Szerszenie wyróżniają się przede wszystkim wielkością - są znacznie większe od os, pszczół czy trzmieli. Ich długość może wynieść od 17 mm do choćby 35 mm. Odwłok szerszenia jest charaktystyczny - czarny i ma żółte pasy.
REKLAMA
Tu możemy znaleźć gniazda szerszeni. Czy mogą użądlić?
Szerszenie mogą zaatakować człowieka kilkukrotnie, jeżeli poczują się zagrożone, a ich użądlenie powoduje silny ból oraz obrzęk. Osoby uczulone na ich jad muszą szczególnie uważać, ponieważ użądlenie może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.
Powinniśmy też zwracać uwagę, czy na drzewach, w dziuplach czy na poddaszach nie znajdują się charakterystyczne gniazda szerszeni. Mogą one przypominać "papierowe bryły", często tworzone z cząstek próchniejących drzew. Mogą osiągać wielkość choćby 50 cm. jeżeli znajdziemy gniazdo w pobliżu domu lub w miejscu publicznym należy zawiadomić straż pożarną - jednak tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia. W pozostałych sytuacjach należy zwrócić się do firmy dezynsekcyjnej - przypominają przedstawiciele straży pożarnej.
Które rośliny przyciągają szerszenie?
Szerszenie zwracają uwagę szczególnie na te rośliny, które słodko pachną. Jest to przede wszystkim lilak pospolity. Podczas kwitnienia można na nim zaobserwować drobne, fioletowe kwiatostany. To one "przyciągają" szerszenie. Owady te "przyciągają" również drzewa owocowe, takie jak jabłonie, grusze, wiśnie czy śliwy. Szerszenie często przesiadują na dojrzałych owocach, które często zalegają w pobliżu drzew. Należy zatem zachować ostrożność, gdy chcemy je zebrać lub gdy przechadzamy się w pobliżu drzew. Aby uniknąć częstych spotkań z szerszeniami, warto więc zrezygnować z sadzenia wspomnianych roślin w pobliżu domów, szczególnie okien.
Należy też pamiętać, iż szerszenie przyciąga też słodkie jedzenie. Nie powinno się zatem zostawiać na zewnątrz słodkich napojów, owoców lub wypieków. jeżeli zdarzy się jednak, iż zostawimy wspomniane produkty w miejscach dostępnych dla owadów, przed spożyciem warto się upewnić, czy nie znajdują się na nich m.in. szerszenie.
Które rośliny odstraszają szerszenie?
W pobliżu tarasu czy okien warto posadzić rośliny, które skutecznie zniechęcą szerszenie do aktywności. Mięta pieprzowa, majeranek, tymianek, bazylia, bratki, pelargonie, lawenda, czosnek ozdobny czy nagietek skutecznie odstraszają te owady. Aby uniknąć obecności owadów w mieszkaniach, warto też zamontować w oknach czy drzwiach balkonowych specjalne siatki, które uniemożliwią im, przedostanie się do budynków.