cukinii nie sadzi się również obok ziemniaków.
Fot. główna: depositphotos.com