Przycinanie roślin to niezwykle istotny zabieg w ogrodzie, za pomocą którego można odmłodzić starsze okazy, nadać pożądany kształt, a także pobudzić roślinę do wzrostu i wypuszczania nowych pędów.
Zagęszczenie rośliny, podobnie jak obfitsze kwitnienie bądź owocowanie to najważniejsze powody, dla których koniecznie należy przyciąć w sierpniu wiele gatunków krzewów ozdobnych i drzew owocowych. To istotny zabieg, który pozwala przygotować roślinę na kolejny sezon. Musi być on jednak wykonany we właściwym terminie, który właśnie nadszedł.
Co przycinamy w sierpniu? Ostatni moment przed końcem sezonu
Cięcie drzew i krzewów to warunek konieczny do uzyskania dorodnych pędów i plonów, a także do uchronienia okazów przed wieloma chorobami. Sierpień to dobry moment, aby zająć się krzewami ozdobnymi. Przycięcie pobudzi je do wzrostu i wypuszczania nowych pędów.
Z pewnością w sierpniu można przyciąć hortensję ogrodową, ale dopiero po przekwitnięciu. Wtedy należy usunąć przekwitnięte kwiatostany dzięki cięcia tuż pod nimi. Dzięki temu hortensje będą przygotowane na następny sezon. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku lawendy oraz róż. Usunięcie przekwitłych kwiatostanów i bezlistnych łodyg, pobudzi je do wzrostu.
Koniec sierpnia to również dobry czas na przeprowadzenie ostatniego już w roku cięcia formującego krzewów liściastych i iglastych, które tworzą żywopłoty. W tym czasie z pewnością nie należy przycinać bukszpanu czy ostrokrzewu, ponieważ przez to nie zdążą się przygotować do zimy.
Sierpniem dobrze pamiętać nie tylko o krzewach ozdobnych, ale i owocowych. Po zbiorze plonów zalecane jest cięcie krzewu agrestu, a także porzeczek białych, czerwonych i czarnych. Po zakończeniu owocowania można przyciąć nisko przy ziemi pędy malin.
Zobacz także: Te rośliny lubią kwaśną glebę. Sprawdzą się idealnie w twoim ogrodzie
Jakie rośliny przycinamy w sierpniu? Nie zapomnij też o drzewach
Krzewy to niejedyne rośliny, o które należy zatroszczyć się w sierpniu. To również dobry moment na przycięcie niektórych drzew owocowych. Latem warto wykonać cięcie czereśni oraz wiśni, które są podatne na infekcje, a także mogą źle reagować na cięcie zimowe. Dobrze więc przyciąć je po okresie zbiorów w lipcu bądź sierpniu.
Sierpień to też dobry moment na cięcie jabłoni, które dojrzewają we wrześniu. Dzięki przycięciu korony zostaną odsłonięte owoce, dzięki czemu będą dojrzewać w Słońcu. Cięcie warto przeprowadzić także na gruszy oraz wcześnie dojrzewających śliwach.
Po zebraniu plonów cięcie dobrze wykonać również na drzewach brzoskwini i moreli. Skutecznie pobudzi je to do wzrostu i wypuszczania nowych pędów. Końcem sierpnia można dodatkowo przeprowadzić cięcie orzecha włoskiego.
Zobacz też:
Są jeszcze piękniejsze od hortensji. Sprawdź, jak o nie zadbać pod koniec lata
Zrób ten domowy nawóz do azalii. Będą kwitły jak marzenie
Jest piękna, ale kapryśna. Sprawdź, jak uprawiać kalanchoe