Jednym z najbardziej wymagających miejsc do zagospodarowania w ogrodzie jest zacieniona przestrzeń. Na szczęście natura również w tej kwestii idzie nam na rękę, w związku z czym gleba pozbawiona kontaktu ze światłem także może prezentować się spektakularnie. Wystarczy zasadzić w niej brunerę wielkolistną. Bylina, choć kwitnie tylko kilka miesięcy w roku, urozmaica rabatkę aż do późnej jesieni. Co więcej, na tym jej zalety się nie kończą.
REKLAMA
Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie
Rośliny do cienia w ogrodzie. Brunera wielkolistna sprawdzi się najlepiej w tej przestrzeni
Uwielbia cień, jest mrozoodporna i obsypuje się uroczymi niebieskimi kwiatuszkami - taka właśnie jest brunera wielkolistna, którą zwykło się nazywać również niezapominajką kaukaską (z uwagi na jej bliźniacze podobieństwo do dobrze nam znanej niezapominajki). Roślina ta wywodzi się z rodziny ogórecznikowatych i pochodzi z Turcji. Krzew cieszy się głównie popularnością wśród posiadaczy ogrodów, do których nie dociera światło. Dzięki niej nie muszą oni patrzeć na pustą przestrzeń i mogą cieszyć się pięknie udekorowaną rabatką, zwłaszcza od kwietnia do czerwca. Zielone, srebrzyste, a niekiedy choćby białe liście (w zależności od odmiany) wiosną występują w towarzystwie niewielkich pięciopłatkowych kwiatuszków.
Zobacz też: Ten krzew wygląda jak z bajki. Już w maju tworzy różowe wodospady kwiatów
Brunera wielkolistna jest rośliną miododajną, dlatego niech nie zdziwią was częste wizyty owadów (motyli czy pszczół) w waszym ogrodzie. Kiedy krzew przekwitnie, nie musicie martwić się o utratę estetyki na waszej posesji, ponieważ liście o sercowatym kształcie przez cały sezon prezentują się naprawdę spektakularnie.
Brunera wielkolistna Fot. istockphoto.com/ autor Mkovalevskaya
Niemniej warto wspomóc niezapominajkę kaukaską pewnymi odżywkami, aby jej rozrost był pełniejszy i jeszcze bardziej zachwycający. Pielęgnacja tego okazu wbrew pozorom wcale nie należy do skomplikowanych zadań.
Brunera wielkolistna. Zapewnij bylinie adekwatne warunki wzrostu
Niezapominajka kaukaska oprócz doskonałego rozwoju w zacienionych częściach ogrodu wykazuje się również sporą odpornością na mrozy, a w dodatku jest rośliną wieloletnią, co pozwala jej właścicielom cieszyć się jej pięknem przez kilka sezonów. Wystarczy tylko zaopiekować się nią w odpowiedni sposób, czyli np. młode okazy okryć na zimę gałęziami drzew iglastych. Natomiast na wiosnę warto przyciąć stare, przeschnięte liście, aby pobudzić do rozwoju nowe, zdrowe organizmy. w okresie letnim nie można zapominać o regularnym podlewaniu byliny. Brunera nie przepada zarówno za suszą jak i zbyt wilgotnym podłożem. Co więcej, warto dokarmiać ją odżywczymi składnikami. W tym celu wykorzystaj kompost organiczny lub mieszankę z biohumusem. Krzew najlepiej czuje się w glebie próchniczej o lekko zasadowym odczynie.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.