Umysł niczym ogród – jak możemy go pielęgnować?

1 rok temu
Zdjęcie: umysl-niczym-ogrod


Niektórzy myśliciele lubią porównywać umysł człowieka do ogrodu, o który należy dbać. interesujące paralele znajdziemy również w Piśmie Świętym.

Czy jesteś człowiekiem, który ma w sercu radość, czy może smutek? Skupiasz się bardziej na tym, co pozytywne w życiu, czy na tym, co negatywne? Ludzie są różni, jedni potrafią cieszyć się życiem, natomiast innych przyciągają głównie negatywne zjawiska na świecie i smutki związane z nimi. Prawdą jest, iż życie samo daje nam wystarczająco powodów do zmartwień, a serwisy informacyjne tylko nam w tym „pomagają”. Czasem pojawiają się wieści, których nie możemy ignorować. Niemniej prawdą jest też, iż zauważanie pozytywów i piękna w naszym życiu czyni nas szczęśliwszymi i bardziej zadowolonymi.

Pozytywne działanie pozytywnego myślenia

Co więcej, pozytywne myślenie jest dla nas po prostu zdrowe, co zauważają współcześni naukowcy1. Okazuje się, iż pozytywne myślenie wiąże się z takimi korzyściami zdrowotnymi, jak:

  • lepsze radzenie sobie ze stresem,
  • lepsze zdrowie psychiczne,
  • większa odporność na przeziębienie,
  • lepsze samopoczucie fizyczne,
  • dłuższa żywotność,
  • niższe wskaźniki depresji,
  • zmniejszone ryzyko śmierci związanej z chorobami układu krążenia2.

Możecie wierzyć lub nie, ale współcześni lekarze i psycholodzy nie są pierwszymi, którzy to odkryli. Albowiem do pozytywnego myślenia zachęca nas już starożytna księga zwana Biblią. Jak zauważył Salomon, król starożytnego Izraela żyjący na przełomie II i I tysiąclecia p.n.e.: „Radość serca wychodzi na zdrowie” (Prz 17,22a). Współczesne badania naukowe jedynie to potwierdzają3.

Umysł jak ogród

Wśród niektórych współczesnych myślicieli4 popularną metaforą dla naszego umysłu stał się ogród. I trudno im odmówić racji, ponieważ jest to niezwykle trafna metafora. O ogród możemy dbać, ale możemy mu również pozwolić dziczeć. Najpiękniejsze ogrody pełne są wspaniałych kwiatów, jednak ogrody, o które nikt nie dba, zarastają chwastami i innymi dzikimi roślinami. Ponieważ jednak staramy się dbać o nasze ogrody (jeśli je mamy), tak też mamy przywilej kontrolować to, o czym myślimy i jak myślimy.

Pielęgnowanie dobrych „roślin”, wyrywanie „chwastów”

A to stawia nas w niezwykle odpowiedzialnej roli „ogrodników” naszych umysłów. To tak naprawdę od nas zależy, jakie chcemy mieć myśli: dobre czy złe, pozytywne czy negatywne. Możemy świadomie hodować w naszym umyśle przepiękne kwiaty (czyli myśli pozytywne, wzniosłe, radosne) albo chwasty. Oczywiście możemy również pozostawić wszystko swojemu biegowi i pogodzić się z naszym losem, iż nie kontrolujemy naszej podświadomości. Albo możemy podjąć świadomą, suwerenną decyzję, iż reorganizujemy ogród naszego umysłu, i zabrać się do roboty. Decyzja należy do nas5.

Oczywiście warto zaznaczyć, iż w niektórych przypadkach może to być ciężka praca. Jest ona jednak warta zachodu, ponieważ koniec końców wyda wspaniałe owoce. Tymi owocami będą szczęśliwsze życie, lepsze zdrowie, a także wzmocnione relacje z naszymi bliskimi. W końcu chodzi nie tylko o nasz własny dobrostan, ale również o dobrostan bliskich nam ludzi. Kiedy będziemy myśleć o tym, co dobre i pozytywne, to częściej będziemy mówić dobre i pozytywne słowa i będziemy po prostu lepsi dla siebie nawzajem6.

Dalsze zachęty z Pisma Świętego

Jeśli więc jesteś osobą o skłonnościach do myślenia negatywnego, to warto dać sobie szansę. Zwłaszcza, iż drugą szansę dał nam nie kto inny jak sam Bóg w Osobie Swego Syna, Jezusa Chrystusa, umierając na Krzyżu Golgoty za naszego grzechy7. Dlatego do pozytywnego myślenia zachęca nas m.in. apostoł Paweł w następujących słowach: „W końcu, bracia, wszystko, co jest prawdziwe, co godne, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co zasługuje na uznanie: jeżeli jest jakąś cnotą i czynem chwalebnym – to miejcie na myśli!” (Flp 4,8 BT).

A co z owocami? Te również są obiecane nam przez naszego wspaniałego Boga. Jak mówi Biblia: „Owocem zaś ducha [tj. Ducha Świętego] jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie” (Ga 5,22-23a BT). Dlatego najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić w sprawie naszych umysłów, jest poświęcić je w pełni naszemu Bogu Ojcu. W końcu On sam jawi się jako najlepszy Ogrodnik ludzkich umysłów. Jak powiedział sam Jezus Chrystus, gdy mieszkał z nami: „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy” (J 15,1-2 BT).

Podsumowanie

A zatem, aby odnaleźć zadowolenie i szczęście w życiu, musimy zacząć od siebie i od naszego własnego „ogrodu”. Pozwólmy Bogu wypełnić całe nasze serce Jego miłością i wszystkimi najlepszymi myślami8. A cytowane wcześniej słowa Jezusa Chrystusa są pełne zachęty, ponieważ On pragnie obdarzyć nas prawdziwą radością: „To wam powiedziałem, aby euforia moja w was była i aby euforia wasza była pełna” (J 15,11 BT).

Przypisy

  1. Positive thinking: Stop negative self-talk to reduce stress, Mayo Clinic, 21.11.2023, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/positive-thinking/art-20043950
  2. Cherry K., The Power of Positive Thinking, Very Well Mind, 04.05.2023, https://www.verywellmind.com/what-is-positive-thinking-2794772
  3. Park N., Positive Psychology and Physical Health: Research and Applications, Sage Journals, 26.09.2014, https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/1559827614550277
  4. M.in. Anthony de Mello, James Allen, Neville Goddard czy William Wordsworth.
  5. Smith A., Tending Your Mind’s Garden: Cultivating the Right Beliefs, Peak Mind, 10.10.2022, https://www.peakmindpsychology.com/blog/cultivating-the-right-beliefs
  6. Pavuka O., Your Mind Is A Garden – Your Thoughts Are The Seeds, DeepH, 02.11.2021, https://www.deeph.io/your-mind-is-a-garden-your-thoughts-are-the-seeds/
  7. 2 Kor 5,14-15; 1 Tm 2,5-6
  8. Jr 29,11.
Idź do oryginalnego materiału