Upały zmęczyły jukę ogrodową? Zasil ją tym, a gwałtownie wróci do formy

top.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Juka ogrodowa potrafi być okazałą ozdobą posesji, jeżeli odpowiednio o nią zadbamy. Jednak często błędy pielęgnacyjne lub długotrwałe upały mogą osłabić roślinę. Wtedy to należy podjąć od razu odpowiednie kroki, aby poprawić jej kondycję. Sprawdź, co zrobić i czego użyć, aby wzmocnić jukę ogrodową.

Juka ogrodowa jest rośliną dość odporną. Czasem jednak pojawiają się sygnały, które świadczą o jej osłabieniu - są to zwijające się i usychające liście. Wtedy to należy gwałtownie działać, aby uratować naszą roślinę. Podpowiadamy, co robić, gdy juka ogrodowa marnieje i jak troszczyć się o nią podczas upałów.

Co sprawia, iż juka ogrodowa zwija liście? Tu szukaj przyczyn gorszej kondycji rośliny

Zwijanie się liści juki ogrodowej jest jednym z pierwszych sygnałów, które wskazują na to, iż z rośliną dzieje się coś niepokojącego. Wtedy to należy jak najszybciej odnaleźć przyczynę tego stanu rzeczy. Często powodem usychania lub zwijania się liści juki jest jej nieprawidłowe podlewanie.

Z racji tego, iż juka jest rośliną, która ma dużą odporność na suszę, nie potrzebuje ona zbyt często dodatkowego zasilania wodą. Lepiej podlewać ją oszczędnie i tylko w trakcie letniej suszy. Zbyt duża ilość wody mogłaby doprowadzić do gnicia korzeni oraz wspomnianych uszkodzeń liści. Z kolei podczas długotrwałych upałów ziemia może przesychać zbyt mocno, zwłaszcza jeżeli jest piaszczysta, co także negatywnie wpływa na kondycję juki.

Dość popularnym błędem jest także umieszczanie okazu na nieodpowiednim stanowisku. Roślina ta do rozwoju potrzebuje dużo światła. Wobec tego posadzenie jej w miejscu zbyt zacienionym sprawi, iż liście tracą swoją jędrność i zaczynają się zwijać. W przypadku juki najlepiej sprawdzi się ekspozycja południowo-zachodnia lub południowa.

Zdarza się również, iż za zasychające końcówki liści odpowiadają infekcje grzybowe. Często podczas okresu wyższej wilgotności, roślinę może zaatakować antraknoza lub plamistość liści. Wtedy to należy usunąć porażone części juki i zastosować środki grzybobójcze.

Czytaj również: Zbierz na łące, zalej wodą i podlewaj ogórki. Nie nadążysz ze zbieraniem plonów

W jaki sposób uratować osłabioną jukę? To musisz zrobić

Wiedząc, iż nasza juka ogrodowa jest osłabiona, należy podjąć odpowiednie kroki. Na początek należy ocenić stan wilgotności gleby. W przypadku, gdy roślina jest przelana, musimy ją przesuszyć, a w razie zastoju wody poprawić drenaż gleby.

Następnie przycinamy zainfekowane lub zaschnięte liście. W momencie, kiedy problemem jest stanowisko juki, należy przesadzić ją wiosną na słoneczne miejsce z przepuszczalnym podłożem.

Kluczowe jest także wzmocnienie jej dzięki naturalnych nawozów, jednak robimy to dopiero po ustabilizowaniu stanu rośliny, a także podczas chłodniejszego dnia, ponieważ nawożenie w trakcie największych upałów może spalić korzenie rośliny. Do nawożenia juki, warto użyć:

  • Kompostu - obfituje on w składniki odżywcze oraz próchnicę i może być podstawowym nawozem do juki.
  • Odżywki z banana - wystarczy, iż 2 skórki banana zalejemy 1 l wody. Odstawiamy mieszankę na 24 godziny i podlewamy roślinę naszym roztworem. Dzięki zawartości potasu juka będzie także pięknie kwitła.
  • Skorupki jajek - jest to cenne źródło wapnia, wzmacniające roślinę, a także poprawiające strukturę gleby. Wystarczy, iż zmielone skorupki wymieszamy z wierzchnią warstwą ziemi.

Tego typu naturalne nawozy sprawią, iż kondycja juki ogrodowej się znacznie poprawi. Oczywiście zadziała to jedynie w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją.


Zobacz też:

Hortensje źle znoszą upały. Zrób to, by ochronić je przed więdnięciem

Rozsyp to w lipcu obok piwonii. w okresie wystrzelą kwiatami jak z procy

Zrób to z roślinami w czasie upałów. Ogród nie zamieni się w pustynię

Idź do oryginalnego materiału