Terier irlandzki otrzymał przydomek “Czerwony Diabeł” nie bez powodu. Dzielnie służył podczas I wojny światowej – nie zważając na niebezpieczeństwo, przynosił żołnierzom meldunki. Taki właśnie jest terier irlandzki – odważny i nieco zadziorny. To pies, któremu czasem zdarza się wdawać w bójki. Podobnie jak inne rodzaje terrierów uwielbia ruch. jeżeli chcesz poznać go bliżej, koniecznie musisz zapoznać się z niniejszym artykułem na temat rasy terier irlandzki. Usposobienie tego psiaka jest wyjątkowe, przekonaj się sam.
Terier irlandzki – opis ogólny
Rasa terier irlandzki pierwszy raz została oficjalnie uznana w 1879 r. przez Irish Kennel Club. W jej ślady poszły także inne organizacje kynologiczne. Terier z Irlandii zaakceptowany jest m.in. przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Organizacja ta ustaliła własny wzorzec rasy, który wygląda następująco:
- grupa 3 teriery;
- sekcja 1: teriery duże i średnie;
- numer wzorca: 139.
Próby pracy nie są wymagane dla psów tej rasy.
Inne organizacje kynologiczne
Rasa ta przez inne organizacje kynologiczne również została zaklasyfikowana do grupy terierów, a należy do nich:
- American Kennel Club (AKC) – teriery;
- Australian National Kennel (ANKC) – grupa 2 teriery;
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – teriery;
- Canadian Kennel Club (CKC) – teriery;
- United Kennel Club (UKC) – teriery.
World Kennel Union (WKU) to ukraińska organizacja kynologiczna, ona również uznała teriera irlandzkiego za psa rasowego, jednak wzorzec pozostaje pusty.
Pochodzenie czerwonego diabła
Nasz dzisiejszy bohater jest jedną z czterech ras terierów, które niegdyś zamieszkiwały Irlandię. Tamtejsze tereny zasiedlał również terier irlandzki pszeniczny, pręgowany, niebieski, rudy, a także terier irlandzki czarny. Wszystkie te psy o różnych umaszczeniach zaczęto je ze sobą krzyżować. W końcu udało się wyeliminować z hodowli psy o umaszczeniu czarnym oraz pręgowanym i tak powstał terier irlandzki, oprócz tego w tej chwili na Zielonych Wyspach możemy spotkać:
- kerry blue terrier (niebieski terier irlandzki);
- irish soft coated wheaten terrier (terier irlandzki pszeniczny);
- irish glen of imaal terrier (ten terrier irlandzki może mieć różne rodzaje umaszczenia).
Jaką funkcję pełnił irlandzki terier kiedyś i dziś?
Można powiedzieć, iż terier irlandzki to “pies orkiestra”. W życiu wykonywał już wiele zadań: brał udział w walkach psów, sprawdził się także w roli płochacza – polował na drobną zwierzynę taką, jak lisy i borsuki, a choćby pomagał kłusownikom w kradzieży królików z pańskich pól. W pracy jest cichy, zacięty i odważny. w tej chwili świetnie nadaje się na stróża, towarzysza rodzin i psa do polowań.
Terier irlandzki – unikalne cechy wyglądu
Terier irlandzki zawdzięcza swój przydomek nie tylko zadziornemu charakterowi – pies ten występuje w barwie czerwonej. jeżeli chcesz wiedzieć, czym jeszcze się charakteryzuje “Czerwony Diabeł” i jak wygląda naprawdę, zapraszamy do przeczytania wpisu.
Terier irlandzki – wygląd ogólny
Rasa terier irlandzki należy do silnych i wytrzymałych, co powinno odzwierciedlać się w jej wyglądzie. Nasz terier w żadnym wypadku nie może sprawiać wrażenia ociężałego. Patrząc na jego sylwetkę, jesteśmy w stanie stwierdzić: “tak, to z całą pewnością elegancki pies pełen wdzięku”. Jego oczy są małe i ciemne, ma bystre, inteligentne spojrzenie, które nie umknie uwadze żadnemu miłośnikowi zwierząt. Uszy również są niewielkie, poza tym są stojące i mają kształt litery V. Ogon natomiast jest gruby i osadzony dość wysoko na zadzie. Możemy zauważyć na nim szorstką sierść. Gdy idzie, jego kończyny powinny być stawiane prosto i równolegle.
Wzrost i waga irlanda
Wzorzec podaje konkretną wagę dla rasy terier irlandzki, nie uwzględnia w tej kwestii żadnej tolerancji. Wzorowy przedstawiciel powinien ważyć 12,25 kg, natomiast w przypadku suk waga wynosi 11,40 kg. jeżeli chodzi o wysokość w kłębie, to ta sama obowiązuje zarówno w przypadku samic i samców. Wynosi ona 45 cm.
Umaszczenie teriera irlandzkiego
Sierść czerwonego diabła jest gęsta i szorstka. Przylega do ciała, na głowie jest nieco krótsza i gładsza. Włosy na jego pyszczku są trochę dłuższe i tworzą charakterystyczną, dla psa rasy terier, brodę z wąsami. Jego umaszczenie zawsze musi być jednolite, dopuszczalna jest jedynie niewielka, biała plamka na piersi. Maść może być:
- czerwona;
- pszenicznoczerwona;
- żółtoczerwona.
Przygotowanie do wystawy
Terier irlandzki, by móc startować w pokazach psów rasowych, musi być przede wszystkim do nich odpowiednio przygotowany. W pierwszej kolejności należy zadbać o sierść zwierzaka. Warto przyzwyczajać go do trymowania (usuwania martwej sierści dzięki specjalnego urządzenia wyposażonego w metalowe ząbki) już od szczeniaka. Pierwsze trymowanie jest szczególnie ważne, ponieważ jeżeli pójdzie niepomyślnie, sierść będzie rosła nierówno.
Dokładnym wyczesaniem i skróceniem włosa dzięki trymera najlepiej zająć się mniej więcej dwa miesiące przed wystawą. Na szczególną uwagę zasługują okolice szyi i głowy, ponieważ sierść w tych miejscach powinna być najkrótsza. Łapy oraz brodę można delikatnie wyrównać nożyczkami degażującymi, tak, aby efekt był jak najbardziej naturalny. Warto również przyciąć włosy nad oczami i między palcami. Poza wyglądem ważna jest także nauka dobrych manier i umiejętnego poruszania się po ringu wystawowym.
Pielęgnacja szorstkowłosego teriera irlandzkiego
Terier irlandzki znany jest z tego, iż jego sierść jest dość sztywna i drutowata. Czy ciężko dbać o taki rodzaj włosa? Chętnie na to odpowiemy.
Ochrona przed kleszczami i innymi pasożytami
Atakujące kleszcze to problem, który towarzyszy naszym pupilom niemal przez cały rok. Dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność zwłaszcza podczas spacerów w lesie. Kleszcze mogą bowiem przyczynić się do rozwoju chorób zagrażających zdrowiu, a choćby życiu psa. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zastanowić się nad zastosowaniem środków zwalczających te groźne pajęczaki. W odniesieniu do skuteczności obroże przeciwpchelne to najtańszy wybór z możliwych. Często polecane są te od marki Bayer, ponieważ są bardzo wydajne.
Jak pielęgnować sierść teriera irlandzkiego?
W porównaniu do innych szorstkowłosych rodzajów terierów pielęgnacja sierści naszego “czerwonego diabła” jest najmniej skomplikowana. Można powiedzieć, iż linieje on w stopniu umiarkowanym. Warto przeczesywać go mniej więcej raz w tygodniu szczotką pudlówką lub furminatorem. Dzięki temu włosy będą dokładnie rozczesane i odpowiednio wypielęgnowane.
Jak wygląda kąpiel irlanda?
Psy teriery szorstkowłose mają tę zaletę, iż na ich sierści nie osiada tak łatwo kurz i brud. W związku z tym częsta kąpiel nie jest konieczna. zwykle myje się je raz na jakiś czas, gdy interwencja wody i szamponu jest niezbędna. Do kąpieli teriera irlandzkiego najlepiej użyć szamponu przeznaczonego dla psów szorstkowłosych.
Inne zabiegi pielęgnacyjne
Zawsze warto poddawać regularnej kontroli uszy oraz pazury teriera. Zalegająca woskowina może wywoływać dyskomfort, a ponadto przyczyniać się do rozwoju infekcji. Jej nadmiar można w łatwy sposób usunąć, najlepiej poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów. Krople do uszu od VETOQUINOL mogą gwałtownie zlikwidować ten problem. Oprócz tego należy pamiętać o tym, iż zbyt długie pazury utrudniają chodzenie, a także mogą wywoływać ból. Dlatego w razie potrzeby (kiedy pazury nie ścierają się samoistnie i stają się zbyt długie) można przyciąć je specjalnymi cążkami dla psa. Zabiegi te zwykle nie są przyjemne dla pupila i wymagają udziału dwóch osób. Zawsze można zapytać lekarza weterynarii o radę, jak prawidłowo je wykonywać.
Terier irlandzki – usposobienie, najważniejsze cechy charakteru
Przydomek “czerwony diabeł” wziął się nie tylko na wzgląd koloru umaszczenia rasy terier irlandzki. Usposobienie psiaka również w dużej mierze przyczyniło się do nadania mu takiego pseudonimu. Jedni twierdzą, iż jest zacięty i prowokuje konflikty – drudzy, iż wręcz przeciwnie. Ciężko jednoznacznie rozstrzygnąć ten spór. Jednak jeżeli chcesz wiedzieć, jaki jest jego charakter i czego można się po nim spodziewać, zapraszamy do przeczytania wpisu.
Terier irlandzki w stosunku do rodziny
Terier irlandzki to czuły pies, który jest niezwykle oddany swojej rodzinie. W porównaniu do innych rodzajów terierów jest najłagodniejszy, dlatego świetnie sprawdzi się w kontakcie z dziećmi. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa, zarówno pociech, jak i psa, ich kontakt powinien odbywać się pod okiem dorosłego. W domu nasz irland jest spokojny i ułożony (pod warunkiem iż zostanie dobrze wychowany). A jeżeli nastanie taka konieczność, będzie mógł zostać sam w domu na jakiś czas. Oczywiście wcześniej należy oswoić go z kilkugodzinnymi nieobecnościami.
Irlandzki terier wobec obcych
Terier irlandzki, mimo iż z natury nie jest szczekliwy, to wierny stróż rodziny. Za najbliższymi jest w stanie wskoczyć w ogień. Bez wahania zaatakuje każdego, kto spróbuje zrobić krzywdę jego ukochanym opiekunom. Nie ufa obcym i woli trzymać ich na dystans. Jego stosunek do innych psów to kwestia indywidualna, wszystko zależy od charakteru danego osobnika. Generalnie zachowuje się wobec nich dość przyjaźnie, to samo tyczy się kotów, z którymi jest wychowywany od małego. Obce zwierzę potraktuje, jak intruza i przepędzi z posesji.
Ulubione formy aktywności
Terier irlandzki lubi ruch i wszelkiego rodzaju aktywność. Dobrze wyszkolony może brać udział choćby w różnego rodzaju sportach. Można z nim uprawiać jogging lub trekking. Najważniejsze jest to by, każdego dnia zapewnić mu sporą dawkę ruchu. Dzięki temu w domu będzie spokojny.
Irlandzki terier – wychowanie
Terier irlandzki to pies, który potrafi być czuły, sympatyczny i spokojny. By tak się stało, trzeba go najpierw odpowiednio wychować. Podpowiemy, o czym warto pamiętać, a także co jest istotne przy wychowaniu psa rasy terier.
Mieszkanie czy dom jednorodzinny – gdzie terier irlandzki będzie czuł się lepiej?
Dla teriera irlandzkiego nie ma znaczenia czy będzie mieszkał w domu jednorodzinnym, czy też w bloku. Najważniejsze jest zapewnienie mu stałego kontaktu z domownikami oraz regularne wyprowadzanie na spacery. Znudzony może stać się nieco destrukcyjny – skończy się to prawdopodobnie rozkopanym ogródkiem i pogryzioną kanapą.
Własny kąt dla teriera irlandzkiego
Terier irlandzki, by stać się integralną częścią rodziny, musi mieć swoje miejsce w domowej przestrzeni. Dlatego ważne jest zapewnienie mu legowiska, w którym poczuje się bezpiecznie i komfortowo. Dla teriera irlandzkiego polecamy posłanie, na którym mógłby się wygodnie oprzeć. Na rynku dostępne są różne kolory i kształty – można zdecydować się na posłanie owalne lub okrągłe, wszystko to kwestia gustu.
