Twoja sansewieria zachwyci wszystkich gości. Wystarczy, iż zadbasz o nią w ten sposób

top.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Sansewieria jest bardzo popularną rośliną. Znana jest ona ze swoich pięknych i okazałych liści. Jednak, aby mogły one cieszyć oczy, to musimy odpowiednio zadbać o naszą roślinę. Pomimo tego, iż nie ma ona wygórowanych wymagań, to pewien zabieg pielęgnacyjny jest najważniejszy dla jej rozwoju. Sprawdź, co zrobić, aby sansewieria rosła okazale i zdrowo.

Sansewieria pomimo tego, iż jest bardzo wytrzymałą rośliną, uzależnia swój rozwój w dużej mierze od prawidłowego podlewania jej. Chcąc, by pięknie się prezentowała, musimy wiedzieć, iż zasilanie jej wodą ma ogromne znaczenie. Zbyt częste podlewanie może prowadzić do żółknięcia i wiotczenia liści rośliny, natomiast zbyt rzadkie zasilanie wodą sprawi, iż liście staną się pomarszczone i pozbawione jędrności.

Podlewanie sansewierii - lepiej robić to częściej czy rzadziej?

Podlewanie sansewierii to w zasadzie najważniejsza część pielęgnacji tej rośliny. Chcąc robić to prawidłowo, musimy wziąć pod uwagę cechy tego okazu. Jest to sukulent, pochodzących z suchych i pustynnych regionów Azji oraz Afryki. Właśnie dlatego posiada on umiejętność magazynowania wody w liściach, co umożliwia przetrwanie suszy.

Z tego samego powodu nadmiar wilgoci jest czynnikiem, który poważnie szkodzi sansewierze. Wobec tego musimy dbać o regularne i umiarkowane zasilanie wodą. Latem w okresie wzrostu, należy to robić co 1-2 tygodnie uzależniając to od panującej temperatury o poziomu wilgotności. Natomiast zimą robimy to co 3-4 tygodnie, ponieważ w tym okresie sansewieria przechodzi w stan spoczynku.

Czytaj również: Rozpuść w konewce i podlej zamiokulkasa. Nie zliczysz nowych liści

W jaki sposób podlewać sansewierię? Tego błędu unikaj

Nie bez znaczenia jest także to, w jaki sposób będziemy podlewali sansewierię. Najlepszym rozwiązaniem jest zasilanie jej bezpośrednio do podłoża, równocześnie unikając polewania liści. Wynika to z tego, że zalanie wnętrza liści lub nalanie wody do podstawki doniczki zamiast od razu do ziemi, mogłoby doprowadzić do gnicia korzeni, a także pojawienia się pleśni.

Wobec tego istotne jest również używanie doniczki z otworami drenażowymi, które odprowadzą nadmiar wody. Dobrym pomysłem jest też rozłożenie warstwy keramzytu.

Czym podlewać sansewierię, aby zdrowo rosła?

Warto także wiedzieć, jakiej wody używać do zasilania sansewierii, aby jak najbardziej wspomóc jej rozwój. Najlepiej sprawdzi się miękka woda o temperaturze pokojowej. Możemy także użyć wody z kranu, jednak musi być ona przegotowana i odstana.

Jest to ważne, ponieważ twarda woda wraz z kolejnymi podlewaniami mogłaby pozostawiać po sobie ślady w postaci soli mineralnych, które przedostają się do gleby. Ich nadmiar doprowadziłby do tego, iż korzenie rośliny miałyby problem z pobraniem składników odżywczych, co znacząco wpłynęłoby na kondycję sansewierii.

Zobacz też:

Grubosz gubi liście? Przyczyna jest prostsza, niż myślisz

Włóż do doniczki szyszkę. Zapomnisz o uciążliwym problemie, a rośliny ci podziękują

Tak przedłużysz świeżość kwiatów w wazonie. Postoją znacznie dłużej, niż przez święta

Idź do oryginalnego materiału