Tak dbaj o storczyki zimą. Odwdzięczą się morzem kwiatów

top.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Storczyki to kwiaty, które zdecydowanie lepiej czują się wiosną i latem. Zimą trzeba zadbać o ich dobrą pielęgnację, aby pięknie kwitły i były zdrowe. Jednak bez obaw te czynności nie są trudne i nie zajmują dużo czasu, a pozwalają się cieszyć morzem cudownych kwiatów. Jak wygląda pielęgnacja storczyków zimą? O czym należy pamiętać, aby roślina dobrze się rozwijała i nie marniała w oczach?

Storczyki to kwiaty, które naturalnie doświadczają zmian pogodowych — rosną w warunkach, gdzie muszą mierzyć się z porą suchą i deszczową. Jednak zmiany te są zupełnie inne, niż te, których doświadczają w Polsce. W naszym kraju zima jest dla nich czymś nowym, a co za tym idzie pielęgnacja kwiatów, musi być dostosowane do tego, aby storczyki jak najmniej odczuły tę zmianę.

Zimą kwiaty mają mniej naturalnego słońca, powietrze staje się bardziej suche, a temperatury przy oknach są dużo niższe, to wszystko ma wpływ na rośliny. Dlatego też ważne jest wprowadzenie kilku zmian w pielęgnacji, aby jak najlepiej zadbać o storczyki.

Podlewanie storczyków zimą — jak to robić?

Przy suchym powietrzu naturalne jest, iż chcemy kwiaty podlewać częściej, do tego temperatura z kaloryferów. Wydaje się, iż rośliny potrzebują więcej wody, jednak jest zupełnie inaczej. Storczyki zimą przechodzą w stan uśpienia i należy podlewać je rzadziej — mniej więcej co tydzień, najlepiej obserwować korzenie, jeżeli będą szare, to podlewamy roślinę. Woda tak, jak latem powinna mieć temperaturę pokojową. Dobrą opcją są również prysznice dla storczyków — warto je przemyć i pozostawić na kilkanaście minut pod prysznicem, to pozwoli dobrze nawodnić roślinę.

Sprawdź także: Chcesz, by pelargonie wiosną obsypały się kwiatami? Nie zapomnij o tym w styczniu

Dostęp do światła zimą — o tym warto pamiętać

Kwiaty te potrzebują dostępu do światła słonecznego (rozproszonego, lepiej unikać bezpośredniego, które może uszkodzić liście), jednak zimą mają go zdecydowanie mniej. Dlatego też w tym okresie dobrze jest przestawić je na parapet wschodni lub południowy. W przypadku bardzo ciemnego mieszkania można rozważyć zakup lamp LED, które dostarczą światło roślinie.

Przeczytaj także: Chcesz cieszyć się kolorowym dywanem wiosną? Wysiej te kwiaty już w styczniu

Warunki w pomieszczeniu — zadbaj o dobrą wilgotność i temperaturę

Suche powietrze nie sprzyja storczykom. Zimą dobrze jest zwiększyć poziom wilgotności w pomieszczeniu dzięki nawilżaczy powietrza, to pozwoli roślinom lepiej się rozwinąć. Można również rozważyć zraszanie roślin, jednak decydując się na tę metodę, trzeba zachować ostrożność. Zbyt częste stosowanie zraszaczy może prowadzić do rozwoju grzybów.

Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią temperaturę, nie powinniśmy mieć z tym większych problemów. Storczyki dobrze odnajdą się w pomieszczeniach, gdzie panuje od 15 do 25 st. C. Najważniejsze, aby nie narażać ich na gwałtowne zmiany temperatury. Nie powinniśmy otwierać okien w pobliżu tych roślin.

Może cię zainteresować: Anturium wypuści nowe kwiaty. Wystarczy, iż zrobisz to

Czy storczyki powinno się nawozić zimą? Pamiętaj o tym

Zimą kwiaty te rosną zdecydowanie wolniej, dlatego też lepiej ograniczyć stosowanie nawozu, jednak nie musimy z niego całkowicie rezygnować. Najlepszą opcją będzie użycie połowy standardowej dawki, mniej więcej raz na miesiąc. Przy czym, szczególnie zimą warto wybierać nawozy dedykowane do storczyków, znajdziemy w nich elementy takie jak potas czy też fosfor, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju rośliny — wspomagają kwitnienie.

Co więcej, jeśli zauważymy, iż storczyk ma suche pędy, lub kwiaty to należy go standardowo usunąć. Zimą pozbywamy się tylko całkowicie uschniętych kwiatostanów, liści bądź pędów.

Zobacz też:

Zamiast kupować, wyhoduj w mieszkaniu. Ogrodnik wyjaśnia, jak uprawiać pieczarki

Te drzewa i krzewy wymagają cięcia zimą. Dzięki temu zabiegowi zbierzesz obfite plony

Wiosenne kwiaty w twoim ogrodzie zaczęły już kwitnąć? Ogrodnik radzi, co zrobić

Idź do oryginalnego materiału