Dodatkowe akcesoria – istotny element wychowania czworonoga
Ruch, zabawa i towarzystwo – oprócz socjalizacji to jeden z trzech najważniejszych rzeczy w wychowaniu rasy terier. Bardzo ważne jest zaspokajanie tych potrzeb, ponieważ dzięki temu pies będzie spokojny i zrelaksowany. Poza tym wspólne spędzanie czasu owocuje zacieśnieniem więzi, co może przekładać się na pozytywne wyniki szkolenia. Zabawa w aportowanie dzięki frisbee lub szukanie smakołyków w macie węchowej, to dobre urozmaicenie codziennych spacerów.
Irlandzki terier – szkolenie rasy
Terier irlandzki uchodzi za pojętnego ucznia, zwykle gwałtownie się uczy i jest chętny do współpracy z człowiekiem. Jego szkolenie powinno przebiegać bez przesadnych problemów. jeżeli chcesz wiedzieć, jak powinno wyglądać, zajrzyj do naszego wpisu.
Nauka posłuszeństwa dobra dla teriera irlandzkiego
Irlandzki terier to inteligentny psiak, jeżeli pokażemy mu, co uznajemy za adekwatne zachowania (czy to w domu, czy na dworze) i będziemy je regularnie utrwalać, z całą pewnością osiągniemy zamierzony efekt. By nauka osiągnęła spodziewane rezultaty, warto zacząć ćwiczyć już ze szczeniakiem – im wcześniej, tym lepiej. Podczas treningów bardzo ważna jest konsekwencja i jasne komunikaty. Dobre szkolenie powinno opierać się w dużej mierze na zaufaniu i przede wszystkim powinno być przyjemnością dla psa i opiekuna, dlatego treningi nie mogą być zbyt długie i monotonne. W tym przypadku można wykorzystywać metody pozytywnych wzmocnień.
Smaczki w szkoleniu pupila
Rasa terier irlandzki uwielbia smaczki, warto więc wykorzystać to podczas treningów. Za dobre zachowanie i postępy w szkoleniu można nagradzać go przysmakami. To dobra forma zachęty, na której wszyscy skorzystają. W początkowych etapach szkolenia, takich przysmaków potrzeba naprawdę dużo. Najlepiej wybrać smak, który nasz pupil lubi najbardziej. Należy pamiętać, iż nie mogą one przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
W jakich sportach terier irlandzki sprawdzi się najlepiej?
Psy teriery to na ogół silne i wytrzymałe zwierzęta, które nadmiar energii najlepiej wyładowują poprzez uprawianie sportów. O tym, w jakiej dyscyplinie wystartuje nasz pupil, decydujemy my. Wszystko zależy od postępów w szkoleniu oraz od indywidualnych umiejętności teriera irlandzkiego. Może on uczestniczyć, np. w:
- zawodach agility (bieg z przeszkodami przy pomocy opiekuna);
- obedience (posłuszeństwo sportowe);
- dogfrisbee (łapanie dysku).
Ponadto warto wspomnieć, iż rasa terier ma dobrze rozwinięty zmysł węchu, w związku z tym może brać udział w tropieniu użytkowym.
Terier irlandzki – hodowla idealna, jak ją znaleźć?
Na próżno możemy szukać rasy terier irlandzki na olx. Pies ten nie jest zbytnio popularny w Polsce, w związku z tym ofert jego nabycia pojawia się niewiele. Najlepiej szukać w znanych hodowlach, które posiadają renomę. Jak rozpoznać tę dobrą? Podpowiadamy.
Rodowód i metryka dla psa
Chcesz wiedzieć, czy dany pies jest rasowy? Poproś hodowcę o okazanie metryki jego rodziców. To dokument, który powinien posiadać każdy pies dopuszczony do rozrodu. Znajdziemy tam, m.in. informacje o poprzednich pokoleniach i ich osiągnięciach. To bardzo ważne, ponieważ dobre geny pomagają osiągnąć sukces na pokazach psów rasowych lub w zawodach sportowych. Dzięki temu będziemy również pewni, iż pies urodzi się zdrowy, a jego charakter będzie pokrywał się z wytycznymi znajdującymi się we wzorcu.
