Są nie tylko bardzo ładne, ale również pożyteczne. Zastosowanie aksamitek w ogrodzie jest nieocenione. Poza tym, iż są kwiatami jadalnymi, mają wiele innych zalet, które warto wykorzystać w ogrodzie. Te barwne kwiaty są w stanie m.in. chronić inne rośliny przed szkodnikami.
Aksamitki są znane również jako Turki, byczki, czy śmierdziuszki. Tę ostatnią nazwę zawdzięczają swojemu charakterystycznemu zapachowi. Paradoksalnie właśnie woń aksamitek, choć drażniąca, jest jedną z ich największych zalet.
Jak uprawiać aksamitki?
Aksamitki to rośliny jednoroczne, które można wysiewać z nasion lub pozyskać z rozsady. Mają niewielkie wymagania i są łatwe w uprawie. Aby kwitnąć i bujnie się rozrastać, potrzebują tylko słonecznego stanowiska oraz żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej gleby. Poradzą sobie jednak również w miejscach częściowo zacienionych oraz na bardziej suchym podłożu. Rosną szybko, a wsadzone w ziemię po 15 maja, czyli tzw. zimnej Zośce zaczną kwitnąć już w czerwcu. Ich barwne kwiaty będą cieszyły nasze oczy aż do października.
Zastosowanie aksamitek w ogrodzie jako ozdoby
Aksamitki naturalnie występowały w Afryce i Ameryce. Do Europy przywędrowały ok. 400 lat temu i od razu zyskały ogromną popularność. Miłośnicy ogrodnictwa mają do wyboru ok. 50 odmian tych kwiatów. Dzięki swoim mocnym – żółtym, pomarańczowym, a choćby brunatnym – kolorom aksamitki stały się doskonałym uzupełnieniem dywanów kwiatowych i ogrodowych rabatek. Z powodzeniem można sadzić je w sąsiedztwie kwiatów w różnych odcieniach błękitu, bieli, żółci i czerwieni, np. goździków chińskich, lobelii, czy szałwii. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie aksamitek w ogrodzie jako obwódki trawnika.
Zastosowanie aksamitek w ogrodzie jako ochrony dla innych roślin
Zasadzenie aksamitek w ogrodzie może przynieść wiele dobrego. Te kolorowe kwiaty chronią wszystko, co rośnie w ich sąsiedztwie przed szkodnikami: nicieniami, mrówkami, mszycami, ślimakami, a choćby kretami. Oto, jak możesz wykorzystać te pożyteczne kwiaty:
- Aby chronić pomidory, paprykę oraz ogórki, zasadź wokół nich aksamitki (nawet 10 sztuk na jedną sadzonkę warzywną). Wybieraj odmiany, które nie osiągają zbyt dużej wysokości, by kwiaty nie hamowały rozwoju warzyw.
- Posadź aksamitki wokół swojego warzywniaka, by odstraszyć ślimaki. Możesz również zasiać je między zagrożonymi roślinami, by chroniły je przed wszelkimi szkodnikami.
- Aksamitki to świetny sposób na krety. Zasadź je w swoim ogródku, a nie pojawią się tam charakterystyczne kopce.
- Zasadź aksamitki, by przyciągnąć owady zapylające, których potrzebują rośliny oraz kwiaty ogrodowe.
- Aksamitki zasadzone w sąsiedztwie róż skutecznie odstraszą mszyce.
- Zasadź aksamitki w donicy na swoim balkonie, a pozbędziesz się męczącego towarzystwa much.
Zastosowanie nawozu z aksamitek w ogrodzie
Kwitnące aksamitki możesz wykorzystać także do przygotowania ekologicznego preparatu chroniącego rośliny.
- Aby zrobić domowy środek na mszyce 1/2 kg kwitnących aksamitek zalej 5 l wody i odstaw na dobę. Stosuj bez rozcieńczania. Możesz dodać do mikstury odrobinę szarego mydła.
- Jeśli chcesz zrobić zaporę przeciwgrzybową do zastosowania przed sadzeniem cebul, 1/2 kg suszonych aksamitek zalej 3 l wody i gotuj przez pół godziny. Zostaw do ostygnięcia, a następnie stosuj bez rozcieńczania.