To najgroźniejsza roślina w Polsce. Przebije beton i narobi szkód

4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl


Rdestowiec ostrokończysty może spowodować szkody zarówno na terenach otwartych, jak i w ogrodach oraz domach. W związku z tym jego uprawa jest zakazana. Gdzie można spotkać roślinę?
Co to rdestowiec ostrokończysty? Rdestowiec ostrokończysty zwany również japońskim jest bardzo inwazyjnym gatunkiem obcym, który potrafi się gwałtownie rozprzestrzeniać. W związku z tym jego uprawa jest zakazana na terenie całego kraju. Naturalnym miejscem występowania rośliny jest Azja Wschodnia, gdzie została ona celowo wprowadzona między innymi ze względu na walory dekoracyjne. Jej historia jest dosyć długa, ponieważ po raz pierwszy została opisana w latach 80. XX wieku.


REKLAMA


Gdzie można spotkać roślinę? Najczęstszym miejscem występowania rośliny jest południe kraju. Szczególnie kolonizuje ona lasy łęgowe, przydroża, nasypy kolejowe, nieużytki miejskie i poprzemysłowe, parki, cmentarze oraz ogródki. Jak wskazała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, rdestowiec ostrokończysty coraz częściej pojawia się również na terenach rolniczych.


Zobacz wideo Młoda sarna utknęła w ogrodzeniu. Pomogli policjanci


Dlaczego rdestowiec jest groźny? Rdestowiec ostrokończysty negatywnie wpływa na rodzime gatunki roślin z uwagi na swoją inwazyjność i zdolność do adaptacji w trudnych warunkach. Kiedy roślina już rozprzestrzeni się na danym obszarze, jej opadające liście oraz łodygi tworzą grubą i wolnorozkładającą się warstwę, która uniemożliwia kiełkowanie nasion innych gatunków. Dodatkowo bardzo silne kłącza wrastające na głębokość 2-3 metrów przebijają asfalt, rozsadzają mury i beton oraz rozrastają się w promieniu od 7 do ponad 20 metrów od macierzystej rośliny. W związku z tym nie należy jej zrywać, przenosić i używać żadnych części tych roślin, aby nie urosła w innym miejscu.


Więcej informacji na temat roślin znajduje się w artykule: "Jak pielęgnować monsterę? Dzięki temu sposobowi gwałtownie wypuści nowe liście i będzie bardziej zielona".Źródła: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego
Idź do oryginalnego materiału