Choć mrówki to fascynujące owady, w ogrodzie potrafią wyrządzić sporo szkód. Kolonię zakłada królowa, której jedynym zadaniem jest składanie jaj. W jednym gnieździe może ich mieszkać od kilku do choćby kilku tysięcy, ale większość armii stanowią robotnice. To one budują mrowisko, bronią go, karmią potomstwo i niestety często wchodzą w drogę ogrodnikom. Mrówki są wszystkożerne. Uwielbiają słodką rosę miodową, dlatego opiekują się mszycami jak "dojnymi krowami". Niestety, w ten sposób przyczyniają się do osłabiania roślin, które szkodniki atakują. Potrafią też uszkadzać drewniane elementy budynków, korzenie czy młode pędy.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu
Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Lepiej działaj szybko. Takie szkody mogą wyrządzić
Mrówki w ogrodzie to nie tylko problem estetyczny. Owady drążą korytarze w ziemi, co prowadzi do przesuszenia gleby i utrudnia roślinom pobieranie wilgoci. Potrafią odkrywać korzenie, bulwy i kłącza, a choćby budować gniazda w pniach drzew czy drewnianych elementach konstrukcji budynków. Nierzadko zanieczyszczają żywność w domach, a w czasie suszy ogryzają młode pędy w poszukiwaniu wody i pożywienia. Największym problemem jest jednak kooperacja mrówek z mszycami. Owady chętnie korzystają ze słodkiej rosy wydzielanej przez te drobne pasożyty, bo stanowi dla nich cenny pokarm. W zamian chronią szkodniki przed wrogami i przenoszą je na kolejne rośliny, co sprawia, iż plaga gwałtownie się rozprzestrzenia. To prosta droga do chorób, osłabienia upraw, a choćby całkowitego zniszczenia grządek i rabat.
Czy boraks odstrasza mrówki? Skuteczny środek na mrówki w ogrodzie
Na szczęście istnieje wiele sposobów, by rozprawić się z mrówkami, bez konieczności sięgania po chemiczne środki. Przede wszystkim należy znaleźć ich gniazdo. Można to zrobić, śledząc ścieżki, którymi się poruszają.
Zobacz też: Koczują w ogrodach Polaków. jeżeli zauważysz, działaj. Roznoszą pasożyty
Naturalne metody potrafią być wyjątkowo skuteczne w walce z tymi małymi owadami. Wokół grządek, przy których bytują mrówki, wystarczy rozsypać cynamon. Jego zapach skutecznie je odstrasza, a dodatkowo chroni rośliny przed pleśnią. Mąka kukurydziana to kolejny sprzymierzeniec - owady ją zjadają, a potem giną, bo pęcznieje w ich ciałach. Dobrym sposobem jest także rozsypanie mieszanki boraksu, cukru i wody (szklanka cukru na pół szklanki wrzątku) wokół mrowiska lub na trasach, którymi mrówki wędrują - działa jak śmiertelna pułapka. Pomóc mogą również: soda oczyszczona, fusy z kawy, proszek do pieczenia czy ocet spirytusowy.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.