Do wyrobienia rodowodu niezbędna jest metryka. Musi być ona wydawana każdemu szczeniakowi rasy terier irlandzki. Hodowla, która działa legalnie powinna być zarejestrowana, a jej właściciele są zobowiązani do wydania metryki. Dokument ten zawiera najważniejsze dane na temat urodzenia szczeniaka, mówi także o jego rodzicach. Czasem zdarza się, iż pseudohodowcy próbują podrobić metrykę – zawsze można zadzwonić do danego oddziału ZKwP i zapytać o ich wiarygodność.
Jak poznać dobrą hodowlę i czy terier irlandzki to zwierzę dla mnie?
Zanim wpiszemy w wyszukiwarkę “terier irlandzki olx” musimy zastanowić się w pierwszej kolejności, czy poradzimy sobie z opieką nad rasą terier irlandzki. Usposobienie zwierzęcia powinno zgrywać się z naszym charakterem i stylem życia. Na pewno z jego wychowaniem poradzą sobie myśliwi oraz osoby lubiące sport. Hodowca przede wszystkim powinien być pasjonatem; osobą, która kocha swoje psy i pragnie jedynie ich dobra. Na pewno będzie chciał wiedzieć, czy jego podopieczny trafi w dobre ręce. Dlatego prawdopodobnie zada kilka pytań odnośnie naszego stylu życia i warunków mieszkaniowych. Sam też chętnie rozwieje wszelkie wątpliwości związane z charakterem, a także potrzebami teriera tej rasy.
Każdy maluch opuszczający dobrą hodowlę jest wypieszczony i wypielęgnowany. Powinien też być socjalizowany, co będzie widać w jego podejściu do ludzi i innych zwierząt. Kiedy już wpiszemy w wyszukiwarkę hasło “terier islandzki olx” i uda się (w naszym mniemaniu) znaleźć dobrą hodowlę, przed zakupem powinniśmy odwiedzić i sprawdzić hodowcę rasy terier irlandzki. Szczeniaki muszą być trzymane w dobrych warunkach. Na szczęście, olx umożliwia hodowcom podanie wartościowych informacji.
Wyprawka dla teriera tej rasy
Dobry hodowca dba o swoje maluchy rasy terier irlandzki. Hodowla to miejsce, które młode mogą opuścić zaopatrzone w niewielką wyprawkę. W jej skład wchodzić może:
- miska x2 (na wodę i na karmę);
- karma dla szczeniaka;
- zabawka;
- obroża.
Oprócz tego uczciwy hodowca zadba o wydanie metryki, umowy kupna-sprzedaży oraz książeczki zdrowia szczeniaka. Ich brak to dowód na niekompetencję hodowcy, którą należy potraktować jako ostrzeżenie.
Czy rasa terier irlandzki uchodzi za zdrową?
Terier irlandzki to rasa odporna i zdrowa. jeżeli będziemy dbać o swojego psiaka, może żyć od ok. 13 do 15 lat. Generalnie nie doskwierają mu żadne poważniejsze problemy ze zdrowiem, ani wady genetyczne. Kiedyś niektóre osobniki cierpiały na hiperkeratozę opuszków palcowych. To choroba, która polega na pękaniu skóry na opuszkach, co było przyczyną rozwoju zakażeń. Na szczęście usunięcie wadliwego genu z hodowli spowodowało wyeliminowanie tej przypadłości.
W sporadycznych przypadkach terierowi irlandzkiemu może dokuczać kamica moczowa, która przyczynia się do utrudnień w oddawaniu moczu. Objawia się tym, iż w pęcherzu moczowym psa pojawiają się drobne kamyki, które wywołują ból i dyskomfort. W takim przypadku lekarz weterynarii zleci badania USG, które mają na celu ustalenie ich wielkości. W zależności od rozmiaru kamieni można je rozpuścić, w bardziej zaawansowanych przypadkach zaleca się operacyjne usunięcie.
Żywienie teriera irlandzkiego
Zawsze warto pamiętać, iż w trosce o zdrowie pupila dieta powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb, czyli być adekwatna do wieku, wagi, poziomu aktywności fizycznej i zdrowia, a także uwzględniać wszelkie niezbędne składniki odżywcze. jeżeli chcesz wiedzieć, jak wygląda żywienie teriera tej rasy, zapraszamy do przeczytania wpisu.
Dieta BARF czy gotowa karma?
