To największy gryzoń, jakiego widział świat. Ważył prawie tyle, co hipopotam

2 dni temu
Zdjęcie: Dean_Fikar/Istock.com


Obecnie największy gryzoń na świecie może ważyć blisko 100 kg. Choć jest to gatunek, z którym Europejczycy mają styczność jedynie w zoo, my również posiadamy swojego giganta. W tym przypadku waga rekordzisty zamieszkującego polskie jeziora i rzeki wynosiła 50 kg. To wciąż mały kaliber w porównaniu z prehistorycznym zwierzęciem, które dorównywało hipopotamom.
Gryzonie charakteryzują się pojedynczą parą ciągle wzrastających siekaczy zarówno w szczęce, jak i w żuchwie. Zalicza się do nich około 40 proc. gatunków ssaków żyjących na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktyki. Największy z nich zamieszkuje tereny Ameryki Południowej.


REKLAMA


Zobacz wideo Minister Ardanowski chce, by bobry i żubry były jadalne


Tyle istotny największy gryzoń zamieszkujący naszą planetę. Było blisko 100 kg
Pierwsze wzmianki o kapibarach wielkich pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku, kiedy to szwedzki badacz Karol Linneusz opisał zwierzęta i zaliczył je do rodziny świniowatych. Z czasem jednak wprowadzono istotną korektę, dzięki której dziś wiemy, iż kapibara należy do rodziny kawiowatych. Największy gryzoń świata pochodzi z Ameryki Południowej i naturalnie występuje głównie w Brazylii, Paragwaju, Argentynie, Urugwaju i Kolumbii. Charakteryzuje się łatwością przystosowywania się do różnych warunków, ale najczęściej wybiera tereny w pobliżu zbiorników wodnych. Dorosłe osobniki ważą zwykle około 65 kg. Najcięższa samica zbadana przez naukowców miała zaś aż 91 kg wagi, natomiast samiec 73,5 kg. Ponadto długość ich ciała może sięgać do 1,3 m. Wiele osób twierdzi, iż pomyłka Linneusza nie jest niczym dziwnym, ponieważ gryzonie swoim wyglądem przypominają owłosione świnie. Są na tyle łagodne i urocze, iż w pewnym momencie zaczęto robić wszystko, by je udomowić, przez co populacja kapibar jest zagrożona. W Europie zaś można je spotkać w licznych ogrodach zoologicznych.


Międzynarodowy Dzień Bobrów już za pasem. Jest największym gryzoniem w Europie
Europa również ma swojego kandydata do tytułu największego gryzonia na świecie. Jest nim bóbr europejski, którego nierzadko można spotkać w zbiornikach wodnych na terenie Polski. Ten gryzoń jest jednym z nielicznych gatunków, które potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb. Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom może ściąć niezwykle grube drzewo i zapanować nad środowiskiem wodnym. Waga dorosłego osobnika to około 30 kg, natomiast jeden z reprezentantów gatunku zamieszkujących Amerykę Północną ważył aż 50 kg. Warto przy tej informacji wspomnieć, iż 7 kwietnia świętujemy właśnie uroczystość Międzynarodowego Dnia Bobrów.
Zobacz też: Kraków walczy z inwazyjnym gryzoniem. Będzie ich coraz więcej. Zrobiło się niebezpiecznie
Choć obecna konkurencja jest niczego sobie, żaden ze współczesnych gryzoni nie ma choćby najmniejszych szans ze zwierzęciem, które stąpało po Ziemi kilka milionów lat temu.


Ten gryzoń nie miał sobie równych. Ważył choćby tonę
Jak informuje serwis National Geographic, dwa miliony lat temu po terenach należących do dzisiejszego Urugwaju wędrowały gigantyczne pakarany. Naukowcy przyporządkowali je do wymarłego rzędu Josephoartigasia. Analiza szczątków wykazała, iż te niezwykłe gryzonie mogły ważyć choćby tonę. To oznacza, iż wagą dorównywały hipopotamom. Ponadto prehistoryczne zwierzęta miały około trzech metrów długości i półtora metra wysokości. Skamieniałą czaszkę zwierzęcia odnaleziono w pękniętym głazie na plaży Kiyu nad rzeką La Plata w Urugwaju w 1987 roku.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału