Ten żywopłot "wyrośnie" w jeden dzień. Wystarczy posadzić te rośliny i podlać

10 godzin temu
Żywopłot nie tylko odgradza nas od ulicy i sąsiadów, ale też stanowi element dekoracyjny. Jest jednak pewien problem - wyhodowanie go zajmuje sporo czasu. jeżeli nie chcesz czekać, możesz posadzić w ogrodzie żywopłot modułowy. Czym jest i jak o niego dbać?
Na początek warto wyjaśnić, czym różni się żywopłot modułowy od standardowego. Otóż tworząc zwykły żywopłot, musimy posadzić każdą roślinę osobno. Niestety, minie kilka lat, zanim sadzonki wyrosną i zgęstnieją na tyle, by odgrodzić naszą działkę od innych. Co więcej, trzeba je regularnie podlewać, nawozić i przycinać, aby otrzymać spektakularne efekty. To bardzo czasochłonny i długi proces, dlatego wiele osób stawia dziś na żywopłot modułowy. Jest on sprzedawany w formie gotowych paneli, które wystarczy zasadzić w swoim ogrodzie i podlać.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Co posadzić zamiast tui na żywopłot? Wybierz opcję modułową
Mogłoby się wydawać, iż żywopłot modułowy to wręcz idealny wynalazek, który skusi każdego ogrodnika. Wbrew pozorom, nie wszyscy jednak lubią takie rozwiązania. Niektórzy czerpią satysfakcję z samodzielnego hodowania roślin i obserwowania, jak się rozwijają. jeżeli należysz do tych osób, postaw na żywopłot standardowy. jeżeli jednak zależy ci na czasie i nie masz ręki do pielęgnacji krzewów, to żywopłot modułowy sprawdzi się doskonale. Sadzenie jest bardzo proste i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Co istotne, w wielu przypadkach zajmuje się tym pracownik firmy, z której kupujemy moduły. jeżeli jednak musisz zrobić to samodzielnie, wystarczy wykopać niewielkie doły i posadzić w nich panele. Rośliny zwykle są już wyrośnięte, więc ich dalsza pielęgnacja nie powinna sprawiać żadnego problemu. Pojawia się tylko jeden kłopot - jakie gatunki wybrać?
Zobacz też: Te ogrodowe "puszki" urzekają nas pięknym zapachem i odstraszają kleszcze. To kwiaty "ze stali"


Gotowy żywopłot modułowy. Jakie rośliny wybrać?
Żywopłot modułowy tworzy się zwykle z roślin zimozielonych lub takich, których liście zmieniają kolor na jesień. Niektóre gatunki mogą też kwitnąć lub owocować, co tylko dodaje im uroku. Rośliny, jakie najczęściej wybiera się do żywopłotu, to:


Cis - okazała i bujna roślina iglasta, która przez cały rok będzie zdobić ogród ciemnozielonym ogrodzeniem. Nie ma żadnych szczególnych wymagań, więc uprawa jest bardzo prosta.
Bluszcze zimozielone - ich liście zachowują kolor przez cały rok, a uprawa jest bardzo prosta. Rośliny są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, w tym silne opady deszczu czy śniegu. Takie moduły tworzy się najczęściej ze stelaży, po których bluszcz może się swobodnie piąć.
Laurowiśnia - charakteryzuje się eliptycznymi, ciemnozielonymi liśćmi z zielono-żółtym unerwieniem i gładkimi brzegami. Najbardziej lubi stanowiska półcieniste, ale radzi sobie też w pełnym cieniu.
Ostrokrzewy meservy - rośliny o dużych liściach, które jesienią dodatkowo zdobią czerwone owoce (trujące dla ludzi). Nie straszny im mróz, więc przyjmą się w każdej części kraju.
Świerk pospolity - rośnie gęsto na stanowiskach o wilgotnej lub lekko suchej glebie. Bardzo lubi słońce, więc zanim zdecydujesz się na ten moduł, zastanów się, jak długo jest oświetlane twoje podwórko.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału