Uprawa sałaty w tunelu nieogrzewanym

1 rok temu
Zdjęcie: Uprawa sałaty w tunelu nieogrzewanym


Sałata siewna to zbiór niezliczonej ilości rodzajów, gatunków i odmian sałat uprawnych, zaliczanych do grupy warzyw liściastych. Są to warzywa łatwe w uprawie, o niewielkich wymaganiach glebowych i środowiskowych. Uprawa sałaty w tunelu nieogrzewanym albo bezpośrednio w gruncie to idealne rozwiązanie zarówno dla amatorów jak i wytrawnych ogrodników.

Nawet nieogrzewany tunel sprawi, iż sałata będzie dojrzała wcześniej, niż tak siana bezpośrednio w gruncie. Dlatego warto ją siać by jak najwcześniej cieszyć się świeżymi warzywami pełnymi witamin i minerałów.

Wymagania uprawowe sałaty w tunelu nieogrzewanym

Sałata nie ma dużych wymagań glebowych. Wystarczy jej średnio żyzna ziemia, przepuszczalna ale nie nazbyt piaszczysta. Najlepsza jest piaszczysto-gliniasta, bowiem na dłużej zachowuje wilgoć, a sałata lubi umiarkowanie, ale stale wilgotne podłoże. Odczyn gleby powinien być zbliżony do obojętnego, czyli ok. 6,5 pH.

Uprawa sałaty w tunelu nieogrzewanym – pikowanie sałaty, źródło: depositphotos.com

Jeśli będziemy uprawiać sałatę z rozsady, to wówczas potrzebujemy ziemi dedykowanej wysiewowi nasion, albo ziemi kompostowej wymieszanej pół na pół z piaskiem lub odkwaszonego torfu.

Uprawa sałaty w tunelu nieogrzewanym ma jeszcze tę zaletę, iż warzywa mają dostęp do światła rozproszonego, sałata rosnąc bowiem w pełnym słońcu gwałtownie zaczyna wybijać w pęd kwiatostanowy.

Kiedy siać sałatę w tunelu foliowym

Sałatę możemy uprawiać w tunelu nieogrzewanym wysiewając ją wprost do gruntu. Co prawda będziemy musieli zaczekać na nią nieco dłużej, niż jeżeli przygotujemy rozsadę, ale za to mniej pracy.

Sałatę wprost do gruntu siejemy na przełomie marca i kwietnia. Najlepiej jest wybrać różne rodzaje sałat, a mianowicie wczesną, średnio wczesną i późną, wówczas mamy zapewnione ciągłe zbiory.

Uprawa sałaty w tunelu nieogrzewanym – sadzenie sałaty, źródło: depositphotos.com

Generalnie sałaty nie uprawia się latem, a to dlatego, iż jest to warzywo krótkiego dnia, które źle znosi upały. Choć są już dostępne odmiany, które i latem pod folią wydadzą plony. Najczęściej jednak gwałtownie wybijają w pęd kwiatostanowy.

Kolejny wysiew nasion pod osłonami może mieć miejsce na przełomie sierpnia i września.

Uprawa sałaty w tunelu nieogrzewanym z rozsady

Jeśli będziemy uprawiali sałatę z rozsady, to zapewnimy sobie wcześniejsze plony. Nasiona na rozsadę można wysiać choćby w plastikowym pojemniku i postawić na parapecie. Nasiona sałaty kiełkują w temp. 12-15°C, natomiast później już siewki znoszą bez problemu niższe temperatury. Głębokość siewu nasion sałaty to 1 cm.

Uprawa sałaty w tunelu nieogrzewanym – siewki sałaty, źródło: depositphotos.com

Jeśli nasiona wysiane zostały gęsto, to gdy siewki będą miały po 3-4 liście adekwatne należy je przepikować do większych pojemników, choćby takich po jogurtach. Trzeba tylko w ich dnie zrobić otwory, żeby nie stała w nich woda. Rozsada jest gotowa do sadzenia w miejscach docelowych po około 3 do 6 tygodniach, w zależności od odmiany i warunków jakie jej zapewnimy. Sadzi się ją w odległości 25 cm główka od główki.

Obok czego sadzić sałatę

Wymagania sałaty dotyczące terminu siewu oraz stosunkowo krótki okres wegetacji sprawiają, iż sałata jest doskonałym warzywem na przedplon oraz doskonałym warzywem na poplon. Przy sianiu sałaty ważnym aspektem jest również dobre sąsiedztwo warzyw i złe sąsiedztwo warzyw. Dlatego sałatę powinno się sadzić obok kopru, ogórków, wczesnej marchwi, buraków, fasoli karłowej i rzodkiewki. Natomiast sałaty nie sadzi się bok pietruszki, pasternaki czy selera bowiem warzywa te hamują jej rozwój.

Jakie warzywa sadzić obok siebie
Wysiew lub sadzenie określonych gatunków roślin wspólnie może przynosić ogromne korzyści, a przy tym…
Czytaj więcej...

Pielęgnacja sałaty w nieogrzewanym tunelu foliowym

Uprawa sałaty w nieogrzewanym tunelu foliowym wymaga systematycznego jej nawadniania. Przy czym trzeba uważać, by sałaty nie przelewać bo stanie w wodzie gwałtownie skończy się gniciem korzeni. Sałata powinna być podlewana przy ziemi, żeby nie wlewać wody między liście, co również skończy się ich gniciem od nasady.

Sałata powinna być również systematycznie odchwaszczana. Natomiast uprawa sałaty w nieogrzewanym tunelu foliowym nie wymaga nawożenia, jeżeli zapewniliśmy roślinom przynajmniej średnio żyzną ziemię. Ma ona bowiem na tyle krótki okres wegetacyjny, iż wystarczą jej składniki pokarmowe, które są w podłożu. jeżeli jednak ziemia byłą kiepska, dobrze jest raz w tygodniu dodać do wody nieco biohumusu.

Sałata zimowa – Sałata ozima – uprawa sałaty w tunelu nieogrzewanym

Nieogrzewany, ale zamknięty na zimę tunel foliowy (ale można uprawiać ją również wprost w gruncie), to doskonałe miejsce do wysiania sałaty ozimej. To odmiany sałaty, których nasiona wysiewa się jesienią, najlepiej do końca września. Wiosną sałata ta staje się najwcześniej dostępnym wiosennym warzywem.

Wszystkiego o uprawie sałaty zimującej dowiecie się tutaj:

Sałata zimowa – Sałata zimująca – uprawa
Sałata zimowa vel Sałata zimująca to nic innego jak odmiany sałaty masłowej głowiastej (Lactuca…
Czytaj więcej...

Fot. główna: depositphotos.com

Idź do oryginalnego materiału