To nie jest zwykły chwast, a prawdziwy skarb! Zbierz go i wykorzystaj jego adekwatności

1 rok temu
Zdjęcie: Mniszek lekarski ma wiele zastosowań. Fot. Getty Images


Mniszek lekarski, nazywany również mleczem lub dmuchawcem, to jeden z najpopularniejszych chwastów. Warto jednak zastanowić się, czy pozbywać się go z ogródka. Ta niepozorna roślina ma wiele zastosowań prozdrowotnych. Sprawdź, jak możesz ją wykorzystać.

Zwykle podpowiadamy, jak pozbyć się chwastów. Tym razem jednak pokażemy, że nie zawsze warto je tępić. Mniszek lekarski, choć jest zaliczany do zielska i potrafi uprzykrzyć życie każdemu, kto dba o trawnik, może być bardzo pożyteczny. Jest to roślina, która ma bardzo dobry wpływ na zdrowie i może być wykorzystana na wiele sposobów.

Jakie zastosowanie ma mniszek lekarski?

Badania wykazały, iż mniszek lekarski oraz jego przetwory mają bardzo pozytywny wpływ na ludzki organizm. Po pierwsze dobrze wpływają na wytwarzanie żółci przez wątrobę. Dzięki temu wspierają działanie trzustki oraz trawienie. Mlecz ma adekwatności moczopędne i oczyszczające. Wspiera także regenerację skóry i przyspiesza gojenie ran. Dużą zaletą mniszka lekarskiego jest fakt, iż stosowanie go w zalecanych dawkach nie powoduje żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

Mniszek lekarski ma wiele zastosowań. Fot. Gettyimages

Jak wykorzystać mniszek lekarski w kuchni?

Mniszek najlepiej zbierać w maju, kiedy jego kwiaty są dojrzałe. Może być wykorzystywany w kuchni w całości. Jadalne są zarówno kwiaty, jak i łodygi, liście oraz korzenie. Różne części rośliny świetnie nadają się na dodatek do sałatek, deserów, koktajli, a choćby nalewek. Z młodych liści możesz przygotować oczyszczającą sałatkę. Marynowane pączki w wielu daniach z powodzeniem zastąpią kapary. Z kolei korzenie warto udusić z innymi warzywami i podawać jako dodatek do mięs. Aby korzystać z mocy tej rośliny przez cały rok, możesz też zrobić z niej domowy syrop.

Mniszek lekarski można jeść w różnych postaciach. Fot. Gettyimages

Jak przygotować syrop z mniszka lekarskiego?

Syrop wykonuje się z samych główek mniszka lekarskiego. Musisz uzbierać ich 400 g.

  • Kwiaty wrzuć do garnka i zalej zimną wodą.
  • Gotuj na wolnym ogniu przez ok. 15 min.
  • Wyłącz palnik, a następnie odstaw wywar do ostygnięcia w chłodne i ciemne miejsce.
  • Przecedź wywar.
  • Odsączony płyn zmieszaj z 1 kg cukru i sokiem z 1 cytryny.
  • Gotuj wszystko przez ok. 1,5 godziny (aż zgęstnieje).
Mniszek lekarski doskonale nadaje się na syrop. Fot. Gettyimages

Na co pomaga syrop z mniszka lekarskiego?

Domowy syrop z kwiatów mleczu ma wiele zastosowań. Pomaga wzmocnić odporność, działa antywirusowo, łagodzi ból gardła i zwalcza infekcje górnych dróg oddechowych. Poza tym taka mikstura oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cukru, łagodzi stany zapalne jamy ustnej, a także wspiera leczenie nerek, wątroby oraz woreczka żółciowego. Nie każdy powinien jednak stosować ten cudowny lek. Przeciwwskazaniami do zażywania syropu z mniszka są m.in. wrzody, nadkwasota żołądka, choroby jelit oraz dróg żółciowych. Stosowanie go nie jest zalecane również w przypadku diabetyków, kobiet w ciąży, matek karmiących i małych dzieci.

syrop z mniszka lekarskiego pomaga na wiele schorzeń. Fot. Gettyimages

Jak zrobić domowy ocet jabłkowy? Mamy prosty i sprawdzony sposób!

Idź do oryginalnego materiału