Kalendarz ogrodnika jasne określa najlepsze terminy cięcia krzewów i zgodnie z nim idealny czas na wykonanie tego zabiegu dla wielu gatunków jest właśnie teraz. Nie zwlekaj, gdyż za kilka tygodni może być już dla nich za późno, w efekcie czego nie zdążą odpowiednio przygotować się do zimowania.
Jeśli nie chcesz by przemarzły, nie odkładaj skracania pędów do października czy listopada, tylko przytnij te rośliny we wrześniu. W ten sposób wzmocnisz je, a także poprawisz ich kwitnienie i owocowanie w kolejnym sezonie.
Jakie krzewy przycinamy jesienią? Nie zapomnij o tej roślinie
Krzewy ozdobne, które przycinamy jesienią to nie tylko często spotykane w ogrodach: róże, berberysy i hortensje. We wrześniu uwagi wymagają również mniej popularne gatunki takie jak: spirea (znana także jako tawuła).
W przypadku tawuły koniecznie trzeba uciąć stare, zdrewniałe już pędy. Można także przyciąć wierzchołki pędów (zostawiając około 5-10 cm) i przerzedzić wnętrze krzewu, aby zapewnić roślinie lepszą wentylację i dostęp do światła słonecznego.
Może cię zainteresować: Zrób to, gdy rododendron przekwitnie. Wiosną utonie w kwiatach
Jesienne cięcie róż - najważniejsze zasady. Wykonaj je, a będą w dobrej kondycji
Jesienne cięcie róż również trzeba przeprowadzić we wrześniu. Zrób to jednak z należytą starannością, aby w przyszłym roku twoje rośliny prezentowały się jak najpiękniejszy skarb.
Skróć pędy o około 30-40 cm, nie więcej. Dzięki temu roślina się nie wyciągnie, a zachowa swój elegancki kształt. Wytnij wszystkie uszkodzone, osłabione części rośliny. Podczas cięcia róży postaraj się także uformować zgrabną, zwartą koronę. W ten sposób wzmocnisz krzew przed zimą.
Przycinanie berberysów jesienią to bardzo istotny zabieg. Pamiętaj o nim we wrześniu
Jednym z najważniejszych zabiegów, które warto wykonać we wrześniu ogrodzie, jest jesienne cięcie berberysów. Piękny, kolorowy krzew jest niejako symbolem jesieni, dlatego powinieneś się o niego zatroszczyć.
Lekko skróć wierzchołki pędów berberysów, usuń suche gałęzie i przerzedź nieco nadmiernie zagęszczone części krzewu. Dzięki temu poprawisz cyrkulację powietrza, ułatwisz mu zimowanie i przyczynisz się do obfitszego owocowania w kolejnym sezonie.
Czytaj również: Najlepsza balkonowa roślina na jesień. Kwitnie do przymrozków i ma piękny kolor
Przycinanie hortensji jesienią. Jak je przeprowadzić, by im nie zaszkodzić?
Przycinanie hortensji jesienią to kontrowersyjny temat. Niektórzy uważają, iż nie warto tego robić we wrześniu, bo w ten sposób można zaszkodzić przyszłemu kwitnieniu.
Nieruszenie starych i chorych pędów bardziej jednak zaszkodzi roślinie, aniżeli jej pomoże. Pozbądź się ich więc i skróć gałązki, zostawiając 4-5 pąków. Hortensje odmłodnieją, będą zdrowe i silne, a za rok obficie obsypią się kwiatami.
Zobacz też:
Przypominają słoneczniki i obficie kwitną. Tak przygotujesz je na zimę
Jesienią potraktuj jeżynę w ten sposób. Za rok oblepi się całą masą owoców
Znudziły ci się hortensje? Zasadź ten krzew o wyjątkowych kwiatach