Te szlaki będą zamknięte od listopada. Sprawdź koniecznie, zanim wybierzesz się w Tatry

top.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Początek listopada wiąże się ze sporymi zmianami na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego po stronie słowackiej. Od tego czasu aż do maja przyszłego roku mają zostać wyłączone z użytku niektóre szlaki górskie na tym terenie. Sprawdź, czym to jest spowodowane, a także dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając się zimą w góry.

Zbliżająca się zima przynosi ze sobą zmiany, dotyczące funkcjonowania Tatrzańskiego Parku Narodowego po stronie słowackiej. Będą one obowiązywały aż do końca maja. Warto więc wziąć je pod uwagę, wybierając się w tamte rejony. Dowiedz się więcej na temat zamkniętych szlaków i sprawdź, jaki jest cel takiego działania.

Ograniczenia dla turystów w Tatrach już od listopada. Z czego wynikają?

Wraz z początkiem listopada tego roku miejsce będą miały duże zmiany, dotyczące odwiedzin w Tatrzańskim Parku Narodowym po stronie słowackiej (TANAP). W związku z nimi od 1 listopada zostaje zamknięty dostęp do szczytów w Tatrach Wysokich. Wprowadzony zakaz poruszania się po większości szlaków, ma przestać obowiązywać dopiero 31 maja 2025 roku.

Wyłączenie szlaków turystycznych ma swój cel. Według wyjaśnień pracowników słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego takie działanie ma wesprzeć przyrodę, która cierpi na wzmożonym ruchu turystycznym. Dzięki temu natura zyska czas do regeneracji i odpoczynku.

Warto również wiedzieć, iż zamknięcie drogi prowadzącej do Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego na zachodnich stokach Osterwy odbędzie się nieco później. Ograniczenia mają zostać tam wprowadzone dopiero 15 grudnia. Dzięki temu podczas uroczystości Wszystkich Świętych oraz w najbliższych następujących po tym dniach chętne osoby będą mogły uczcić pamięć tych, którzy zginęli w górach.

Zakazy mają objąć łącznie ponad 80 odcinków. Pełną rozpiskę szlaków podlegających tym przepisom możemy zobaczyć w regulaminie, który umieszczony został na stronach TANAP.

Czytaj również: Na tym szlaku poradzi sobie każdy. Po drodze zachwycające widoki, spokój i dużo atrakcji

Tatry zimą - co jeszcze warto wiedzieć?

Zamykanie szlaków jest praktykowane przez Słowację od przełomu lat 1980 i 1981, kiedy to uznano, iż wycieczki turystyczne wpływają na zaburzenie funkcjonowania środowiska naturalnego Tatr. Przerwa ta ma zapewnić wspomnianą regenerację przyrody, a także to, iż rzadkie i zagrożone gatunki zwierząt mogą w spokoju przetrwać trudny, zimowy czas. Natomiast w Tatrzańskim Parku Narodowym po stronie polskiej, wysokogórskie szlaki nie są zamykane na okres zimowy.

Dobrą informacją jest jednak to, iż od 15 grudnia 2024 roku do 15 kwietnia 2025 roku w Tatrach słowackich możemy uprawiać sporty zimowe. Oprócz tego otwarte pozostają szlaki, które prowadzą do schronisk. Wśród nich znajdują się takie miejsca, jak schronisko Téryego, Rainera i Zamkowskiego. jeżeli jednak chodzi o szlak prowadzący do Chaty pod Rysami, to niestety pozostaje on zamknięty aż do wiosny.

Zimą, wybierając się w Tatry, warto pamiętać też o tym, iż najwięcej turystów wędruje do schronisk, a wyżej wchodzą jedynie nieliczni. Wobec tego musimy liczyć się z tym, iż szlaki będą całkowicie zasypane, a choćby jeżeli ktoś je przetarł, to nie możemy bezgranicznie wierzyć w jego umiejętność przewidywania zagrożeń oraz topograficzną wiedzę.

Zobacz też:

​Idealna alternatywa dla Seszeli w listopadzie. Kosztuje o połowę taniej i jest równie pięknie

Gorące źródła tuż przy granicy z Polską. Mało Polaków wie o tej darmowej atrakcji

Woda mineralna, park zdrojowy i szereg atrakcji. To małopolskie miasteczko chce zostać uzdrowiskiem

Idź do oryginalnego materiału