W zależności od upodobań pupilowi można podawać karmę komercyjną lub dietę BARF – jeden i drugi sposób ma swoje wady i zalety. Gotowe karmy mają ten plus, iż ich podawanie jest szybkie i wygodne. Jednak kiepski skład może przyczynić się do powstawania poważnych niedoborów w organizmie psa. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele karm jakości premium, więc bez problemu można wybrać smak najlepszy dla naszego pupila.
Dieta BARF, czyli Biologically Appropriate Raw Food (biologicznie odpowiedni surowy pokarm) to po prostu dieta składająca się w głównej mierze z surowego mięsa. Powinna być uzupełniana także podrobami, kośćmi z dodatkiem niektórych owoców i warzyw. Ta metoda żywienia jest najbardziej naturalna, stanowi odpowiedź na zaspokojenie naturalnych instynktów żywieniowych psa. Wymaga ona jednak wcześniejszego przygotowania – wiedzę możemy czerpać ze specjalistycznej literatury lub konsultacji ze specjalistą, na przykład dietetykiem zwierzęcym.
Żywienie na poszczególnych etapach życia
Jadłospis maluchów różni się od menu dorosłych osobników rasy terier irlandzki. Szczeniaki mają większe zapotrzebowanie na energię i poszczególne składniki odżywcze. W ich diecie nie może zabraknąć wapnia i fosforu, który korzystnie wpływa na rozwój i wzrost kości. Dobrze skomponowana karma dla szczeniaka zawiera ilość witamin i minerałów adekwatnych do wieku psa. Kiedy szczenię podrośnie, stosowna będzie stopniowa zmiana karmy. W diecie malucha ważna jest przede wszystkim podaż wysokoprzyswajalnego białka.
Terier irlandzki – cena i koszty utrzymania
Nie tak łatwo w naszym kraju kupić szczenię rasy terier irlandzki. Cena za szczenię może nas wynieść mniej więcej od 2000 do 3000 tysięcy złotych. Oczywiście, jeżeli zdecydujemy się na zakup psa z zagranicznej hodowli musimy liczyć się z większymi kosztami. Opowiemy o innych wydatkach związanych z nabyciem tego psa.
Terier irlandzki – cena za miesiąc utrzymania
Koniecznie warto zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze produkty, a należy do nich m.in. karma. W ciągu miesiąca prawdopodobnie zużyjemy także worki na nieczystości oraz psie przysmaki. W tym okresie wydamy na te produkty ok. 200-300 zł.
Terier irlandzki – roczny koszt utrzymania
Zazwyczaj artykuły związane z pielęgnacją nie zużywają się przesadnie szybko. W związku z tym raz w roku powinniśmy je wymieniać. Do produktów potrzebnych terierowi irlandzkiemu można zaliczyć szczotkę, furminator, szampon, obrożę owadobójczą, krople do uszu i oczu. Za wszystkie te rzeczy zapłacimy mniej więcej od 300 do 400 zł.
Terier irlandzki – cena za dwa lata utrzymania
Za dodatkowe artykuły dla teriera tej rasy zapłacimy mniej więcej 500-600 zł. W ich skład wchodzi: miska, legowisko, zabawki, obroża i smycz. Dodatkowo należy pamiętać o kontrolnych wizytach u lekarza weterynarii, standardowo koszt takiej usługi wynosi ok. 100 zł. W przypadku długotrwałego leczenia psa rasy terier irlandzki, cena może wzrosnąć.
Podsumowanie
Terier irlandzki to pies niegdyś ceniony za swój spryt i zaciętość. Przybliżyliśmy krótko jego historię, nie zapominając o przedstawieniu użytkowości zwierzęcia. Wyszczególniliśmy najważniejsze cechy rasy terier irlandzki. Usposobienie tego czworonoga już dla nikogo nie powinno stanowić tajemnicy. Powiedzieliśmy także wszystkim zainteresowanym naszym “czerwonym diabłem”, na co zwrócić uwagę zanim poszukamy hodowli pod hasłem “terier irlandzki olx”. Opowiedzieliśmy również jak wygląda dobra hodowla tej rasy. Poruszyliśmy kwestie związane z wychowaniem, szkoleniem, a także zdrowiem i żywieniem, dzięki czemu masz do dyspozycji zbiór najważniejszych informacji i ciekawostek o terierze irlandzkim.