Teoria z 7 latami odeszła do lamusa. Jak obliczyć wiek psa? Naukowcy stworzyli równanie

6 godzin temu
Zdjęcie: Fot. pexels.com/ autor Photo By: Kaboompics.com // Alotrobo


W czasopiśmie Cell System opublikowano wyniki badań, które zniszczyły dotychczasowe pojmowanie wieku psów. Okazuje się, iż teoria 7 lat ludzkich przypadających na jeden rok życia czworonoga to mit. Naukowcy stworzyli równanie, które najbardziej przybliża nas do zapoznania się z kondycją życiową pupila.
Wśród opinii publicznej rozniosła się fama, iż jeden rok życia psa jest równoważny z siedmioma latami ludzkimi. Naukowcy z Uniwerytetu Medycznego w Kalifornii zauważyli, iż szczenięta starzeją się bardzo gwałtownie w pięciu pierwszych latach, po czym później ten proces stopniowo zaczyna zwalniać. Dokonane obserwacje stały się motorem napędowym dla badaczy do stworzenia nowego wzoru matematycznego, który precyzyjniej będzie wskazywał wiek czworonoga.


REKLAMA


Zobacz wideo Psy na wsi i zmiana społeczna. "Powiedziałem mu, żeby sam się przykuł do ściany"


Nowy kalkulator wieku psa. 1 rok na 7 lat ludzkich to mit
Autorem badań przeprowadzanych nad grupą 104 labradorów w różnym wieku jest Trey Ideker (profesor genetyki na University od California, San Diego, School of Medicine). Naukowiec początkowo zaczął przyglądać się DNA czworonogów, co pozwoliło mu dostrzec znaki metylacyjne (zmarszczki genowe) zmieniające się wraz z wiekiem.


Jesteśmy w stanie to skwantyfikować na poziomie molekularnym i stwierdzić, jak gwałtownie ktoś się starzeje, i możemy to porównać u psów i ludzi. Ale nie wiemy dokładnie, co to wszystko oznacza


- wyjaśnia Ideker cytowany przez NBC News. Na podstawie zebranych danych, porównując DNA psa z informacjami dotyczącymi człowieka, naukowcy stworzyli równanie, które najwiarygodniej będzie przedstawiało wiek naszego pupila.
16 ln(wiek psa) + 31 = wiek człowieka
Używając kalkulatora Google do obliczenia lat czworonoga, trzeba postępować w następujący sposób: nacisnąć przycisk "ln" czyli logarytm naturalny, a następnie wpisać wiek psa. Po wyrównaniu mnożymy otrzymaną wartość przez 16 i dodajemy do niej 31. W ten sposób można przekonać się, iż 1-letni pies ma 31-lat ludzkich, a 7-letni pies 62 lata.


Zobacz też: Zwierzęta będą mówić nie tylko w Wigilię. Naukowcy chcą wykorzystać AI do zrozumienia mowy czworonogów
Trey Ideker zwraca uwagę na to, iż w zależności od rasy mogą występować pewne różnice w procesie starzenia się. Istnieją jednak metody, które pozwolą przeżyć psu możliwie jak najdłużej. Wystarczy tylko wprowadzić je do codziennego rytmu życia pupila.


Najdłuższy wiek psa. Stosuj się do tych zasad, aby wzmocnić kondycję czworonoga
Wiemy, iż niektóre mniejsze rasy żyją dłużej, a niektóre większe nie tak długo - powiedziała Margaret Casal, specjalistka w dziedzinie genetyki weterynaryjnej. Zaznaczyła również, iż spore znaczenie dla zdrowia i kondycji psa ma sposób, w jaki dbamy o czworonoga. Ekspertka podała kilka istotnych elementów, które powinni mieć na uwadze właściciele futrzaków. Pierwszym z nich jest dieta. Przekarmianie psa nigdy nie było i nie będzie dobrym pomysłem: "Szczupłe psy są zdrowsze". istotny jest również wybór odpowiednich produktów wysokiej jakości. Kolejna na liście jest profilaktyka zdrowotna (szczepienia, zwalczanie kleszczy oraz pcheł i zapobieganie chorobom serca). Istotnym punktem jest także aktywność fizyczna.


Zabieraj swojego psa na rozsądne spacery. Jak daleko chodzisz, zależy od tego, jak daleko on chce chodzić i jak daleko jest w stanie chodzić. I nie przesadzaj ze szczeniakami: To jest złe dla ich stawów


- tłumaczy Casal w rozmowie z NBC News. Niezwykle korzystny wpływ na kondycję psa będą miały również ćwiczenia rozwijające równowagę i mięśnie. Rozpiskę zamykają coroczne wizyty kontrolne u weterynarza, które pozwolą na szybsze wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych czworonoga.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału