Udaje żmiję, a choćby nie jest wężem. Jest za to pożyteczny. Zjada ślimaki w kosmicznych ilościach

1 tydzień temu
Podczas spaceru po leśnej lub ogrodowej ścieżce naszym oczom niespodziewanie może się ukazać "dziwny wąż". Część osób z pewnością przestraszy się, iż ma do czynienia ze żmiją, jednak warto wiedzieć, iż jest to błędne myślenie. To nie jest choćby wąż. Co to za zwierzę i co warto o nim wiedzieć? Sprawdźmy.
Padalec jest płochliwy i, mimo iż występuje na terenie całego kraju, spotkanie z nim należy raczej do rzadkości. Przez charakterystyczny wygląd bywa mylony ze żmiją zygzakowatą i często zabijany, a warto wiedzieć, iż jako zjadacz ślimaków, jest bardzo użyteczny dla ekosystemu i niesłusznie posądzany o złe zamiary.


REKLAMA


Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy


Padalec to nie wąż, choć ich wygląd jest do siebie zbliżony
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż padalec to nie wąż. Skąd te częste pomyłki? Chodzi o podobieństwo cech zewnętrznych. Padalec w rzeczywistości jest jaszczurką, chociaż nie ma typowego wyglądu jaszczurki.


Zdjęcie ilustracyjneiSotck / Bernard Bialorucki


W procesie ewolucji gatunek ten utracił kończyny (w szkielecie wciąż widoczne są pozostałości pasa barkowego i miednicowego), przez co fizycznie bliżej mu do węża. Dodatkowo ma walcowate, wydłużone ciało, połyskujący grzbiet i brak wyraźnej granicy między głową a tułowiem. Jest jednak także kilka innych cech, które znacząco odróżniają go od węży. Są to m.in.:


ruchome powieki
widoczne otwory uszne
wolniejsze i mniej zwinne ruchy
odmienny sposób linienia - padalec zrzuca skórę w postaci pierścienia zsuwanego przez ogon


Co interesujące - w sytuacji zagrożenia padalec zrzuca ogon, co jest typowe dla jaszczurek, które w ten sposób chcą odwrócić uwagę przeciwnika i gwałtownie oddalić się w bezpieczne miejsce.


Jak wygląda padalec? Cechy charakterystyczne gatunku
Wyżej wspomnieliśmy już nieco o tym, jak wygląda padalec. Jego cechy charakterystyczne to także:


silnie wydłużone ciało, z głową słabo odgraniczoną od tułowia
samice rosną do 40 cm, samce są większe - osiągają 50 cm
ogon stanowi 2/3 długości ciała
zabarwienie ciała różni się między poszczególnymi osobnikami, najczęściej jest koloru szarego lub brązowego, ale spotykane są także osobniki w kolorze miedzianym lub rdzawym (młode osobniki są srebrne lub jasnozłote)


Padalec a zaskroniec. Jakie są podobieństwa i różnice?
Ten gatunek jaszczurki bywa mylony nie tylko ze żmiją zygzakowatą, ale też zaskrońcem. Dlaczego? Łączy je wiele podobieństw, m.in.:


kształt i kolor ciała
preferowane środowisko bytowania - miejsca wilgotne, zagęszczone, odosobnione
podobny tryb życia i styl zachowania - często chowają się pod kamieniami, w trawie lub liściach


Jakie są różnice między padalcem a zaskrońcem?


długość ciała - zaskroniec może być choćby trzy razy dłuższy niż padalec
ubarwienie głowy - zaskroniec ma widoczne dwie jasne plamy
dynamika ruchów - wąż jest znacznie szybszy i zwinniejszy
odmienne preferencje pokarmowe


Czy padalec jest jadowity? Nie każdy to wie
Osoby, którym będzie dane spotkać tego interesującego osobnika na swojej drodze, z pewnością będą się zastanawiały, czy padalec jest jadowity i czy może być niebezpieczny dla człowieka. Warto podkreślić jeszcze raz, iż spotkania z padalcami nie należą do zbyt częstych, na co duży wpływ ma to, iż jest aktywny głównie nocą. Padalec zwykle unika nasłonecznionych miejsc, jednak sporadycznie można go spotkać wygrzewającego się na piachu.


Spotkanie z padalcem nie jest niebezpieczne dla człowieka. Nie jest gatunkiem jadowitym i nie posiada zębów, które byłyby w stanie przebić ludzką skórę. Przypadkowy kontakt może być jednak zaskoczeniem i wzbudzić strach zarówno u jednej, jak i u drugiej strony. Padalca nie należy zaczepiać, tylko pozwolić mu spokojnie odejść.
Zobacz też: Mało kto je w Polsce je, a to jedne z najlepszych suszonych owoców świata
Idź do oryginalnego materiału