Mają małe, czarne oczy, jasne futerko i żółte uszy. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak postaci z bajek lub pluszowe zabawki dla dzieci. W rzeczywistości są to nietoperze. Ich nietypowy wygląd budzi zainteresowanie zarówno przechodniów, jak i naukowców. Niewielu słyszało o tym ciekawym gatunku.
REKLAMA
Zobacz wideo Nietoperze są żywym barometrem zmian klimatycznych. W Polsce gwałtownie ubywa gatunków zimnolubnych
Najdziwniejsze zwierzęta świata. Te nietoperze wyglądają jak pluszowe zabawki
Zwierzęta, o których mowa, to podlistniki białawe, znajdujące się w obrębie rodziny liścionosowatych. Choć należą do rzędu nietoperzy, to nie są związane z żadnym polskim gatunkiem. Naturalnie występują na karaibskich stokach w Ameryce Środkowej, czyli we wschodnim Hondurasie, wschodniej części Nikaragui, wschodniej Kostaryce i skrajnie północno-zachodniej Panamie. Zasiedlają zarówno tereny nizinne, jak i wzniesienia do 700 metrów nad poziomem morza. Poruszają się głównie po wiecznie zielonym lesie deszczowym, ponieważ w jego egzotycznych roślinach znajdują doskonałe schronienie dla całych kolonii, wynoszących od 4 do 8 osobników. Podlistniki białawe samodzielnie budują swoje kryjówki poprzez podgryzanie bocznych nerwów liścia. W efekcie części rośliny składają się na kształt namiotu. Z uwagi na fakt, iż ciało takiego liścionosa wynosi około 37-47 milimetrów, może bez problemu schować się w liściach. Najbardziej lubi duże rośliny tropikalne, na przykład helikoniowate. Podczas gdy jedne kryjówki służą jako nocne schronienie przed drapieżnikami, w innych nietoperze zostają aż do czasu urodzenia młodych. Wówczas samce opuszczają swoje kolonie.
Te nietoperze są zagrożone. Wszystko przez działalność człowiek
Tym, co najbardziej zadziwia u podlistników białawych, jest ich wygląd. Choć w kulturze zakorzenił się stereotyp, według którego nietoperze występują tylko w ciemnych kolorach, to te liścionosy mają jasne, puchowe futerko. Kontrastuje ono z intensywnie żółtymi uszami i pyszczkami. Ich nosy przypominają z wyglądu liście, stąd ta nietypowa nazwa całej rodziny. Ssaki te są owocożerne, co oznacza, iż żywią się tylko owocami, głównie figami. Choć prowadzą bardzo spokojny tryb życia, ich gatunek jest zagrożony. O ile podlistniki doskonale chowają się przed drapieżnikami, tak niestety nie uciekną przed masową wycinką lasów. Tych zwierząt jest coraz mniej i na ten moment naukowcy nie wiedzą, jak długo uda mu się przetrwać.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.