Ta roślina wprowadzi trochę orientu do Twojego ogrodu. Osiąga naprawdę imponujące rozmiary, a jej pnącza majestatycznie okalają przestrzeń wokół. Wisterię należy sadzić w pobliżu ścian i ogrodzeń, aby zapewnić roślinie solidną podporę. A ta się z pewnością przyda. W optymalnych warunkach glicynia rośnie choćby do trzech metrów rocznie.
REKLAMA
Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!
Wisteria - glicynia imponuje swoim rozmiarem. Jak wygląda roślina?
Jak wspomnieliśmy wyżej, roślina funkcjonuje pod dwiema nazwami - wisteria, glicynia - które można stosować zamiennie. Trzeba przyznać, iż jest to gatunek, wobec którego trudno przejść obojętnie.
Zdjęcie ilustracyjneiStock / sueuy song
Młode pędy rośliny są zielone i bardzo elastyczne, a z czasem brązowieją i stają się zdrewniałe. Roślina rozrasta się bardzo szybko. Pędy mogą osiągać choćby kilkanaście metrów długości. Pierzaste liście są gęsto osadzone na pędach. Latem są zielone, a jesienią przebarwiają się na żółto.
Wisteria - kwiaty to najbardziej dekoracyjna część rośliny. Pojawiają się późną wiosną
Okazałe kwiatostany to znak rozpoznawczy wisterii. Kwiaty tej imponującej rośliny mają kształt gron, które - w zależności od odmiany i warunków uprawy - mogą osiągać od 15 do choćby 50 cm długości. W pojedynkę są podobne do kwiatów fasoli, a zebrane w grupie tworzą spektakularny kwiatostan, wydzielający słodki intensywny zapach. Glicynia kwitnie zwykle na przełomie maja i czerwca. Niektóre odmiany mogą powtarzać kwitnienie latem (przełom lipca i sierpnia), jednak nie jest ono już tak obfite.
Zdjęcie ilustracyjneiStock / PaulMaguire
Wisteria - sadzenie we właściwym miejscu zapewnia spektakularny efekt. Jakie stanowisko wybrać?
Osoby, które chciałyby mieć tę roślinę w swoim ogrodzie, muszą wiedzieć, jakie wymagania stanowiskowe ma wisteria. Sadzenie rośliny należy zaplanować w miejscach, które zapewnią jej odpowiednią podporę, np. przy altanie.
Zdjęcie ilustracyjneiStock / Heidi Patricola
Wisteria to bardzo silne pnącze, co należy wziąć pod uwagę, gdy w pobliżu znajdują się np. kable sieciowe. Najlepiej wybrać ekspozycję południową lub południowo-zachodnią, ponieważ roślina potrzebuje co najmniej sześciu godzin bezpośredniego nasłonecznienia każdego dnia. Warto zwrócić uwagę również na to, aby zapewnić jej ochronę przed wiatrem.
Wisteria - podlewanie młodych roślin. Regularnie i obficie
Lekko wilgotna gleba to warunki, w których najlepiej rozwija się wisteria. Podlewanie młodych roślin jest szalenie ważne, ponieważ nie mają one jeszcze rozwiniętego systemu korzeniowego i nie są w stanie czerpać wilgoci z głębszych warstw ziemi. Roślinę należy obficie podlewać w czasie kwitnienia, a także w okresie suszy i upałów.
Wisteria - roślina lubi żyzną glebę. Jak często trzeba ją nawozić?
Luźna gleba o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie to warunki, w których najlepiej odnajduje się wisteria. Roślina powinna być nawożona co najmniej raz w roku, jednak warto wiedzieć, iż nie stosujemy do niej nawozów azotowych, ponieważ czerpie ona ten pierwiastek z powietrza, dzięki bakteriom brodawkowym. Obfite nawożenie (najlepiej obornikiem) warto przeprowadzić jesienią.
Wisteria - pielęgnacja rośliny. Kiedy przycinać pnącza?
Przycinanie to jeden z niewielu obowiązków, jakie nakłada na nas wisteria, Pielęgnacja rośliny nie jest zbyt skomplikowana, choć patrząc na jej dekoracyjny wygląd, mogłoby się wydawać inaczej. Zaleca się, aby pierwsze cięcie przeprowadzić minimum po trzech latach od posadzenia. Pnącza przycinamy na ok. 20 cm latem, a następnie wczesną wiosną, kiedy należy usunąć suche i zmarznięte części rośliny. Dzięki temu zabiegowi roślina jest dobrze przygotowana na kolejny sezon i ma zapewnione odpowiednie warunki do dalszego rozwoju.
Wisteria - uprawa ogrodowa. Jak zabezpieczyć roślinę na zimę?
Zimowanie rośliny to kolejny aspekt, który warto poznać, jeżeli w naszym ogrodzie ma się pojawić przepiękna wisteria. Uprawa młodych osobników jest pod tym względem bardziej wymagająca, niż starszych roślin, które mają już większą odporność. Młode rośliny są podatne na przemarzanie, dlatego przed nastaniem pierwszych mrozów należy zabezpieczyć je agrowłókniną lub słomianą matą. Warto usypać także kopczyk z ziemi lub kory wokół pnia.
Zobacz też: Zielone serce Europy bije w Polsce - oto największy i najstarszy naturalny las na Starym Kontynencie