Twoje storczyki mogą kwitnąć przez lata. Wystarczy, iż zadbasz o to

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Storczyki to piękne, egzotyczne rośliny zdobiące domowe parapety. Ich okazałe i kolorowe kwiaty potrafią cieszyć oko choćby przez kilka miesięcy w roku. Jednak warunki domowej uprawy znacząco różnią się od ich naturalnego środowiska, przez co storczyki często przestają kwitnąć. Sprawdź, jak zapewnić storczykom warunki zbliżone do naturalnych.

Środowisko naturalne, a domowa uprawa

Największe zróżnicowanie gatunkowe storczyków występuję w strefie tropikalnej Azji oraz Ameryki Północnej i Środkowej. W naturze rośliny te mogą rosnąć i kwitnąć przez wiele dziesięcioleci. Stąd wiadomo, iż do pięknego wzrostu i długiego kwitnienia storczyki potrzebują warunków zbliżonych do ich naturalnego środowiska.

W lasach tropikalnych panuje bardzo wysoka wilgotność powietrza, którą ciężko osiągnąć w warunkach domowych. Dodatkowo storczyki to epifity, co oznacza, iż w naturze nie rosną w gruncie, tylko na drzewach. To już nasuwa pewne ograniczenia względem podłoża. Ponadto ich korzenie są wyspecjalizowane w pobieraniu wody i składników odżywczych z powietrza, nie z gleby.

Dobre podłoże to podstawa

Storczyki nie mogą rosnąć w zwykłej ziemi. Do prawidłowego rozwoju potrzebują bardzo przepuszczalnego podłoża, które zapewni ich korzeniom powietrznym odpowiednią cyrkulację. Najlepiej sprawdzi się kora sosnowa, drobne zrębki kokosa lub podłoże dedykowane specjalnie dla storczyków. Jest to mieszanka kory, mchu torfowca, perlitu i keramzytu. Wykorzystanie w tym celu ziemi uniwersalnej to najczęściej popełniany błąd w uprawie storczyków.

Przeczytaj także: Liście storczyka żółkną? Włóż to do doniczki, a problem zniknie

Warto wymieniać podłoże storczykom średnio co 2-3 lata. Jego korzenie gwałtownie się rozwijają i źle reagują na małą ilość miejsca. o ile zaczną wystawać spoza doniczki, pora na przesadzenie rośliny. Nigdy nie obcinajmy wystających korzeni storczyka. Może to mocno osłabić roślinę i otworzyć drogę dla drobnoustrojów chorobotwórczych.

Podlewanie i nawożenie storczyków

Storczyki powinno się podlewać średnio raz w tygodniu miękką wodą. Jednak warto poczekać z podlewaniem do momentu, kiedy podłoże całkowicie przeschnie. W zależności od warunków panujących w domu może to potrwać do dwóch tygodni. W ich przypadku lepiej jest podlać za mało, niż przelać roślinę.

Przeczytaj także: Storczyki przekwitły? Zadbaj o te 4 rzeczy, a znów obsypią się kwiatami

Z uwagi na swoje pochodzenie storczyki uwielbiają wysoką wilgotność powietrza, jednak nie powinno się ich zraszać wodą. Dobrym pomysłem jest natomiast ustawienie w pobliżu nawilżacza powietrza lub postawienie doniczki na większej podstawce z wodą wyłożonej kamykami. Wiosną i latem podczas sezonu wegetacyjnego storczyki wymagają nawożenia raz w tygodniu nawozem dedykowanym specjalnie dla nich.


Zobacz też:

Tym nigdy nie okrywaj roślin na zimę. Bardziej im szkodzisz, niż pomagasz

Wykonaj ten zabieg w październiku. Ochronisz drzewka owocowe przed chorobą

Planujesz posadzić tuje? istotny jest nie tylko termin, ale i odległość od płotu sąsiada

Idź do oryginalnego materiału