Te szlaki w Karkonoszach warto przemierzyć jesienią. Czy są już dostępne po powodzi?

top.pl 3 dni temu
Zdjęcie: /Marek Maruszak / Forum /INTERIA.PL


Jesień w Karkonoszach to niezwykłe przeżycie i wielu turystów planuje górskie wycieczki o tej porze roku. Obsypane kolorowymi liśćmi drzewa zdobiące nierówne szczyty odbijają światło słoneczne w sposób, który nadaje widokom magii. Po niedawnej powodzi wielu może sobie jednak zadawać pytanie, jak wygląda sytuacja w górach. Wyjaśniamy, które szlaki w Karkonoszach są już dostępne po powodzi.

Karkonosze to najwyższa część Sudetów znajdująca się na południowo-zachodniej granicy Polski z Czechami. Te góry mają wielu fanów, którzy doceniają ich piękno zwłaszcza jesienią, kiedy różnokolorowe liście drzew odbijają światło słońca, tworząc magiczny klimat. Przed jesienną wyprawą w góry warto sprawdzić prognozy pogody, mokre od deszczu liście są śliskie i niebezpieczne. W tym roku dodatkowym zmartwieniem dla turystów jest powódź, która przeszła przez te tereny - na ile żywioł zniszczył szlaki?

Które szlaki w Karkonoszach są dostępne po powodzi?

Jesień w Karkonoszach ma wielu amatorów, zwłaszcza kiedy dopisuje pogoda. W tym roku może ich jednak zniechęcać do górskich wycieczek niedawna powódź, która nawiedziła te tereny. W ciągu tygodnia w Karkonoszach spadło niemal tyle wody, co w średnio w całej Polsce w ciągu roku. Po tygodniu prac, w tej chwili wszystkie szlaki górskie i rowerowe w Karkonoszach są dostępne po powodzi. W niektórych miejscach trzeba trochę uważać na pozostałe błoto, ale problemów z przejściem czy przejazdem rowerem nie ma. Ta sama sytuacja dotyczy Gór Izerskich. Mimo iż powódź zniszczyła infrastrukturę turystyczną, to w tej chwili wszystkie szlaki w tych górach są gotowe na przyjęcie odwiedzających.

Te szlaki odwiedź jesienią w Karkonoszach

Karkonosze jesienią są dość chętnie odwiedzane przez turystów, ponieważ nie uchodzą za góry trudne. Porastają je lasy mieszane, dzięki czemu jesienne widoki są bardzo urozmaicone i zmieniają się z każdym krokiem. Planując jesienną wycieczkę w Karkonosze, warto odwiedzić te szlaki:

  • Wodospad Kamieńczyka: To krótki odcinek czerwonym szlakiem zaczynającym się w Szklarskiej Porębie i prowadzący do najwyższego wodospadu w Karkonoszach (27 m), który jesienią przybiera nieco spokojniejszy charakter. Woda opadająca wśród złotych i czerwonych drzew robi niezwykłe wrażenie. Szlaki krótki i łatwy.
  • Ścieżka nad Reglami: zielony szlak, na który można się wybrać ze Szklarskiej Poręby lub Przełęczy Karkonoskiej. Jest to malowniczy, długi szlak biegnący przez lasy regla dolnego, oferujący piękne widoki na Karkonosze i otaczające je doliny. Jesienią drzewa pokrywają się złocistymi liśćmi, co dodaje uroku tej trasie.
  • Śnieżka (1603 m n.p.m.) - Królowa Karkonoszy: Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy i całych Sudetów. Jesienią widoki z niej są niezwykle malownicze, a mniej turystów pozwala na spokojniejszą wędrówkę. Można się tam dostać kolejką, choć ostatni etap wśród skał trzeba pokonać pieszo. Mimo to wycieczka na Śnieżkę nie wymaga wielkiego przygotowania kondycyjnego.
  • Szlak przez Kotły Małego i Wielkiego Stawu: czerwony szlak przez Kotły zaczyna się w Karpaczu, w okolicach świątyni Wang. Ścieżka oferuje wspaniałe widoki na dwa malownicze polodowcowe kotły - Mały i Wielki Staw. To jedna z bardziej spektakularnych tras w Karkonoszach, a jesienne kolory w połączeniu z błyszczącą wodą stawów tworzą niesamowity klimat.
  • Szrenica (1362 m n.p.m.): czerwony szlak na Szrenicę zaczyna się w Szklarskiej Porębie i ciągnie się przez Halę Szrenicką. Wędrówka na Szrenicę jest dość łatwa i dostępna. Jesień sprawia, iż trasa staje się bardziej spokojna i można w pełni cieszyć się naturą. Po drodze warto odwiedzić Schronisko na Hali Szrenickiej.

Wybierając się na górskie szlaki jesienią, kiedy aura bywa kapryśna, warto sprawdzić prognozy pogody. Niewinny deszcz może nie tylko zepsuć wycieczkę, ale również uczynić ją niebezpieczną. Jesienią również szybciej zapada zmrok, co warto brać pod uwagę, planując górskie wyprawy.

Zobacz też:

To uzdrowisko znajduje się 40 minut od Warszawy. Skorzystasz tam z licznych zabiegów

Ta wyspa wielkości Krakowa oferuje 300 słonecznych dni. Z Krakowa dolecisz w 2,5 godziny

Nazywają ją Krajem Jaśminu. Jesienią kusi słońcem i znacznie niższymi cenami

Idź do oryginalnego materiału