Róże to jedne z najpopularniejszych, a zarazem najpiękniejszych kwiatów. Przedstawicieli z rodziny różowatych można spotkać w wielu miejscach, prywatnych ogrodach, parkach i przestrzeniach miejskich. Sporo osób chętnie dekoruje swoje wnętrza także ciętymi wersjami rośliny. Spośród kilkuset różnorodnych gatunków, szczególną uwagę tym razem skierujemy na księżniczkowy okaz, który zachwyca nie tylko wyjątkowymi pąkami, ale także zniewalającym zapachem. Co ciekawe, można uprawiać go także jako pnącze. Jego potencjał wzrostowy jest naprawdę spory.
REKLAMA
Zobacz wideo Róża z awokado (bez kolców)
Najpiękniejsze róże do ogrodu. Udekoruj swoją posesję tą delikatną wersją kwiatów. Nie pożałujesz
W 2003 roku pracownicy firmy W. Kordes’ Söhne wyhodowali niezwykle piękną odmianę róży, którą postanowiono nazwać Cindirella (Kopciuszek). Kwiat charakteryzuje się urokliwymi pąkami w odcieniu pastelowego różu i mocnym, kwiatowo-owocowym zapachem. Nie sposób przejść obok tej rośliny obojętnie. Zwłaszcza iż owocniki są naprawdę spore, a w dodatku jest ich dużo, na każdej z gałązek.
Zobacz też: Wygląda jak hortensja, ale to "królewna Śnieżka". Jej białe pompony zdobią ogród tygodniami
Kolejną zaletą tego gatunku jest jej predyspozycja do powtarzania kwitnienia. Dodatkowo, jeżeli będziemy przycinać ją w odpowiedni sposób, możemy doprowadzić krzew do spektakularnego rozrostu. Autorka profilu "Różany Raj Renaty" w jednym ze swoich postów opowiedziała, iż po ścięciu gałązek do wysokości 0,5 m Kopciuszek z czasem wybujał do 1,2-1,3 m. Znane są jednak przypadki, w których roślina wzbiła się choćby na 1,7 m. To niezwykle silny, a zarazem piękny gatunek. Przy odpowiednim pielęgnowaniu potrafi stanowić naprawdę wyjątkową ozdobę przestrzeni.
Róże rabatowe. Cindirella odnajdzie się świetnie także jako ozdoba pergoli
adekwatnie pielęgnowana Cindirella potrafi zdobić ogród od czerwca do października, powtarzając kwitnięcie choćby kilkukrotnie w sezonie. Chcąc zapewnić jej odpowiednią przestrzeń, do wzrostu należy umieścić sadzonki w słonecznych lub lekko zacienionych miejscach (potrzebuje dostępu do światła przynajmniej przez 5 godzin w ciągu dnia). Istotną kwestią jest także osłonięcie krzewu od wiatru. Gleba nie może być zbyt mokra i gliniasta. Kopciuszek najlepiej odnajdzie się w ziemi żyznej, przepuszczalnej o pH 6-7. Po wysadzeniu róży do gruntu warto podsypać ją kompostem, a nawożenie trzeba przeprowadzać przynajmniej raz w miesiącu, wykorzystując uniwersalne mieszanki bogate w potas i fosfor. Podlewając kwiat, pamiętaj o unikaniu moczenia liści i pąków, wodę wylewaj bezpośrednio do gruntu. Napój podawaj regularnie w niewielkich ilościach. jeżeli chcesz wykorzystać ten gatunek jako ozdobne pnącze, pamiętaj o zastosowaniu podpór. Potencjał tego krzewu, z pewnością cię nie zawiedzie. Choć jest to mrozoodporna roślina, przed zimą pamiętaj o osłonięciu korzeni agrowłókniną.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.