To Ferrari wśród roślin doniczkowych. Kwitnie lepiej od grudnika i gwiazdy betlejemskiej

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /Science Photo Library/EAST NEWS /East News


Lilia amazońska lepiej znana jako eucharis to istne Ferrari wśród roślin doniczkowych. Jest gatunkiem o zapierających dech w piersiach, pachnących niczym łąka kwiatach, które kwitną zimą. Może być idealną alternatywą dla grudnika i gwiazdy betlejemskiej na twoim parapecie, dlatego jeszcze tej zimy powinieneś rozważyć jej uprawę.

Rośliny doniczkowe, które kwitną zimą to nie tylko grudniki, gwiazdy betlejemskie czy cyklameny. W święta Bożego Narodzenia zachwycać możesz się także urodą wspaniałej lilii azjatyckiej (potocznie określanej jako eucharis - od imienia nimfy z książki Francoisa Fenelona z 1699 roku i eucharystia).

Ten mało znany, piękny kwiat z Ameryki Południowej uwiedzie cię nie tylko wylądem, ale i wyjątkowym zapachem. Jest łatwy w uprawie, więc na pewno będzie prezentował wspaniale na świątecznym stole. Nie zdziw się, gdy cała rodzina zacznie wypytywać cię, co to za gatunek.

Jak wygląda lilia amazońska? To Ferrari wśród roślin doniczkowych

Eucharis to doniczkowy kwiat cebulowy o wysokości 50-70 cm. Ma dekoracyjne liście w odcieniu ciemnej zieleni, jednak największym atutem lilii amazońskiej są jej kwiaty - duże, a jednocześnie delikatne o lejkowatym kształcie, kwitnące na szczycie długich łodyg.

Kwiaty lilii amazońskiej zwykle są białe lub kremowe, ale mogą być także różowe i pomarańczowe (zależy od odmiany). Pachną intensywnie i bardzo przyjemnie. Rozkwitają raz lub dwa razy w roku, często w okresie jesienno-zimowym.

Czytaj również: Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Jak uprawiać lilię amazońską? O tych zasadach pamiętaj

Lilia amazońska najbardziej lubi ciepłe, jasne stanowiska (z rozproszonym światłem), a także lekką i przepuszczalną glebę. Zazwyczaj idealnie sprawdza się mieszanka torfu, piasku i próchnicy wymieszanych w równych proporcjach 1:1:1.

Jeśli prawidłowo ją zasadzisz, będziesz mieć za sobą połowę sukcesu. Dobrze wybierz doniczkę. Powinna być dopasowana do wielkości kwiatka i jej systemu korzeniowego, a także mieć dobry, około 3 cm drenaż z keramzytu lub kamyków, który zapobiegnie zastojom wody (niebezpiecznego, bo może prowadzić do gnicia rośliny).

Może cię zainteresować: Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

Jak dbać o lilię amazońską? Nie zaniedbuj rośliny

Gdy już posadzisz lilię amazońską, nie spocznij na laurach w opiece nad nią. o ile chcesz, aby pięknie się prezentowała, przenieś ją do pomieszczenia ze stałą temperaturą od 18 do 24 stopni Celsjusza (jest ciepłolubna).

Pamiętaj o regularnym polewaniu eucharisa. Nie powinno być ono jednak wykonywane zbyt często (gleba musi wyschnąć, nim pojawi się kolejna porcja wody w doniczce).

Raz w miesiącu stosuj także nawóz dla roślin kwitnących i nie zapomnij o usuwaniu pożółkłych, nadwiędniętych liści lilii amazońskiej, a pozostałe oczyszczaj czystą chusteczką. Pozwoli to zachować ją w idealnym stanie. Będzie pięknie się prezentowała i nie będzie narażona na choroby grzybowe.

Zobacz też:

Grudnika przycinaj tylko w ten sposób. Inaczej możesz mu zaszkodzić

Liście zamiokulkasa żółkną? Włóż to do doniczki, a roślina odzyska formę

Przygotuj ogród na opady śniegu. Dzięki temu rośliny nie zmarnieją

Idź do oryginalnego materiału