Te rośliny możesz postawić tuż przy kaloryferze. Suche i gorące powietrze im nie straszne

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/Roxiller


Czy rośliny mogą przetrwać obok kaloryfera? Jesień i zima to jeden z najtrudniejszych okresów dla roślin domowych i to wcale nie ze względu na niskie temperatury na zewnątrz. Bardziej szkodzi im suche powietrze i ciepło wydzielane przez kaloryfery. Na szczęście istnieją kwiaty, które doskonale znoszą te warunki. Zobacz jakie to okazy.
Suche i przegrzane powietrze od kaloryfera wpływa nie tylko źle na ludzi i zwierzęta, ale również domowe rośliny. Niektóre okazy marnieją w mgnieniu oka, gdy tylko rozpoczyna się sezon grzewczy. Na szczęście zawsze możemy nabyć kwiaty, które nie tylko tolerują, ale wręcz lubią podobne warunki. Należą do nich przede wszystkim sukulenty.


REKLAMA


Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?


Czy rośliny mogą stać przy kaloryferze? Tym roślinom suche powietrze nie jest straszne
Większość kwiatów źle znosi suche, zbyt ciepłe powietrze. Sezon grzewczy gwałtownie doprowadza do uschnięcia sporej ilości okazów, a my kilka możemy na to poradzić. Zmiana wilgotności potrafi być niemal zabójcza dla większości delikatnych kwiatów. Na szczęście istnieją rośliny doniczkowe, które nie tylko lubią ciepło, ale również bez problemu mogą stać na parapecie, tuż przy włączonym grzejniku. Dodatkowo są one niezwykle łatwe i przyjemne w uprawie. Wszystko to dzięki grubym liściom, które pozwalają im na magazynowanie wody. Grupę tych roślin nazywamy sukulentami i należą do nich między innymi: kalanchoe, różne gatunki gruboszy, agawy, aloes oraz gasterie. Stawiając je w pobliżu kaloryfera, powinniśmy jednak niezmiennie pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji. Dzięki temu będziemy cieszyć się ich wyglądem przez długi czas.


Kwiat, który może stać przy kaloryferze. Jak prawidłowo dbać o sukulenty jesienią i zimą?
Zaczynając od gleby, która jest jednym z najważniejszych punktów, jeżeli chodzi o dbanie o roślinę, sukulenty powinny być sadzone w torfowej ziemi. Jest ona bowiem lekka i przepuszczalna, przypominająca tę, w której żyją w warunkach naturalnych. Odpowiednie podłoże możemy również przygotować samodzielnie, mieszając uniwersalną ziemię z piaskiem lub żwirkiem. Choć sukulenty są kwiatami pustynnymi, nie znaczy to, iż nie powinniśmy regularnie ich podlewać. Robimy to jednak stosunkowo rzadko tak, by zdążyły odprowadzić nadmiar wody. Latem i wiosną wystarczy nawilżać je raz w tygodniu. Z kolei w okresie jesienno-zimowym możemy robić to zaledwie raz na miesiąc. Rośliny są odporne na wysokie temperatury, dlatego będą doskonale wzrastać w dobrze nasłonecznionych, suchych pomieszczeniach. Zacienione miejsca mogą doprowadzić do szybkiego przegnicia i obumarcia. Mocno rozrastające się sukulenty powinniśmy przesadzać do innych doniczek, ale nie wymagają one tak szybkiej reakcji, jak inne kwiaty. Naturalnie również rosną w zbitych grupach, dlatego spokojnie możemy poczekać z podobnymi zabiegami.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału