Mszyce to małe owady, które żywią się sokami roślinnymi. Występują masowo, żerując na wybranych roślinach. Na całym świecie istnieje ponad 4 tysiące opisanych gatunków mszyc, które stanowią poważne zagrożenie dla ogrodu. Skutki ich zalęgnięcia na roślinach to ogólne osłabienie, zahamowanie wzrostu, żółknięcie czy też większa podatność na choroby. Niezwykle ważne jest więc natychmiastowe pozbycie się ich z rośliny, gdyż w krótkim czasie mogą opanować cały ogród. Jak zwalczyć mszyce w skuteczny sposób?
Mszyce w ogrodzie. Jak sobie z nimi poradzić?
Mszyce to gwałtownie rozmnażające się szkodniki ogrodowe, które najczęściej atakują rośliny ozdobne, takie jak róże, petunie czy pelargonie, a także warzywa, zioła, drzewa owocowe i krzewy, w tym śliwy czy porzeczki. Ich obecność to duże zagrożenie dla roślin, ze względu na osłabienie rośliny, gwałtownie postępującą inwazję, a także spadź, która przyciąga mrówki niczym magnes. Kluczowa jest więc regularna obserwacja swoich roślin pod kątem mszyc.
Te najczęściej gromadzą się na wierzchołkach młodych pędów, a także w okolicy spodniej strony liści i przy pąkach kwiatowych. Są małe, jednak dobrze widoczne gołym okiem. jeżeli tylko zauważysz je na swoich roślinach, reaguj natychmiast, gdyż mogą stworzyć wiele szkód i roznieść się po całym ogrodzie.
Pierwsze mszyce dobrze usuwać mechanicznie, czyli zgniatając je palcami lub zmywając silnym strumieniem wody, który skutecznie zrzuci te szkodniki. jeżeli któraś część rośliny jest silnie zaatakowana przez mszyce, dobrym rozwiązaniem może być jej odcięcie i tym samym zlikwidowanie ich kolonii. Skutecznym sposobem jest także sprowadzenie do swojego ogrodu naturalnych wrogów mszyc, którymi są biedronki, złotoki czy bzygi.
Zobacz także: Koniecznie posadź ten krzew w ogrodzie. Przechodnie będą się zatrzymywać, by podziwiać kwiaty
Jak zwalczyć mszyce w ogrodzie? Przygotuj domowe opryski i zadbaj o profilaktykę
Niestety pojawienie się mszyc nie zawsze można zauważyć od razu. Wobec tego, jeżeli jest ich już zbyt dużo, mechaniczne usuwanie nie ma sensu. Warto wtedy sięgnąć po gotowe preparaty na mszyce, które dostępne są w sklepach ogrodniczych, a także po domowe opryski. Te można przygotować samodzielnie z łatwo dostępnych produktów i w ten sposób uniknąć chemii w ogrodzie.
Na mszyce sprawdzi się między innymi oprysk z szarego mydła, który w łatwy sposób przygotujesz z łyżki produktu rozpuszczonej w litrze wody. Przygotowanym preparatem dokładnie spryskaj roślinę, zwłaszcza liście od spodu. Innym domowym sprzymierzeńcem jest wywar z czosnku oraz wyciąg z cebuli, które warto stosować regularnie. Jako oprysk można także wykorzystać wyciąg z pokrzywy.
Aby działania zwalczające przyniosły oczekiwane rezultaty, należy dołożyć wszelkiej staranności podczas usuwania szkodników, a także zabiegi wykonywać tak często, jak wymaga tego sytuacja. Ponadto warto w ogrodzie zasadzić rośliny, które będą naturalnie odstraszać mszyce. Mowa między innymi o lawendzie, mięcie, nagietku czy czosnku. To skuteczna profilaktyka, która pozwala zapobiec pojawieniu się mszycy i uniknąć nawrotu inwazji tych szkodników ogrodowych.
Może cię zainteresować: Tak ochronisz róże przed szkodnikami. Przy okazji pobudzisz je do wzrostu
Zobacz też:
To najlepsze kwiaty do wazonu. Postoją kilka tygodni i mają obłędny zapach
Doświadczeni ogrodnicy podlewają tym ogórki. Plony zbierają taczkami
Ostatnie dni, by zrobić to w ogrodzie. Efekt będzie spektakularny