Tak rozmnożysz tuje przez sadzonki. Nie przegap tego terminu

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: //123RF/PICSEL /Pixel


Tuje to jedne z najchętniej wybieranych iglaków do ogrodu. Okazuje się, iż można rozmnożyć je, ukorzeniając sadzonki. Sprawdź, kiedy i jak rozmnażać te drzewka oraz jak przechowywać młode okazy. Przedstawiamy najważniejsze informacje o tym zabiegu. Jego terminu nie możesz przegapić.

Tuje możemy rozmnażać samodzielnie. Ich sadzonki pozyskujemy z młodych pędów. Dzięki temu otrzymamy okazy o cechach charakterystycznych dla danej odmiany. Mowa o rozmiarze, pokroju i kolorze igieł. Wybierajmy do tego zabiegu kilkuletnie drzewka, które rosną dobrze i zdrowo.

Kiedy i jak rozmnażać tuje z sadzonek?

Tuje zaczynamy rozmnażać z sadzonek pod koniec sierpnia. Ostatecznym terminem jest natomiast koniec września. Jak prawidłowo to zrobić?

Młode pędy, z których pozyskujemy sadzonki, muszą rosnąć u góry krzewu. Najlepiej wybierać wierzchołek ze stożkiem wzrostu albo końcówki wyższych gałązek, odchodzące z głównego pędu.

Na początek należy oderwać manualnie najmłodsze pędy o długości 10-15 cm. Ważne, aby na fragmentach pobranych pędów pozostało trochę starszego drewna. Mowa o tzw. piętce, pokrytej paskiem kory. Musimy go przyciąć tuż przy wspomnianej piętce.

Większe, oderwane części skracamy od góry na długość 10 cm, przycinając je również z boków. Z kolei z dołu pozbywamy się wszelkich rozgałęzień.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Ściółkowanie trocinami - jak wykonywać je prawidłowo?

Jak sadzić młode tuje do ziemi?

Żeby posadzić sadzonki tui do ziemi, na początek musimy przygotować małe doniczki wypełnione torfem i piaskiem. To właśnie w nich sadzimy młode okazy na głębokość 2 cm, uprzednio zanurzając je w ukorzeniaczu. Pamiętajmy, aby spryskać wodą glebę w naczyniach.

Polecamy też zwiększenie wilgotności powietrza wokół sadzonek. W tym celu osłaniamy doniczki przezroczystą folią.

Przechowywanie sadzonek w doniczkach

Zimą przechowujemy doniczki z sadzonkami w widnym i chłodnym pomieszczeniu. Należy regularnie je podlewać.

Jesienią w kolejnym roku przesadzamy tuje do oddzielnych doniczek i dołujemy je w ogrodzie. przez cały czas nie zapominamy o systematycznym podlewaniu, a dodatkowo na zimę okrywamy rośliny np. słomą. Wybieramy im stałe miejsce po około 2 latach.

Zobacz też:

Te rośliny lubią kwaśną glebę. Sprawdzą się idealnie w twoim ogrodzie

Nie wydawaj pieniędzy na aksamitki. Zrób to, a będziesz mieć cały ogród kwiatów

Pomidory pękają na krzaczkach? Tak rozwiążesz problem

Idź do oryginalnego materiału