Skrzydłokwiat to piękna roślina, łatwa w uprawie, której największą zaletą jest zdolność oczyszczania powietrza. Podpowiemy, jak uprawiać i pielęgnować skrzydłokwiat, by był ozdobą naszej domowej kolekcji roślin.
Skrzydłokwiat – pochodzenie
Skrzydłokwiat w naturze występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, Azji Południowo-Wschodniej oraz w zachodniej Oceanii. Jednak jako roślina doniczkowa przy odpowiednich warunkach jest rośliną długowieczną.
Właściwości oczyszczające skrzydłokwiatu
Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z formaldehydu, amoniaku, ksylolu, toluolu, trójchloroetylenu i benzolu, które mogą ulatniać się z dywanów albo mebli.
Liście skrzydłokwiatu
Roślina ta ma wzniosłe liście wyrastające we wszystkie strony ze wspólnego środka. Są w kształcie lancetowatym, tworzą kępy. Wiadomo, iż są błyszczące, w kolorze ciemnozielonym, na długich ogonkach.
Kwiaty skrzydłokwiatu
Kwiaty są w kolorze białym na bezlistnych łodygach i pojawiają się ponad ulistnieniem, dlatego pięknie kontrastują z kolorem liści rośliny. Ponadto mają kształt przypominający skrzydła, o ostrym zakończeniu.
Kwitnienie trwa choćby kilka miesięcy w okresie letnim i może trwać prawie okrągły rok, jeżeli zapewnimy roślinie odpowiednią wilgotność.
Stanowisko skrzydłokwiatu
Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w lekkim półcieniu lub w rozproszonym świetle, ponieważ nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, które może przypalić liście. Roślina ta nie lubi przeciągów i zbyt wysokiej temperatury, dlatego temperatura optymalna latem to 18 -21 stopni Celsjusza, zimą 16- 18 stopni.
Podłoże dla skrzydłokwiatu
Skrzydłokwiat lubi wilgotne, pulchne i przepuszczalne podłoże, dlatego ziemia powinna być uniwersalna, żyzna, czy próchnicza. Można też zrobić samemu mieszankę z kompostu, zbutwiałych liści i piasku w proporcji 1:1:1. Doniczka powinna mieć na dnie warstwę drenażu z kamyków, czy ceramiki, aby zapewnić odpływ nadmiaru wody. Jednak jego korzenie nie mogą stać w wodzie.
Jak dbać o skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat lubi częste zraszanie. Podlewać można go 2-3 razy w tygodniu, wodą miękką o temperaturze pokojowej. Natomiast zimą można skrzydłokwiat podlewać rzadziej. o ile w doniczce jest odpowiednia warstwa drenażu, na podstawku może stać woda.
Przesadzanie skrzydłokwiatu
Każdego roku na wiosnę należy skrzydłokwiat przesadzić. Oczywiście od tego w dużej mierze zależy kondycja rośliny i jej kwitnienie. Podczas tej czynności należy oczyścić bryłę korzeniową ze starego podłoża. I koniecznie na dnie nowej doniczki należy ułożyć warstwę drenażu.
Rozmnażanie skrzydłokwiatu
Skrzydłokwiat rozmnażamy przez podział bryły korzeniowej podczas przesadzania rośliny. Okazuje się, iż korzenie można rozciąć nożem. A nowe, młode sadzonki należy trzymać w miejscu lekko cienistym do czasu pojawienia się nowych liści.
Jak pielęgnować skrzydłokwiat – nawożenie
Odpowiednie dla niego jest nawożenie umiarkowane, dostępnymi środkami do roślin zielonych. Dopiero kiedy skrzydłokwiat kwitnie wystarczy go nawozić raz na 2 tygodnie.
Oczyszczanie liści z kurzu
Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji, jednak musi mieć czyste liście, aby mogły wykonywać swoją pracę. Na pewno do oczyszczania liści z kurzu wystarczy tylko wilgotna ściereczka. Nie wymaga też cięcia, dlatego usuwaj jedynie zeschłe liście i kwiaty. Uwaga! Nie używaj preparatów nabłyszczających!
Szkodniki skrzydłokwiatu
Skrzydłokwiat jest rośliną bardzo odporną na szkodniki, a jedynym szkodnikiem spotykanym na tej roślinie bywają przędziorki. Dlatego o ile się pojawią, oznacza to, iż roślina nie ma zachowanej odpowiedniej wilgotności otoczenia. Wtedy wystarczy zacząć ją regularnie zraszać.
Choroby skrzydłokwiatu
Grzyby
Jeżeli w podłożu jest odpowiednia warstwa drenażu, grzyby, które lubią wysoką wilgotność jak skrzydłokwiat, nie zaatakują rośliny. Natomiast pozostałe problemy ze skrzydłokwiatem to często nasze błędy w jego pielęgnacji.
Opadłe liście oznaczają, iż roślina ma za sucho. Wtedy wystarczy umieścić doniczkę na podstawku z wodą, a roślina sama uzupełni sobie brak wody.
Brązowe końcówki liści – zbyt niska wilgotność, wtedy należy wtedy pamiętać o zraszaniu.
Brązowe punkty na liściach – za dużo nawozu, więc można przesadzić wtedy roślinę do nowej ziemi.
Brak kwitnienia – za mało lub brak nawożenia, za mało nawilżenia lub potrzeba przesadzenia rośliny.
Blade lub żółte liście – za dużo słońca.
Odmiany skrzydłokwiatu
Odmiana Domino ma białe kwiatostany i różnobarwne liście.
Odmiana Mini i Yess o miniaturowej wysokości ok. 30 cm i zwartym pokroju drobnych liści.
Mauna Loa ma szerokie liście i lekko pachnące kwiaty.
Odmiana Sensation ma wyjątkowo duże, szerokie liście, roślina dorasta do wysokości 180 cm
Sweet Paco ma kwiaty pachnące o poranku.
Uważaj! Skrzydłokwiat jest trujący dla zwierząt
Poznaj najlepsze rośliny do sypialni. Działają kojąco na drogi oddechowe, usuwają CO2 i pomagają zasnąć
Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu