Towarzystwo Urbanistów Polskich nagrodziło pl. Nowy Targ!

strefamiast.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Sposób zazielenienia pl.Nowy Targ zrobił wrażenie również poza granicami Polski.


Rozstrzygnięto XVIII Konkurs Towarzystwa Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną w Polsce w 2024 roku. Mamy dobre wieści dla Wrocławia! A mogą też być kolejne.

W kategorii Rewitalizowana Miejska Przestrzeń Publiczna II nagrodę przyznano za przemianę pl. Nowy Targ w centrum Wrocławia. Jak czytamy, kapituła konkursu doceniła przekształcenia przestrzenne stanowiące odpowiedź na współczesne wyzwania środowiskowe.

- Głównym celem realizacji było zazielenienie placu poprzez wprowadzenie gęstych stref zieleni w taki sposób, który pozwolił na odczuwanie przestrzeni jako parku-ogrodu. Posadzona roślinność spełnia nie tylko funkcje klimatyczne, użytkowe i wizualne, ale pozwala również użytkownikom terenu przebywać wśród różnych form zieleni niskiej, średniej i wysokiej. Mała architektura ustawiona na placu w różnych konfiguracjach umożliwia różne interakcje społeczne - od siedzenia samotnie po przebywanie we wspólnych grupach. Nowa organizacja placu zachowała najważniejsze ciągi komunikacyjne - przy czterech krawędziach placu oraz diagonalne, przebiegające przez jego środek, podtrzymując wcześniej istniejącą funkcję komunikacyjną – napisano m.in. w uzasadnieniu.

Kapituła doceniła również lokalizację nowej oazy zieleni, która powstała na stropodachu miejskiego parkingu. Po realizacji przedsięwzięcia plac w dalszym ciągu pozostał przestrzenią z możliwością organizacji mniejszych imprez plenerowych o kameralnym charakterze oraz miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu przez mieszkańców i odwiedzających Wrocław. Autorem projektu jest firma RRA Roman Rutkowski Architekci.

Dodajmy, iż pl. Nowy Targ jest także nominowany do międzynarodowej nagrody Green Cities Europe Award 2024 - za najbardziej innowacyjny projekt zazieleniania w Europie. Organizatorzy konkursu ogłosili trójkę finalistów. Ich zdaniem realizacje z Francji, Włoch i właśnie Polski wyróżniają się spośród dziesięciu konkurujących krajów. Wrocław doceniono za to, iż zamiast betonu na Nowym Targu mamy ponad 170 drzew i kilkadziesiąt tysięcy mniejszych roślin. Wyniki poznamy 29 stycznia na targach IPM w Essen.

Prace na Nowym Targu rozpoczęły się na przełomie września i października 2023 roku. Pojawiły się tam 63 tysiące roślin, w tym m.in. 172 drzewa, 193 paprocie, 23 000 roślin cebulowych, 27 000 bylin i pnącza. Częściowo rozebrano nawierzchnię z kostki i położono nowe warstwy oparte na systemie zielonego dachu. Został on wypełniony substratem glebowym (specjalny rodzaj podłoża zamiast ziemi).

Idź do oryginalnego materiału