Turning the Tide: Uwolnić Trójmiejskie strumienie!

1 tydzień temu

Rezydencja artystyczna artystów jesiennej odsłony Local Urban Labs dobiegła końca. Zapraszamy do zapoznania się z pracą Zuzanny Kołodziej (Vizuza), artystki wizualnej, która podczas swojej trzymiesięcznej lokalnej rezydencji w Gdańsku skupiła się na trójmiejskich potoki oraz praktyce „daylightingu”, czyli ich odsłaniania na światło dzienne.

Turning the Tide (TTT) to ambitny projekt artystyczny i transdyscyplinarny dialog mający na celu twórczą reakcję na konkretne zagrożenie związane z kryzysem klimatycznym w miastach położonych nad wodą. Projekt ma na celu zaangażowanie lokalnych mieszkańców, wzmocnienie niewysłuchanych dotąd głosów i zwiększenie świadomości na temat kwestii klimatycznych. W projekt TTT zaangażowanych jest 5 partnerów – Intercult (Szwecja), Artit (Grecja), Wiener Bildungsakademie (Austria), DEAR HUNTER (Holandia) i Instytut Kultury Miejskiej (Polska) we współpracy z Fablevision Scotland i siecią River//Cities.

Podczas trzymiesięcznej rezydencji w projekcie Turning the Tide, od 2 września do 2 grudnia, praca Zuzanny Kołodziej obejmowała 3 etapy:

Spacer z przewodnikiem wzdłuż Kamiennego Potoku
29.09.2024

29 września odbył się spacer wzdłuż Kamiennego Potoku, aż do jego źródeł na Brodwinie, nad rzeką Swelinią. Wydarzenie prowadził prezes PTTK w Sopocie, Rafał Kubiś.

Celem spaceru było wspólne przyjrzenie się lokalnym potokom, a szczególnie takim, które zostały w dużej mierze schowane pod ziemią wskutek rozwoju miasta. Uczestnicy spaceru poznawali historię strumienia oraz dzielnic, przez które przepływa. Szukali miejsc, w których płynie pod ziemią i gdzie mógłby zostać potencjalnie odsłonięty na powierzchnię.


Warsztaty o relacji z wodą w mieście
27.10.2024

Warsztaty w Instytucie Kultury Miejskiej odbyły się 27 października. Prowadzone były przez Agatę Biernacik i Kasię Świstek, które wspólnie z artystką-rezydentką zachęcały do zgłębiania się w relację uczestniczek i uczestników z wodą. Spotkanie rozpoczął pokaz krótkiego filmu, a pozostała część spotkania poświęcona była kreatywnym warsztatom, integrującym metody mapowania kulturowego, mapy myśli i symulacji ról (role play). Osoby uczestniczące w warsztatach mogły wyobrazić sobie, jak wybrane fragmenty Kamiennego Potoku w Sopocie mogłyby zmienić się po odsłonięciu na swiatło dzienne.
Efektem spotkania i warsztatów były mapy, które posłużyły artystce w finalnym etapie prezentacji – animacji 3D dotyczących parku przy ul. Obodrzyńców oraz boiska przy przychodni (Sopot Brodwino).


Animacja – immersyjna wizja renaturyzacji Kamiennego Potoku
listopad 2024

Finalnym etapem projektu Zuzanny Kołodziej były dwie animacje 3D będące wyobrażeniem tego, jak wybrane fragmenty Kamiennego Potoku mogłyby wyglądać po ich odsłonięciu.

Podczas projektowania artystka posługiwała się wnioskami i pomysłami osób uczestniczących w warsztatach.

Za pomocą trackingu na ujęcia zostały naniesione animacje, a w celu polepszenia immersyjności została dodana kompozycja dźwiękowa.


Park przy ul. Obodrzyńców (Sopot Kamienny Potok)

Park stał się oazą dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Koryto rzeki zostało poprowadzone w taki sposób, aby utworzyły się równoległe odcinki.

Boiska przy przychodni (Sopot Brodwino)

Po pozbyciu się starego asfaltu, na powierzchnię został odsłonięty potok, tworzący wyspę dla lokalnego ptactwa. Ścieżki i ławki umożliwiłyby poruszanie się osobom w każdym wieku.

Publikacja podsumowująca prace rezydentki dostępna pod linkiem:
https://issuu.com/ikmgda/docs/uwolni_tr_jmiejskie_strumienie



Zuzanna Kołodziej – artystyka wizualna, działająca pod pseudonimem Vizuza, która w swojej działalności oscyluje wokół animacji 3D, sztuki generatywnej i projektowania sensorycznych doświadczeń. W swoimi działaniu twórczym eksploruje poczucie przynależności do natury oraz połączenie z podświadomością i snami, tworząc kompozycje, które w szczególny sposób rezonują z odbiorcami.

Jej celem jest tworzenie immersyjnych projektów, które jednocześnie pobudzają wyobraźnię i koją zmysły, pozwalając odpocząć od świata wypełnionego bodźcami i uzyskać przestrzeń na refleksję.

Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, w tej chwili mieszka w Gdyni.

Idź do oryginalnego materiału