Wiosną nie tylko roślinność na nowo budzi się do życia. Sezon rozkwitu jest również czasem, kiedy większą aktywnością wykazują się też m.in. węże. Na terenie Polski żyją cztery gatunki tych pełzających gadów: zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty, Eskulap oraz jedyny jadowity osobnik - żmija zygzakowata. Czasami nieświadomie sami tworzymy im przyjazne środowisko i zachęcamy do odwiedzania naszej posesji. Zobacz, jakie rośliny warto zasadzić w ogródku, żeby zabezpieczyć się przed wizytą tych nieproszonych gości.
REKLAMA
Zobacz wideo Utrzymanie węża to 5 zł miesięcznie
Żmija zygzakowata, zaskroniec, eskulap i gniewosz. Każdego z nich znajdziesz w tych miejscach
Wiosną, na przełomie kwietnia i maja, węże przechodzą przez okres godowy. W tym czasie gady wykazują się znacznie większą aktywnością, w związku z czym ryzyko natknięcia się na pełzającego osobnika jest znacznie większe niż zazwyczaj. Ich ulubioną przestrzenią do wypoczywania są dobrze nasłonecznione miejsca. Kiedy jednak już porządnie się nagrzeją, nie pogardzą zacienioną lokalizacją, w której będą mogły poczuć się bezpiecznie. Tego typu azylami są gęste krzewy, kamienie oraz składowiska drzew.
Zobacz też: To najlepszy domowy środek na mrówki. Wystarczy zmieszać z wodą i spryskać. Owady gwałtownie się wyniosą
Równie przyjaznym dodatkiem, który zachęca węże do przebywania na danym terenie, jest staw, jezioro czy oczko wodne. Gady, choć słyną z wylegiwania się na słońcu, cenią sobie również wilgotne środowiska. Dlatego jeżeli masz w pobliżu domu któryś z wyżej wymienionych punktów, miej na uwadze to, iż prawdopodobieństwo wizyty węża w obrębie twojej działki jest bardzo wysokie. jeżeli chcesz się jednak przed nią uchronić, możesz to zrobić, wybierając naturalne sposoby.
Skuteczny sposób na żmije i inne węże. Gady będą trzymać się od twojej posesji z daleka
Węże, choć nie cieszą się zbyt dużą sympatią zbyt wielu osób, są pożyteczne dla środowiska oraz człowieka. Z tego też powodu m.in. wszystkie gatunki tych gadów występujące w Polsce objęto ochroną prawną. jeżeli chcesz się ich pozbyć z działki, musisz pamiętać o zastosowaniu humanitarnych metod. Jednym z najlepszych sposobów jest stworzenie aromatycznej bariery przy wykorzystaniu roślin, których zapach skutecznie zniechęci węże do zbliżania się na teren twojej posesji. W osiągnięciu celu pomoże nam oregano, czosnek, por, nagietek, czarny bez, piołun oraz chmiel.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.