Maja Popielarska to lubiana dziennikarka, która między innymi słynie ze swoich porad ogrodniczych. Prowadziła program “Maja w ogrodzie", a dzisiaj dzieli się ogrodniczymi wskazówkami na swoim Instagramie. Swego czasu to właśnie tam zdradziła, który krzew szczególnie jest istotny na jej działce. Okazała się nim kalina, którą dziennikarka ma posadzoną w kilku miejscach.
Ulubienica Mai Popielarskiej. Kalina to prawdziwa ozdoba ogrodu
Kalina to rodzaj krzewów, który obejmuje około 150 gatunków. W Polsce najczęściej spotykane są takie jak kalina koralowa, kalina wonna, kalina japońska czy kalina burkwooda. Tę ostatnią odmianę swego czasu w swoim Instagramie zaprezentowała Maja Popielarska, przekonując, iż kalina jest dobrym wyborem na działkę.
Podkreśliła, iż w swoim ogrodzie ma posadzonych kilka kalin, gdyż uwielbia ich zapach. I choć przyznaje, iż bez kwiatów nie wyglądają już tak oszałamiająco, to wciąż stanowią estetyczny element ogrodu przez swoją ażurową formę, która świetnie prezentuje się np. na tle muru czy ogrodzenia.
Zdaniem Mai Popielarskiej to doskonały sposób na rozświetlenie ogrodu poprzez zjawiskowe kule w czasie kwitnienia kaliny. To krzew, który nigdy się nie nudzi, a w okresie zachwyca wyglądem oraz zapachem. Gatunek, na który zwraca uwagę dziennikarka to kalina burkwooda. Ta preferuje akurat stanowisko w półcieniu, w próchniczym, lekko wilgotnym podłożu.
Zobacz także: Koniecznie posadź ten krzew w ogrodzie. Przechodnie będą się zatrzymywać, by podziwiać kwiaty
Jak pielęgnować kalinę? Najważniejsze kwestie
Kalina burkwooda to niejedyny gatunek, na który warto postawić w swoim ogrodzie. Dokładna pielęgnacja tego krzewu będzie się różnić w zależności od odmiany. Niektóre z nich dobrze znane są już z ogródka babci. Te osiągały choćby 2-3 m wysokości, zachwycając swoimi dużymi kwiatostanami, które kwitną od maja do lipca.
Bez względu na gatunek, kalina na ogół zalicza się do mało wymagających roślin. Za podstawowe kwestie w jej pielęgnacji uważa się umiarkowanie podlewanie. Przelanie kaliny może się skończyć bowiem słabym kwitnięciem i gniciem korzeni. Ważna jest więc, aby rosła w glebie żyznej, próchniczej, a także przepuszczalnej i jednocześnie lekko wilgotnej.
Kwestie stanowiska należy rozstrzygać indywidualnie w przypadku każdego gatunku, gdyż niektóre odmiany preferują słoneczne miejsca, inne zaś półcieniste. Przed zasadzeniem kaliny należy dobrze przemyśleć miejsce dla niej, gdyż krzew ten nie przepada za przesadzaniem, wręcz nie za dobrze go znosi.
Tak jak w przypadku innych roślin, istotną kwestią jest także nawożenie. Już przy sadzeniu warto podsypać kalinę odpowiednim nawozem, aby wzmocnić roślinę, ale jednocześnie nie przyspieszać jej wzrostu kosztem słabszego kwitnienia. Ponadto należy regularnie podsypywać kalinę nawozem do krzewów kwitnących. Co ważne, w przypadku tego krzewu należy szczególną uwagę zwracać na potencjalne szkodniki, gdyż kalina lubi być atakowana przez mszyce.
Może cię zainteresować: Zapomnij o przewracających się mieczykach. Tak robią to doświadczeni ogrodnicy
Zobacz też:
Jesteś początkującym ogrodnikiem? Te rośliny nie mają prawie żadnych wymagań
Zrób to z nasionami kopru. Plony zobaczysz w mgnieniu oka
Papryka zakwitła zbyt wcześnie? Zrób to, a zbierzesz 2 razy więcej plonów