To ostatni dzwonek na wykonanie tego zabiegu dla winogron. Będą uginały się od owoców

top.pl 2 dni temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Chcesz, żeby twoje winogrono wydało w tym roku słodkie, soczyste i liczne owoce? W takim razie zafunduj mu pewien najważniejszy zabieg, który należy przeprowadzić wczesną wiosną. Sprawdź, co zrobić, żeby ta roślina obsypała się ogromnymi gronami, uginającymi kiście.

Jeszcze w marcu zadbaj odpowiednio o swoje winogrono i przytnij je. Ten zabieg jest konieczny do obfitego owocowania roślin w sezonie. Oczywiście musimy prawidłowo go wykonać, żeby nie uszkodzić winorośli. Sprawdź najważniejsze informacje o wiosennym cięciu winogrona.

Dlaczego warto przycinać winogrona?

Ze wszystkim krzewów owocowych to właśnie winorośl musi mieć wykonane najsilniejsze cięcie. Roślina potrzebuje go do prawidłowego wzrostu, utrzymania zdrowia, ale też obfitego owocowania.

Cięcie winogron powinniśmy wykonywać regularnie. Jedno z nich przypada właśnie na wczesną wiosnę. Dzięki niemu kontrolujemy pędy, ale też później łatwiej nam przeprowadzać inne zabiegi pielęgnacyjne.

Co się stanie, gdy zapominamy przyciąć tej rośliny? Wtedy dojdzie do zagęszczenia krzewu, przez co do jego środka będzie dostawało się mniej światła i powietrza. Narastająca wilgoć spowoduje powstanie pleśni i chorób grzybowych. To nie wszystko...

Bez cięcia winogrono skupi swoją energię na wytwarzaniu masy zielonej, dlatego będzie gorzej pobierało składniki odżywcze z podłoża. Wówczas możemy zapomnieć o licznych i słodkich owocach.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Sadzisz borówkę amerykańską? Przygotuj takie podłoże, a obsypie się owocami

Jak przycinać winogrona wczesną wiosną?

W tym artykule skupimy się na wiosennym przycinaniu winogrona. Musimy przeprowadzić ten zabieg do końca marca. Przede wszystkim usuwamy uszkodzone, chore, zaschnięte i słabe pędy.

Następnie przystępujemy do cięcia formującego. W pierwszych 2-3 latach uprawy zaleca się prowadzenie rośliny tak, aby uformować pojedynczy, niski pień o wysokości około 70 cm (czasem stosuje się także formowanie dwóch pni) oraz krótkie ramiona. Jedną z zeszłorocznych, zdrewniałych łodyg należy przyciąć, zostawiając 7-9 oczek, natomiast drugą skrócić do 2 oczek.

W niektórych przypadkach stosuje się również krótsze cięcie winogrona, zwłaszcza gdy chcemy ograniczyć wzrost rośliny lub wzmocnić jej strukturę. Polega ono na skróceniu pędów do 2-4 oczek, co pobudza krzew do wytwarzania silniejszych, lepiej odżywionych latorośli.

Pamiętajmy, aby używać do tego zabiegu ostrego sekatora, który nie zmiażdży pędów. Narzędzie musi być czyste - w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko przeniesienia chorób grzybowych. Stare i grube gałęzie polecamy potraktować piłą ogrodniczą.

Jak zadbać o winogrona po cięciu?

Winorośl musi się dobrze zregenerować po cięciu. W tym celu należy regularnie je podlewać, zwłaszcza w okresach suszy. Polecamy też zasilenie rośliny wieloskładnikowym nawozem, który dostarczy niezbędnych substancji odżywczych.

Na kondycję winogrona pozytywnie wpłynie ściółkowanie ziemi korą albo słomą. Odpowiednia wilgotność w podłożu zostanie zachowana. Nie zapominajmy też o regularnym usuwaniu chwastów.

Zobacz też:

Masz mały ogródek? Te warzywa pnące prawie nie zajmują miejsca

Krety i węże będą się trzymać z daleka. Wystarczy, iż posadzisz ją w ogrodzie

Krokusy mogą kwitnąć choćby 2 razy dłużej. Wystarczy, iż zrobisz to

Idź do oryginalnego materiału