Małopolskie uzdrowiska uchodzą za jedne z najlepszych w Polsce. Do tych najpopularniejszych zalicza się między innymi Krynicę-Zdrój czy Szczawnicę, do których co roku przybywają tłumy turystów i kuracjuszy. Chcąc odpocząć w kameralnej atmosferze, warto jednak dać szansę takim miejscom, jak Żegiestów-Zdrój. To kolejne uzdrowisko leżące na terenie gminy Muszyna, które czaruje wyjątkowym klimatem i otoczeniem.
Żegiestów-Zdrój. Zapomniane małopolskie uzdrowisko
Żegiestów-Zdrój to uzdrowisko zlokalizowane w Beskidzie Sądeckim, w malowniczej gminie Muszyna. Położone w pięknym przełomie rzeki Poprad kusi krajobrazami, a także klimatem, który wyróżnia się cechami podgórskimi, z lokalnymi nieckami mikroklimatycznymi, a także moderowany przez otaczające lasy.
Rozkwit Żegiestowa-Zdroju przypada na drugą połowę XIX wieku, kiedy to powstała linia kolejowa na trasie Tarnów-Leluchów, biegnąca Doliną Popradu. Dzięki temu uzdrowisko rozwijało się i przeżywało wspaniały czas. Przez następne lata, Żegiestów-Zdrój przechodził raz lepsze, raz gorsze chwile, aż popadł w zapomnienie.
Charakterystyczne dla tego uzdrowiska od zawsze były hotele i pensjonaty “wgryzione" w zbocza. Wszystko to przez trudne ukształtowanie terenu. Wiele z ważnych dla tego uzdrowiska budynków popadło w ruinę, kiedy to lata wspaniałości uzdrowiska przeminęły. Na szczęście część obiektów, w tym słynny hotel “Wiktor", ponownie zyskało swoją dawną świetność.
Przeczytaj również: Pusto, taniej i znacznie więcej jodu, niż latem. To uzdrowisko czeka na kuracjuszy
Żegiestów-Zdrój — kolejne uzdrowisko w gminie Muszyna
Żegiestów-Zdrój swoje tworzywa uzdrowiskowe upatruje w wyróżniającym się klimacie, a także w naturalnych wodach mineralnych. Żegiestowskie wody to szczawy nasycone naturalnym wolnym dwutlenkiem węgla. Tutejsze wody są bogate w magnez, wapń, brom, jod, a także żelazo. Zalecane są przede wszystkim do picia oraz inhalacji.
Uzdrowisko posiada 4 ujęcia wód leczniczych — źródło Anna oraz 3 odwierty: Żegiestów II, Zofia II, Andrzej II. Poprzez walory, profil tego uzdrowiska to ortopedia, reumatologia, laryngologia, diabetologia, osteoporoza, a także gastroenterologia. To miejsce dla osób zmagających się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, moczowego czy oddechowego, a także ze schorzeniami narządu ruchu.
Urokliwe położenie, a także kameralność uzdrowiska sprzyjają powrotowi do zdrowia, regeneracji sił, a także odpoczynkowi. Nieśpiesznie płynący tutaj czas pozwala odetchnąć i w pełni się zrelaksować, dlatego Żegiestów-Zdrój jest tak bardzo uwielbiany między innymi przez seniorów.
Może cię zainteresować: Malownicze uzdrowisko piękniejsze niż Rabka. Idealny wybór na jesienny wyjazd dla seniorów
Co można zwiedzić w Żegiestowie?
Przepiękne okoliczności przyrody, walory uzdrowiska, a także spokój sprawiają, że Żegiestów-Zdrój jest ponownie doceniany nie tylko przez przybywających tu kuracjuszy, ale również i turystów. Warto odwiedzić to miejsce przy okazji wizyty w Muszynie czy innych miejscach w tej okolicy. Co warto zobaczyć w tym uzdrowisku?
Przede wszystkim centralny punkt, czyli Dom Zdrojowy, który utracił swój dawny blask, ale powoli odzyskuje go na nowo. realizowane są prace remontowe i rewitalizacyjne, w ramach których odnawiana jest elewacja, a także wnętrze obiektu. W następnej kolejności blask ma odzyskać plac zdrojowy.
Spacer po uzdrowisku Żegiestów-Zdrój jest więc najlepszą okazją do podziwiania tego, co opustoszałe i tego co już odnowione bądź jest w trakcie odnowy. Przechadzki po uzdrowisku to także możliwość delektowania się wspaniałymi krajobrazami i chłonięcia panującego klimatu.
Warto zajrzeć tu na platformę widokową, do tutejszego kościółka, a także do Pijalni Zdrojowej Anna. Można również podejść pod willę Orlątko, czyli jedyny drewniany budynek w uzdrowisku, który został wybudowany przez rodzinę Krukierków. Do dyspozycji przybyłych została tutaj także oddana ścieżka przyrodnicza Łopata Polska, której 3-kilometrowy dystans jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Stanowi więc doskonałą trasę spacerową.
Zobacz też:
To miejsce najlepiej odwiedzić jesienią. Popularna atrakcja dostępna tylko do końca października
Do tego parku przyjeżdżają turyści z całego świata. Jesienią jest taniej i mniej tłoczno
Często porównują ją do Malediwów. Leży znacznie bliżej i jest tańsza