Czujesz się samotna? Oto sprawdzone kroki, które pomogą Ci odzyskać równowagę

1 miesiąc temu

Poczucie samotności to złożony stan umysłu, który sprawia, iż czujesz pustkę i odizolowanie. Masz wrażenie, iż jesteś niechciana. Dokładne zrozumienie tego, czym jest samotność, jest pierwszym krokiem do nawiązania znaczących relacji i odnalezienia poczucia przynależności.

Trzy rodzaje samotności

Samotność emocjonalna

Samotność emocjonalna ma miejsce wtedy, gdy doświadczasz braku znaczących relacji. Możesz czuć się emocjonalnie samotna, gdy jesteś jedyną osobą bez partnera w swoim kręgu przyjaciół. Możesz stanąć w obliczu emocjonalnej samotności, gdy chcesz podzielić się z kimś swoimi myślami lub doświadczeniami, ale nie ma nikogo, do kogo możesz się zwrócić.

Samotność społeczna

Samotność społeczna to zjawisko, które polega na braku przynależności do grupy społecznej. Możesz czuć się samotna choćby wtedy, gdy jesteś w romantycznym związku z kochającym partnerem. W przypadku braku większej grupy wsparcia społecznego możesz mieć wrażenie, iż ty i twój partner jesteście na tym świecie sami.

Samotność egzystencjalna

W przeciwieństwie do samotności emocjonalnej i społecznej, samotność egzystencjalna wiąże się z głębokim poczuciem odłączenia od natury i z brakiem celu w życiu. Egzystencjalna samotność sprawia, iż czujesz się tak, jakbyś była na tym świecie sama, jakby nie było nikogo, na kim możesz polegać.

Główne przyczyny samotności

Najczęściej czujemy się samotne, gdy przechodzimy przez poważną zmianę życiową lub zmieniamy styl życia na taki, który zmniejsza fizyczne i emocjonalne więzi z innymi.

Oto niektóre z głównych przyczyn samotności:

  • Przeprowadzka do nowego miasta lub kraju,
  • Rozstanie z partnerem,
  • Utrata przyjaźni,
  • Śmierć członka rodziny lub przyjaciela,
  • Problemy ze zdrowiem psychicznym,
  • Izolacja społeczna,
  • Uzależnienie od mediów społecznościowych,
  • Nieśmiałość i słabe umiejętności społeczne.

Co zrobić, kiedy czujesz się samotna?

Samotność jest złożoną emocją i nie ma na nią jednego uniwersalnego rozwiązania. Istnieją jednak różne strategie, które mogą złagodzić „problem” i mogą pomóc w budowaniu satysfakcjonujących relacji.

Znajdź sieć wsparcia

Podziel się swoimi uczuciami z partnerem, rodziną lub przyjaciółmi. Twoi bliscy będą twoim wsparciem, ale muszą wiedzieć, przez co przechodzisz.

Skoncentruj się na swoim rozwoju osobistym

Wierz lub nie, ale samotność może być pretekstem do rozwoju osobistego i samodoskonalenia. Skorzystaj z okazji i popraw swoje umiejętności, zapisz się na szkolenia, kursy, dodatkowe zajęcia.

Zaangażuj się w zajęcia, które sprawiają Ci przyjemność

Robiąc to, co przynosi ci euforia i spełnienie, możesz znaleźć poczucie celu i stłumić negatywne uczucia związane z samotnością. Możesz zająć się ogrodnictwem, robieniem na drutach, malowaniem, pisaniem lub wolontariatem.

Inspiracja: providr.com

Idź do oryginalnego materiału