Tradycja wodzenia niedźwiedzia wciąż żywa

4 godzin temu
Fot. Radio Doxa

Kolorowy i głośny korowód przebierańców z misiem na czele to w czasie weekendów w okresie karnawału często spotykany widok na Opolszczyźnie. Tradycja wodzenia niedźwiedzia w wielu miejscowościach naszego regionu jest wciąż kultywowana.

– To bardzo stary zwyczaj. Udokumentowany został przez badaczy regionalistów, folklorystów w już XIX wieku. w tej chwili przeżywamy swoisty renesans tego obrzędu. Według ostatnich danych z 2018 roku tradycja wodzenia niedźwiedzia kultywowana jest w około 160 miejscowościach w województwie. Korowód z niedźwiedziem na czele obchodzi całą wieś, tańczy z każdą gospodynią. Zwyczaj ten ma charakter bezwzględnie związany z płodnością i jakby z pożegnaniem sezonu zimowego, który ucieleśnia niedźwiedź i rozpoczęciem nowego sezonu – opowiada Izabela Jasińska z Działu Edukacji Muzeum Śląska Opolskiego.

– Odkąd pamiętam ta tradycja w mojej wiosce była obecna. Organizujemy tradycyjny korowód, odwiedzamy wszystkie domostwa, ludzie nas przyjmują, jest wesoło i głośno. Taniec z misiem przynosi podobno szczęście na cały rok. W tym roku w korowodzie wezmą udział 22 osoby. Każda przebiera się za jakąś postać i każda ma jakąś symbolikę – mówi Mateusz Puzik, organizator wodzenia niedźwiedzia w Falmirowicach.

– Na przodzie korowodu zawsze jest niedźwiedź. Musi iść myśliwy, policjant, śmierć, dzieci poprzebierane za cyganki, pielęgniarki, lekarzy. Idzie też strażak. Jest hucznie, słuchać nas z daleka – opowiada Andrzej Niestrój, mieszkaniec Nowej Wsi Królewskiej, jeden z organizatorów wodzenia niedźwiedzia w tej dzielnicy.

Dodajmy, iż podczas wydarzenia często zbierane są datki, z które organizatorzy przeznaczają na rzecz lokalnej społeczności czy wsparcie działającego na terenie miejscowości stowarzyszenia.

W najbliższą sobotę, 18 stycznia, wodzenie niedźwiedzia organizowane jest w dzielnicy Nowa Wieś Królewska, gdzie korowód ruszy o godzinie 9.00 z ulicy Zielonej. Przebierańców mogą spodziewać się też mieszkańcy Falmirowic w gminie Chrząstowice. Tam zabawa rozpocznie się o godzinie 10.00 a zakończy się potańcówką w klubie wiejskim o godzinie 20.00.

Jolanta Jasińska, Mateusz Puzik, Andrzej Niestrój:

Dłuższa relacja:

autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału