Tak zrobisz domową szklarnię na sadzonki. Nie wydasz ani grosza

top.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: /Pixel


Często mamy w domu plastikowe pojemniki po sałatkach czy ciastach i popełniamy błąd, wyrzucając je. Zamiast tego możemy wykorzystać je i stworzyć z nich miniszklarenki, czyli małe szklarnie, które pozwolą nam zapewnić świetne warunki do wzrostu roślinom, jeszcze zanim zacznie się sezon. Sprawdź, jak zrobić własne miniszklarenki.

Miniszklarenki to idealne rozwiązanie, dla wszystkich, kto chce zacząć sezon ogrodniczy wcześniej. W dodatku pozwalają one zapewnić roślinom znakomite warunki i przyspieszają ich rozwój. Wykonanie ich jest banalnie proste i pozwoli nam zużyć plastikowe odpady. Podpowiadamy, jak zrobić miniszklarenki i o czym pamiętać podczas tego procesu.

Własna miniszklarenka - co warto o niej wiedzieć? To rozwiązanie pełne zalet

Tworząc swoją miniszklarenkę, możemy nie tylko zaoszczędzić. To rozwiązanie ma również wiele innych zalet, ponieważ między innymi pozwala ono chronić nasiona i sadzonki przed zimnem, ponieważ w pojemnikach temperatura utrzymuje się na wyższym poziomie.

Oprócz tego to świetny sposób na zapewnienie naszym roślinom wilgotnego środowiska. Co więcej, uprawa w miniszklarenkach potrafi przyspieszyć wzrost roślin, ponieważ panujące tam warunki sprawiają, iż szybciej dochodzi do kiełkowania. W dodatku to także ekologiczne podejście, ponieważ dzięki tej metodzie, ponownie wykorzystujemy plastikowe pojemniki, zamiast je wyrzucać.

Miniszklarenki dzięki panujących w nich warunkom, są dobrymi osłonami między innymi dla rozsady bazylii, tymianku, pietruszki, nagietków, petunii, pomidorów, sałaty, rzodkiewek czy papryki.

Czytaj również: Podlewaj tym róże przez całą wiosnę. Sąsiedzi pozazdroszczą ci kwiatów

Jakich opakowań użyć? Te pojemniki będą idealne

Chcąc stworzyć swoją miniszklarenkę, musimy jednak wybrać adekwatne plastikowe opakowanie, ponieważ nie każdy pojemnik nadaje się do pełnienia tej funkcji. Najlepsze będą:

  • Opakowania po cieście - duże i przestronne, które pozwalają na wysiew większej liczby nasion.
  • Pojemniki po sałatkach - przezroczyste opakowania, posiadające pokrywkę, która umożliwia cyrkulację powietrza.
  • Butelki po wodzie - plastikowe butelki wystarczy przeciąć na pół i nawiercić w nich otwory. Dzięki temu będą idealnymi osłonami dla pojedynczych sadzonek.

Wybierając opakowania do stworzenia miniszklarenki, musimy przede wszystkim zadbać o to, aby wybrane przez nas pojemniki były przezroczyste. Umożliwi to docieranie światła do roślin, co jest najważniejsze dla ich rozwoju.

Jak zrobić miniszklarenkę? To prostsze niż myślisz

Mając już odpowiedni pojemnik, możemy przejść do tworzenia naszej miniszklarenki. Pierwszym krokiem jest dokładne wymycie i osuszenie naszego opakowania, aby nie było w nim żadnych resztek jedzenia. Najlepiej użyć do tego letniej wody oraz płynu do naczyń.

Następnie sypiemy ziemię do opakowania, wypełniając je do 3/4 jego wysokości. Kolejnym krokiem jest wybór nasion i posadzenie ich zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Zwykle musimy tylko przykryć je lekko ziemią i spryskać wodą.

Po wysiewie zamykamy pojemnik, by zatrzymać w nim wilgoć i stworzyć efekt, jak w szklarni. W przypadku, gdy nasze opakowanie nie ma otworów, to powinniśmy samodzielnie zrobić kilka małych dziurek, zapewniających cyrkulację powietrza.

Miniszklarenkę stawiamy miejscu nasłonecznionym. Pamiętajmy, by co jakiś czas kontrolować w niej wilgotność i w razie potrzeby spryskiwać ziemię wodą. Dodatkowo, gdy zauważymy, iż na ściankach zbiera się nadmiar pary, uchylmy na chwilę pokrywkę.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć, a jego liście żółkną? Nie czekaj, podlej go tym

Bije na głowę borówkę amerykańską. Jest równie smaczna, a o wiele łatwiejsza w uprawie

Twój storczyk marnieje? Postaw to w pobliżu doniczki, a gwałtownie odzyska wigor

Idź do oryginalnego materiału