Udało się uchwycić "Smoka Kampinoskiego". "To rzadki, endemiczny gatunek"

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl


Polskie lasy zachwycają bez względu na porę roku, a każdy spacer nie tylko nas zrelaksuje i dotleni, ale też zaskoczy pięknymi widokami. Niekiedy możemy także natrafić na interesujące zjawiska. O jednym z nich wspomniał Kampinoski Park Narodowy - chodzi o "Smoka Kampinoskiego".
Wielu z nas wyjeżdża na zagraniczne wakacje, aby delektować się niebywałymi krajobrazami, zobaczyć z bliska dzikie zwierzęta, a także poznać nowe gatunki roślin. jeżeli wydaje ci się, iż polską florę i faunę znasz jak własna kieszeń, to za chwilę możesz poddać to w wątpliwość. kilka osób wie, iż w Kampinosie spotkamy niezwykłego "smoka".


REKLAMA


Zobacz wideo Czy możemy się obejść w górach bez zbiorników?


Z czego słynie Kampinoski Park Narodowy? Niektórych do odwiedzin może przekonać Smok Kampinoski
Kampinoski Park Narodowy postanowił przypomnieć nam w żartobliwy sposób, jak wiele do zaoferowania mają polskie lasy. Szczególnie parki narodowe, które są przepełnione wyjątkowymi okazami roślin - jedną z nich jest "draconis arboralis kampinosis", znany także jako "Smok Kampinoski".


To rzadki, endemiczny gatunek leśnego smoka przystosowany do życia wśród gęstych puszcz Europy Środkowej. Osiąga imponujące rozmiary - długość 'ciała' (czyli pnia) dochodzi do 15 metrów, a rozpiętość 'skrzydeł' (rozłożystych gałęzi) przekracza 20 metrów. Gatunek ten charakteryzuje się niezwykle twardą 'łuską' (korą), która pełni funkcję ochronną przed potencjalnymi drapieżnikami, takimi jak… no cóż, nie ma drapieżników, które mogłyby mu zagrozić- jest najwyższym ogniwem w ekosystemie Kampinosu


- uczą, bawiąc pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego w poście opublikowanym w mediach społecznościowych. W ten żartobliwy sposób opisano dąb, który przybrał niecodzienny kształt i wygląda niczym wyjęty z baśni czy filmu grozy. Jego zaskakujący kształt sprawił nawet, iż "Smok Kampinoski" został objęty "ochroną".


Ze względu na unikalny charakter i niską populację Smoka Kampinoskiego, gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną. Każdy, kto napotka to majestatyczne stworzenie, powinien zachować ciszę i podziwiać je z odpowiedniej odległości


- instruują w poście pracownicy. Żarty, żartami, ale wiele osób może zastanawiać się, z czego wynika tak zaskakujący wygląd niektórych drzew. Odpowiedzialne za to są przede wszystkim panujące warunki atmosferyczne, a także środowiskowe.


Zobacz też: Walentynkowa akcja powraca. Nazwij karalucha imieniem twojego byłego. Resztą zajmą się pracownicy zoo


Kampinoski Park Narodowy, atrakcje są tu na każdym kroku. Patrz uważnie, aby ich nie przegapić
Widok wijącego się niczym wąż drzewa sprawia, iż każdy miłośnik przyrody zatrzymuje na nim wzrok. Niecodzienne kształty są wynikiem różnych czynników. Jak dokładnie tworzą się te niebywałe "smoki"?


Powykręcane kształty (nie tylko) dębów wynikają najczęściej z wpływu warunków środowiskowych i uszkodzeń mechanicznych. Silne wiatry, nieregularne nasłonecznienie, konkurencja z innymi drzewami oraz uszkodzenia pnia lub gałęzi (np. przez zwierzęta, grzyby czy śnieg) mogą powodować nietypowy rozwój drzewa. Dąb w odpowiedzi na konkretne czynniki, tworzy charakterystyczne skręty i wygięcia


- czytamy w komunikacie opublikowanym przez Kampinoski Park Narodowy.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału